Yer Elmləri Bölməsinin büro iclası keçirilib
Tədbirdə AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İbrahim Quliyev, bölmənin akademik-katibi, akademik Fəxrəddin Qədirov, büro üzvləri, müvafiq elmi müəssisələrə qəbul olunmuş dissertantlar və onların elmi rəhbərləri iştirak ediblər.
İclası akademik Fəxrəddin Qədirov açaraq iştirakçıları gündəlikdəki məsələlərlə tanış edib.
Tədbirdə bölməyə daxil olan elmi müəssisələrdə 2018-2019-cu tədris ili üçün fəlsəfə doktoru və elmlər doktoru hazırlığı üzrə dissertanturaya qəbulun nəticələri müzakirə olunub.
Akademik Fəxrəddin Qədirov bildirib ki, cari tədris ili üçün fəlsəfə doktoru hazırlığı üzrə dissertanturaya 11, elmlər doktoru hazırlığı üzrə dissertanturaya isə 10 nəfər qəbul olunub. Alim vurğulayıb ki, dissertasiya mövzuları müasir elmin qarşısında duran əsas tələb və vəzifələrə uyğun seçilməlidir. Akademik dissertantlara gələcəkdə də müvafiq elmi sahələrin perspektiv inkişafı üçün prioritet mövzulara üstünlük verilməsini tövsiyə edib.
Müzakirələrdən sonra dissertasiya mövzuları və elmi rəhbərlər təsdiqlənib, qəbulun nəticələrinin AMEA Rəyasət Heyətinə təqdim olunması qərara alınıb.

13 февраля в Президиуме Национальной Академии наук Азербайджана состоялось заседание бюро Отделения наук о земле, в котором приняли участие вице-президент НАНА, академик Ибрагим Гулиев, академик-секретарь отделения, академик Фахраддин Гадиров, члены бюро и представители соответствующих учреждений.
Открывший заседание, академик-секретарь отделения, академик Фахраддин Гадиров ознакомил присутствующих с вопросами, стоящими на повестке дня.
Первым делом были рассмотрены результаты приема в докторантуру и диссертантуру научных учреждений отделения на 2018-2019 учебный год. Академик Фахраддин Гадиров отметил, что темы диссертационных работ должны быть выбраны в соответствии с основными требованиями и задачами, которые стоят перед современной наукой. Академик-секретарь отделения рекомендовал докторантам и диссертантам и впредь отдавать предпочтение приоритетным темам, которые будут способствовать дальнейшему развитию соответствующих научных отраслей.
После обсуждения и утверждения тем диссертационных работ и научных руководителей было принято постановление о представлении результатов приема на рассмотрение Президиума.