AMEA-nın Fəlsəfə İnstitutunda “Filosoflar gələcəyi necə görürlər?” mövzusunda seminar keçirilib.
Tədbirdə Fəlsəfə İnstitutunun kollektivi ilə yanaşı, İqtisadiyyat İnstitutunun direktoru, iqtisadi üzrə elmlər doktoru, professor Nazim İmanov, elmi işlər üzrə direktor müavini, iqtisad üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Allahyar Muradov və şöbə müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü Akif Musayev iştirak ediblər.
Seminarı institutun şöbə müdiri, fəlsəfə elmləri doktoru Füzuli Qurbanov açaraq tədbirin gündəliyi barədə iştirakçılara məlumat verib.
Sonra Fəlsəfə İnstitutunun direktoru, fəlsəfə üzrə elmlər doktoru, professor İlham Məmmədzadənin məruzəsi dinlənilib. Alim bildirib ki, bu gün Azərbaycan filosofları keçmişlə yanaşı, müasir dövr və yaxın gələcəklə bağlı da müəfəssəl tədqiqatlar aparmalı, bu prosesdə biologiya, sosiologiya və digər sahələrlə multidissiplinar şəraitdə işləməlidirlər.
İ.Məmmədzadə hazırda dünyanın mənzərəsinin mürəkkəbləşdiyini, bəşəriyyət üçün bir çox narahatedici məqamların, böhranların yarandığını söyləyib. Dünyanın ötən əsrdə SSRİ və ABŞ olmaqla iki qütbə bölündüyünü xatırladan alim sovet cəmiyyətinin dağılması ilə təkqütblülüyün yarandığını, artıq dünyada amerikanlaşma prosesinin getdiyini diqqətə çatdırıb. O, bu prosesin 2050-ci ilə qədər davam edəcəyini, yaxın gələcəkdə dünyada İpək Yolunun, eləcə də Çinin dominantlığının artacağını vurğulayıb.
Bu gün Asiyada müxtəlif sivilizasiyaların, mədəniyyətlərin olduğunu deyən İ.Məmmədzadə dünya iqtisadiyyatının 50 faizinin burada cəmləşdiyini, xalqların dialoqu sayəsində bütün problemlərin asanlıqla həllini tapdığını bildirib. İnstitut direktoru hazırda Avropanın da problemlərlə üzləşdiyini, Böyük Britaniyanın Avropa İttifaqından çıxmasilə böhranın getdikcə dərinləşəcəyini deyib.
O, böhranların proqnozunu verməyin mümkün olduğunu, fəlsəfə elminin yaxın illərdə bu istiqamətdə tədqiqatlar aparmaqla bəşəriyyətin xilasına töhfə verə biləcəyini söyləyib.
Bundan əlavə, elmin gələcəyi, mədəniyyətlərin və sivilizasiyaların taleyi, proqnozun metodologiyası və digər sahələrdə araşdırmalar aparmağın önəmini qeyd edib.
Tədbirdə, həmçinin Füzuli Qurbanov və institutun şöbə müdiri f.e.d., prof. Əli Abasovun məruzələri dinlənilib. Məruzələrdə gələcəyin fəlsəfi təhlili və proqnozlaşdırılması yer alıb, bir sıra tezislər müzakirə olunub.

ANAS Institute of Philosophy held a seminar on “How do philosophers see the future?”, which was attended by the institute’s team, Director of the Institute of Economy, Doctor of Economy sciences, Professor Nazim Imanov, Deputy Director for Scientific Affair, Ph.D. in Economy, associate professor Allahyar Muradov and corresponding member of ANAS Akif Musayev.
Head of the Department of the Institute Fizuli Gurbanov opened the event and informed on the seminar.
Then, Director of the Institute of Philosophy, PhD in Physics, Professor Ilham Mammadzadeh delivered a paper. In his report, the scientist noted that, today Azerbaijani philosophers should conduct a comprehensive study of the modern period and the near future in the process of interdisciplinary work with biology, sociology and other areas.
The scientist noted that, now the picture of the world is complex, there are many alarming moments and crises for humanity. He mentioned the controversy in the world in the last century, noted that some of the processes in connection with these situations will continue til 2050.
Today, there are different civilizations and cultures in Asia. Director of the institute added that, 50 percent of the world economy is concentrated here and problems can easily be solved thanks to the dialogue of peoples.
Speaking about the possibility of predicting crises, the scientist noted that, the philosophy science can contribute to the salvation of mankind by researching in the coming years.
During the event, the reports by Fizuli Gurbanov and head of Department, Professor Ali Abasov were also listened.