Böyük mütəfəkkir Cəlil Məmmədquluzadənin 150 illik yubileyi AMEA-da qeyd olunub
Fevralın 21-də AMEA Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunda görkəmli demokrat yazıçı, dramaturq, publisist və ictimai xadim Cəlil Məmmədquluzadənin anadan olmasının 150 illiyinə həsr olunan ədəbi-bədii tədbir keçirilib.
Əvvəlcə iştirakçılar Fəxri xiyabanda ədibin məzarını ziyarət ediblər.
Daha sonra Ədəbiyyat İnstitutunun foyesində bu elmi müəssisənin kitabxanası və Cəlil Məmmədquluzadənin ev-muzeyi tərəfindən yazıçının əsərlərindən və haqqında yazılmış nəşrlərdən ibarət sərgi nümayiş etdirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə AMEA-nın vitse-prezidenti, institutun direktoru, akademik İsa Həbibbəyli açaraq Azərbaycan ədəbiyyatı tarixində xüsusi yer tutan böyük mütəfəkkir Cəlil Məmmədquluzadənin zəngin və çoxcəhətli yaradıcılıq fəaliyyətindən, onun milli dövlətçilik, azərbaycançılıq ideologiyasının formalaşmasında əvəzsiz xidmətlərindən danışıb.
Alim Cəlil Məmmədquluzadə yaradıcılığına, onun ədəbi-mədəni irsinə göstərilən dövlət qayğısından bəhs edərək, Prezident İlham Əliyevin bu il imzaladığı “Cəlil Məmmədquluzadənin 150 illik yubileyinin qeyd edilməsi haqqında” Sərəncama uyğun olaraq ölkəmizdə yazıçıya həsr olunmuş silsilə tədbirlərin keçirildiyini qeyd edib.
Böyük mütəfəkkirin çoxşaxəli irsinin təbliği istiqamətində görülən tədbirlərin mahiyyətindən danışan İ.Həbibbəyli onun haqqında qiymətli əsərlərin yazıldığını, ədibin yaradıcılığının tədqiq olunduğunu diqqətə çatdırıb. Bildirib ki, Cəlil Məmmədquluzadə Azərbaycan milli-ədəbi dilinin xalq dili əsasında formalaşmasında və ana dilinin saflığının qorunması uğrunda daim mübarizə aparıb. Bu gün ana dilinin saflığı uğrunda mübarizədə böyük mütəfəkkirin irsindən geniş istifadə olunur.
Qeyd olunub ki, yazıçının demokrat, azərbaycançılıq ideologiyasının tərəfdarı olması onu özündən əvvəlki və sonrakı mütəfəkkirlərdən fərqləndirən əsas elementlərdir. Onun dərin humanist məzmuna malik dram və nəsr əsərləri, bədii publisistikası özündə milli və bəşəri dəyərləri ehtiva edir.
Tədbirdə filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Səadət Vahabovanın “Mirzə Cəlil yaradıcılığında milli mənlik problemi” mövzusunda məruzəsi dinlənilib.
Daha sonra Mehdiabad qəsəbəsi 1 nömrəli orta məktəbin direktoru Pənah Babayev və Abşeron Rayon Təhsil şöbəsinin əməkdaşı Səkinə Abbasova çıxış edərək müasir dövrümüzdə Mirzə Cəlil irsinə olan yeni baxışlardan, onun tədqiqi və təbliğində öncül istiqamətlərdən danışıblar.
Ədəbi-bədii yığıncaqda Mehdiabad qəsəbəsi 1 nömrəli orta məktəbin şagirdləri Cəlil Məmmədquluzadənin əsərlərindən səhnələr nümayiş etdirib, yazıçıya həsr olunmuş şeirlər səsləndiriblər.

ANAS Institute of Literature after Nizami Ganjavi held an event dedicated to the Jalil Mammadguluzadeh's 150th anniversary, prominent democratic writer, playwright, publicist and public figure on February 21.
First, the participants visited the grave of the writer at the Alley of Honors.
Then, an exhibition on writer's works and publications about the writer's works was demonstrated at the foyer of the Institute of Literature by the library of this scientific institution and Jalil Mammadguluzadeh's home-museum.
ANAS Vice-President, academician Isa Habibbayli spoke about Jalil Mammadguluzadeh's rich and multifaceted creative activity, his invaluable services in the formation of national statehood and Azerbaijanism ideology.
Speaking about the essence of the measures taken to propagate the multifaceted heritage of the great thinker, I.Habibbayli noted that valuable works were written about him, and the creativity of the writer was investigated.
He noted that, Jalil Mammadguluzadeh was constantly fighting for the formation of Azerbaijani national and literary language on the basis of folklore and preservation of the mother language's purity. Today, the heritage of the great thinker is widely used in the struggle for purity of mother language.
It was noted that the writer's support for the democracy, the ideology of Azerbaijanism is the main element that distinguished him from his predecessors and predecessors. His deep humanistic content is dramatic and prose works, his artistic publicity involves national and universal values.
PhD in Philology Saadat Vahabova's report on national self-sufficiency in Mirza Jalil's work was listened at the event.
Panah Babayev, Director of the Mehdiabad School No.1 and Employee of Absheron District Education Department Saki Abbasova spoke about the new perspectives of Mirza Jalil's heritage and its priorities in his research and promotion.
Then, students of secondary school №1 of Mehdiabad demonstrated scenes by Jalil Mammadguluzadeh's works and performed poems dedicated to the writer.