AMEA İctimai Elmlər Bölməsinin (İEB) ümumi yığıncağı keçirilib.
Əvvəlcə AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli iştirakçıları gündəlikdəki məsələlərlə tanış edib. "İctimai elmlər: bu günü və sabahı" mövzusunda məruzə ilə çıxış edən alim İEB-in son illərdəki fəaliyyətindən, elmi müəssisələrdə həyata keçirilən tədbirlərdən danışıb. İ.Həbibbəyli işlərin daha da səmərəli davam etdirilməsi istiqamətində tövsiyələrini verib.
Sonra bölməyə daxil olan elmi müəssisələrdə 2018-2019-cu tədris ili üçün fəlsəfə və elmlər doktoru hazırlığı üzrə dissertantura və doktoranturaya qəbulun nəticələri müzakirə olunub.
İEB-in akademik-katibi, akademik Nərgiz Axundova bildirib ki, dissertasiya mövzuları mühüm sosial-iqtisadi və mədəni-mənəvi əhəmiyyət kəsb etməli, elmin tələblərinə uyğun seçilməlidir. Alim doktorant və dissertantlara gələcəkdə də müvafiq elmi sahələrin perspektiv inkişafı üçün müasir mövzulara üstünlük vermələrini tövsiyə edib. 2018-2019-cu tədris ili üçün statistik məlumatları nəzərə çatdıran akademik-katib vurğulayıb ki, bölmə üzrə fəlsəfə doktoru hazırlığı üzrə 44, elmlər doktoru hazırlığı üzrə dissertanturaya 38, elmlər doktoru hazırlığı üzrə doktoranturaya isə 7 nəfər qəbul olunub.
Bölmənin digər qərarları ilə Fəlsəfə İnstitutunun strukturunda, Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin isə Elmi şurasının tərkibində dəyişiklik edilib. Tədbirdə, həmçinin tarix elmləri doktoru Əsədulla Cəfərovun 70 illik yubileyinin qeyd olunması ilə bağlı qərar qəbul edib.

The results of the preparation of doctor's and PHd's for the 2018-2019 academic year discussed at the meeting
The General Meeting of the Division of Social Sciences (DSS) of ANAS was held.
First Vice President of ANAS, academician Isa Habibbeyli familiarized the participants with the issues on the agenda. Speaking on the subject "Social Sciences: Today and Tomorrow", the scientist talked about the activities of the DSS in recent years and the measures implemented in the scientific institutions. I.Habibbeyli gave his recommendations on further effective work.
The results of the preparation of doctor of philosophy and PHd for the 2018-2019 academic year discussed at the meeting and included in the division.
Academician, academician Nargiz Akhundova said that the dissertation topics should be selected in accordance with the requirements of modern science. According to the statistical information for the 2018-2019 academic year, the academician-secretary said 44 became PhD and 45 became doctor’s students.
Following the discussions, dissertation topics and scientific supervisors were approved and it was decided to present the results of the admission to the Presidium of ANAS.
Other decisions of the division were made in the structure of the Institute of Philosophy and the composition of the Scientific Council of the National History Museum of Azerbaijan. The event also decided to celebrate the 70th jubilee of Doctor of Historical Sciences Asadulla Jafarov.