Yer Elmləri Bölməsinin büro iclası keçirilib
Tədbirdə AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İbrahim Quliyev, bölmənin akademik-katibi, akademik Fəxrəddin Qədirov, büro üzvləri, müvafiq elmi müəssisələrə qəbul olunmuş dissertantlar və onların elmi rəhbərləri iştirak ediblər.
İclası akademik Fəxrəddin Qədirov açaraq iştirakçıları gündəlikdəki məsələlərlə tanış edib.
Tədbirdə bölməyə daxil olan elmi müəssisələrdə 2018-2019-cu tədris ili üçün fəlsəfə doktoru və elmlər doktoru hazırlığı üzrə dissertanturaya qəbulun nəticələri müzakirə olunub.
Akademik Fəxrəddin Qədirov bildirib ki, cari tədris ili üçün fəlsəfə doktoru hazırlığı üzrə dissertanturaya 11, elmlər doktoru hazırlığı üzrə dissertanturaya isə 10 nəfər qəbul olunub. Alim vurğulayıb ki, dissertasiya mövzuları müasir elmin qarşısında duran əsas tələb və vəzifələrə uyğun seçilməlidir. Akademik dissertantlara gələcəkdə də müvafiq elmi sahələrin perspektiv inkişafı üçün prioritet mövzulara üstünlük verilməsini tövsiyə edib.
Müzakirələrdən sonra dissertasiya mövzuları və elmi rəhbərlər təsdiqlənib, qəbulun nəticələrinin AMEA Rəyasət Heyətinə təqdim olunması qərara alınıb.

On February 13, Bureau meeting of Earth Sciences Division was held.
Vice-president of ANAS, academician Ibrahim Guliyev, academician-secretary of the Division, academician Fakhraddin Gadirov, members of the bureau and others attended the event.
Academician Fakhraddin Gadirov opened the meeting and familiarized the participants with the issues on the agenda.
The results of the admission to PhD and doctor’s degree in 2018-2019 academic year were discussed at the event.
Academician Fakhraddin Gadirov said that for the current academic year 11 people were admitted to the PhD and 10 doctor’s degree. The scientist emphasized that the dissertation topics should be selected in accordance with the basic requirements and tasks facing modern science.
Following the discussions, dissertation topics and scientific supervisors were approved and it was decided to present the results of the admission to the Presidium of ANAS.