E.Quliyev mülki müdafiəyə dair seminar, məşğələ və digər tədbirlərin "Mülki Müdafiə haqqında Azərbaycan Respublikası Qanununun tətbiq edilməsi barədə" ölkə başçısının 18 aprel 1998-ci il tarixli Fərmanı, Nazirlər Kabinetinin "Mülki müdafiənin təmin edilməsi barədə" 1998-ci il 25 sentyabr tarixli 193 nömrəli Qərarı, Fövqəladə Hallar Nazirliyinin (FHN) tövsiyələri və akademiyanın Tədbirlər Planına əsasən təşkil olunduğunu diqqətə çatdırıb.
O, AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarının MM qərargah rəislərinin baş verə biləcək fövqəladə hallar zamanı davranış qaydaları ilə bağlı mütəmadi məlumatlandırıldığını diqqətə çatdırıb. Bildirib ki, fərdi və kollektiv müdafiə vasitələrindən istifadə etməyi bilmək, fövqəladə hadisələrdən əsas müdafiə üsullarını öyrənmək, ekstremal hallar zamanı müəyyən olunmuş davranış qaydalarına əməl etmək və ilkin tibbi yardımın göstərilməsi qaydalarını mənimsəmək və onu tətbiq etməyi bacarmaq lazımdır.
Bu gün dünyada iqlim dəyişmələrinin baş verdiyini, ekoloji problemlərin meydana gəldiyini deyən E.Quliyev Azərbaycanın tanınmış alimlərinin mütəmadi seminarlara dəvət olunaraq sözügedən qlobal proseslər barədə MM qərargah rəisləri qarşısında məruzə ilə çıxış etdiklərini vurğulayıb.
Sonra AMEA-nın Respublika Seysmoloji Xidmət Mərkəzinin (RSXM) şöbə müdiri, geologiya-mineralogiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Etibar Qaravəliyev "Son vaxtlar Azərbaycan Respublikası ərazisində baş verən endogen və eksogen proseslər" mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. Alim Azərbaycan ərazisində son illərdə zəlzələ, palçıq vulkanları və torpaq sürüşmələri şəklində bir sıra endogen və ekzogen xarakterli proseslərin qeydə alındığını söyləyib. Qeyd edib ki, Azərbaycanın seysmoaktiv zonalarından Şamaxı-İsmayıllı ərazisində son 15 il ərzində maqnitudası 4.5-dən böyük hiss olunan bir neçə zəlzələ baş verib: "Bu zəlzələlər episentrdə 5-6 bala qədər hiss edilib ki, bunlardan ən güclüsü 7 oktyabr 2012-ci il tarixində İsmayıllı rayonunda baş verib, maqnitudası 5.3 olub. Həmin zəlzələ episentrdə 5 bal intensivliyində hiss olunub".
E.Qaravəliyev ərazidə son güclü zəlzələnin 5 fevral 2019-cu il tarixində yerli vaxtla saat 23:31-də baş verdiyini, zəlzələnin maqnitudasının 5.2, dərinliyinin 10 km, episentrdə intensivliyinin isə 6 bal olduğunu diqqətə çatdırıb. Onun sözlərinə görə, zəlzələ, həmçinin ərazidə bir sıra palçıq vulkanlarının (Quşçu və Kiçik Xınıslı kəndlərinin ərazilərində yerləşən) və torpaq sürüşmələrinin (Qızmeydan yolu və Ağsu aşırımında) aktivləşməsinə təkan verib.
Alim torpaq sürüşmələrinin 2018-ci ildə Bakı şəhərində Teleqüllə və Badamdar ərazilərində də aktiv fazaya keçdiyini, bu sürüşmələrin operativ olaraq alimlər və dövlət qurumları tərəfindən nəzarətə götürüldüyünü, müvafiq tədqiqatlar aparıldığını deyib: "Hadisəyə dəqiq və vaxtında verilmiş reaksiya sayəsində insan itkilərindən qaçmaq mümkün olub".
O, RSXM-in sürüşmə sahəsində aparılmış elmi tədqiqatlara görə, Moskvada "EcoWorld-2018" beynəlxalq ekologiya müsabiqəsində "Ekoloji siyasət və ətraf mühit" nominasiyası üzrə birinci dərəcəli mükafata layiq görüldüyünü qeyd edib.
Məruzə tədbir iştirakçıları tərəfindən maraqla qarşılanıb, iştirakçıların sualları cavablandırılıb.
Daha sonra iclasda fevral ayında keçirilmiş Rəhbər Heyətin və Mülki Müdafiə qüvvələrinin xəbərdarlıq və toplanış məşqləri, həmçinin 1 Mart - Ümumdünya Mülki Müdafiə Günü haqqında MM qərargah rəislərinin məlumatları dinlənilib.

Во втором особом отделе заслушан доклад по эндогенным и экзогенным процессам, происходящим на территории Азербайджана
Сегодня во Втором особом отделе Президиума НАНА состоялся очередной семинар - тренинг.
Открыв мероприятие, в котором приняли участие начальники штабов Гражданской Обороны (ГО) научных учреждений и организаций НАНА, заведующий отделом Эльдар Гулиев проинформировал о вопросах, стоящих на повестке дня.
Он отметил, что семинары, тренинги и другие мероприятия, посвящённые Гражданской обороне, организуются в соответствии с Законом Кабинета Министров Азербайджанской Республики «О Гражданской обороне», Законом Кабинета Министров Азербайджанской Республики «Об обеспечении Гражданской обороны» от 25 сентября 1998 года и рекомендациями МЧС.
Он сказал, что руководители штабов Гражданской обороны научных учреждений и организаций НАНА постоянно информируются о правилах поведения во время чрезвычайных ситуаций, которые могут произойти. Также он отметил, что умение использовать индивидуальные и коллективные средства защиты, изучение основных методов и средств защиты от чрезвычайных ситуаций, соблюдение правил поведения, определённых в экстремальных ситуациях, и изучение правил оказания первичной медико-санитарной помощи являются основными задачами граждан.
Э.Гулиев коснулся важности замены старых средств индивидуальной защиты в академических учреждениях на новые и заявил, что в этой связи было направлено обращение к руководству Академии.
Заведующий отделом Республиканского центра сейсмологической службы Национальной академии наук (НАНА), доктор философии по геолого-минералогическим наукам Этибар Гаравелиев выступил с докладом на тему «Эндогенные и экзогенные процессы, происходящие в последнее время на территории Азербайджанской Республики». По его словам, в последние годы в Азербайджане происходят некоторые эндогенные и экзогенные процессы в виде землетрясений, грязевых вулканов и оползней. Он отметил, что на протяжении 15 последних лет в сейсмозонах Азербайджана произошло несколько сейсмических ситуаций с магнитудой более 4.5 в Шамахы-Исмаиллинском регионе.
Ученый отметил, что последнее сильное землетрясение произошло 5 февраля 2019 года в 23:31 по местному времени, сила землетрясения была магнитудой 5,2, глубина 10 км, интенсивность же в эпицентре 6 баллов. По его словам, землетрясение также спровоцировало активацию ряда грязевых вулканов в этом районе.
Он сказал, что за 2018 год на территории некоторых районов Баку в активную фазу перешли оползни, эти происшествия были взяты под контроль соответствующих государственных органов, были также проведены исследования. За проведённые работы в зоне оползней, РЦСС был удостоен награды первой степени во время конкурса "EcoWorld-2018" в Москве.
В ходе семинара были заслушаны отчеты начальников генштабов о проведенных работах, а также о 1 марте - Всемирном дне гражданской обороны.