E.Quliyev mülki müdafiəyə dair seminar, məşğələ və digər tədbirlərin "Mülki Müdafiə haqqında Azərbaycan Respublikası Qanununun tətbiq edilməsi barədə" ölkə başçısının 18 aprel 1998-ci il tarixli Fərmanı, Nazirlər Kabinetinin "Mülki müdafiənin təmin edilməsi barədə" 1998-ci il 25 sentyabr tarixli 193 nömrəli Qərarı, Fövqəladə Hallar Nazirliyinin (FHN) tövsiyələri və akademiyanın Tədbirlər Planına əsasən təşkil olunduğunu diqqətə çatdırıb.
O, AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarının MM qərargah rəislərinin baş verə biləcək fövqəladə hallar zamanı davranış qaydaları ilə bağlı mütəmadi məlumatlandırıldığını diqqətə çatdırıb. Bildirib ki, fərdi və kollektiv müdafiə vasitələrindən istifadə etməyi bilmək, fövqəladə hadisələrdən əsas müdafiə üsullarını öyrənmək, ekstremal hallar zamanı müəyyən olunmuş davranış qaydalarına əməl etmək və ilkin tibbi yardımın göstərilməsi qaydalarını mənimsəmək və onu tətbiq etməyi bacarmaq lazımdır.
Bu gün dünyada iqlim dəyişmələrinin baş verdiyini, ekoloji problemlərin meydana gəldiyini deyən E.Quliyev Azərbaycanın tanınmış alimlərinin mütəmadi seminarlara dəvət olunaraq sözügedən qlobal proseslər barədə MM qərargah rəisləri qarşısında məruzə ilə çıxış etdiklərini vurğulayıb.
Sonra AMEA-nın Respublika Seysmoloji Xidmət Mərkəzinin (RSXM) şöbə müdiri, geologiya-mineralogiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Etibar Qaravəliyev "Son vaxtlar Azərbaycan Respublikası ərazisində baş verən endogen və eksogen proseslər" mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. Alim Azərbaycan ərazisində son illərdə zəlzələ, palçıq vulkanları və torpaq sürüşmələri şəklində bir sıra endogen və ekzogen xarakterli proseslərin qeydə alındığını söyləyib. Qeyd edib ki, Azərbaycanın seysmoaktiv zonalarından Şamaxı-İsmayıllı ərazisində son 15 il ərzində maqnitudası 4.5-dən böyük hiss olunan bir neçə zəlzələ baş verib: "Bu zəlzələlər episentrdə 5-6 bala qədər hiss edilib ki, bunlardan ən güclüsü 7 oktyabr 2012-ci il tarixində İsmayıllı rayonunda baş verib, maqnitudası 5.3 olub. Həmin zəlzələ episentrdə 5 bal intensivliyində hiss olunub".
E.Qaravəliyev ərazidə son güclü zəlzələnin 5 fevral 2019-cu il tarixində yerli vaxtla saat 23:31-də baş verdiyini, zəlzələnin maqnitudasının 5.2, dərinliyinin 10 km, episentrdə intensivliyinin isə 6 bal olduğunu diqqətə çatdırıb. Onun sözlərinə görə, zəlzələ, həmçinin ərazidə bir sıra palçıq vulkanlarının (Quşçu və Kiçik Xınıslı kəndlərinin ərazilərində yerləşən) və torpaq sürüşmələrinin (Qızmeydan yolu və Ağsu aşırımında) aktivləşməsinə təkan verib.
Alim torpaq sürüşmələrinin 2018-ci ildə Bakı şəhərində Teleqüllə və Badamdar ərazilərində də aktiv fazaya keçdiyini, bu sürüşmələrin operativ olaraq alimlər və dövlət qurumları tərəfindən nəzarətə götürüldüyünü, müvafiq tədqiqatlar aparıldığını deyib: "Hadisəyə dəqiq və vaxtında verilmiş reaksiya sayəsində insan itkilərindən qaçmaq mümkün olub".
O, RSXM-in sürüşmə sahəsində aparılmış elmi tədqiqatlara görə, Moskvada "EcoWorld-2018" beynəlxalq ekologiya müsabiqəsində "Ekoloji siyasət və ətraf mühit" nominasiyası üzrə birinci dərəcəli mükafata layiq görüldüyünü qeyd edib.
Məruzə tədbir iştirakçıları tərəfindən maraqla qarşılanıb, iştirakçıların sualları cavablandırılıb.
Daha sonra iclasda fevral ayında keçirilmiş Rəhbər Heyətin və Mülki Müdafiə qüvvələrinin xəbərdarlıq və toplanış məşqləri, həmçinin 1 Mart - Ümumdünya Mülki Müdafiə Günü haqqında MM qərargah rəislərinin məlumatları dinlənilib.

II Special Department delivered a report on endogenous and exogenous processes occurring in the territory of Azerbaijan
Today, ANAS II Special Department held a training workshop.
Opening the event in which the Chiefs of Civil Defense (GO) of the scientific institutions and organizations of ANAS took part, the head of the department Eldar Guliyev informed on the issues on the agenda.
He noted that, seminars, trainings and other events dedicated to the Civil Defense are organized in accordance with the Law of the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan "On Civil Defense", the Law of the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan "On Ensuring Civil Defense" of September 25, 1998 and the recommendations of the Ministry of Emergency Situations.
He also noted that the ability to use individual and collective means of protection, the study of basic methods and means of protection from emergencies, adherence to the rules of behavior determined in extreme situations, and the study of rules for the provision of primary health care are the main tasks of citizens.
Head of the Department of ANAS Republican Seismic Survey Center, Ph.D. in Geological and Mineralogical Sciences Etibar Garavaliyev delivered a paper on "Endogenous and exogenous processes occurring recently in the territory of the Republic of Azerbaijan". According to him, in recent years, some endogenous and exogenous processes in the form of earthquakes, mud volcanoes and landslides occur in Azerbaijan. He noted that, over the past 15 years several seismic situations with a magnitude of more than 4.5 occurred in the Shamakhi-Ismayilli region in seismic zones of Azerbaijan.
The scientist noted that, the last strong earthquake occurred on February 5, 2019 at 23:31 local time, the strength of the earthquake was 5.2, the depth was 10 km, and the intensity at the epicenter was 6 points. According to him, the earthquake also provoked the activation of a number of mud volcanoes in the area.
He said that, in 2018, landslides entered the active phase in some districts of Baku, these incidents were taken under the control of the relevant state bodies, and also were conducted studies.
For the work carried out in the landslide zone, the Republican Seismic Survey Center was awarded the 1st degree during the competition "EcoWorld-2018" in Moscow.
During the seminar, reports of the chiefs of staff were listened on the work carried out here, as well as on March 1 - World Day of Civil Defense.