"Elm həftəsi" öz işini Yer Elmləri Bölməsinə daxil olan müəssisələrin təqdimatları ilə davam etdirib
AMEA-nın Yüksək Texnologiyalar Parkının (YT Park) təşkilatçılığı ilə keçirilən "Elm həftəsi" öz işini martın 12-də davam etdirib.
Tədbirin ikinci günündə YT Parkın fəaliyyət prosesi, eləcə də AMEA-nın Yer Elmləri Bölməsinə daxil olan elmi müəssisə və təşkilatlarda əldə edilmiş mühüm elmi nəticələr, o cümlədən innovativ ideyalara dair təqdimatlar nümayiş olunub.
Mərasimdə Coğrafiya İnstitutunun direktoru, akademik Ramiz Məmmədov, Geologiya və Geofizika İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini, AMEA-nın müxbir üzvü Dadaş Hüseynov, AMEA-nın Təbiət Tarixi Muzeyinin direktoru, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Tariyel Eybatov, Neft və Qaz İnstitutunun və Respublika Seysmoloji Xidmət Mərkəzinin nümayəndələri, eləcə də respublikanın ali təhsil müəssisələrinin müəllim və tələbələri iştirak ediblər.
Tədbiri YT Parkın direktoru, iqtisad üzrə fəlsəfə doktoru Nazim Şükürov açaraq ölkə başçısının "Elm günü"nün təsis edilməsi haqqında 9 aprel 2018-ci il tarixli Sərəncamını xatırladıb. O, bu Sərəncamdan irəli gələrək AMEA prezidenti, akademik Akif Əlizadənin tapşırığına əsasən "Elm həftəsi"nin keçirildiyini söyləyib.
N.Şükürov "Elm həftəsi" çərçivəsində AMEA-nın elmi bölmələri tərəfindən konfransların və sərgilərin təşkil edildiyini, eləcə də bölmələrə daxil olan institutların alim və tədqiqatçıları tərəfindən prioritet mövzulara həsr edilmiş təqdimatların, ixtira və innovasiyalı layihələrin nümayiş olunduğunu vurğulayıb. Alim, həmçinin YT Park tərəfindən "Ən yaxşı innovasiyalı ideya", "Ən yaxşı innovasiyalı layihə" və "Ən yaxşı innovasiya məhsulu" üzrə keçirilən müsabiqənin qaliblərinin pul mükafatı ilə təltif olunacaqlarını bildirib.
Sonra Parkın Patent, sertifikatlaşdırma, marketinq və biznes inkubasiya şöbəsinin müdir müavini Vüsal Süleymanlı təmsil etdiyi qurumun fəaliyyət prosesi barədə təqdimatla çıxış edib. O, bildirib ki, YT Park ölkə başçısının 8 noyabr 2016-cı il tarixili Sərəncamı ilə iqtisadiyyatın davamlı inkişafı və rəqabət qabiliyyətinin artırılması, müasir elmi və texnoloji nailiyyətlərə əsaslanan innovasiya və yüksək texnologiya sahələrinin genişləndirilməsi məqsədilə yaradılıb.
V.Süleymanlı qurumun Ekspertlər Şurası tərəfindən yeni ideyaların uğurlu tətbiqi üçün biznes planının, texniki-iqtisadi əsaslandırılmanın, satış bazarı, həmçinin marketinqin müəyyənləşdirilməsinə dəstəyin verildiyini, eləcə də Parkın ərazisində bizneslə məşğul olmaq istəyənlər üçün vergi, gömrük və digər güzəştlərin nəzərdə tutulduğunu diqqətə çatdırıb.
O, bu gün YT Parkın ərazisində 10 rezidentin fəaliyyət göstərdiyini, hərbi və mülki təyinatlı dronların, qoruyucu jiletlərin, akkumulyatorların, sürtkü yağlarının, yuyucu məhsulların istehsal olunduğunu bildirib. Bundan əlavə, AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatları tərəfindən rəsmiləşdirilmiş ixtiraların patent bankının yaradıldığını, onların kommersiyalaşdırılması istiqamətində işlərin həyata keçirildiyini deyib.
Daha sonra Geologiya və Geofizika, Neft və Qaz, Coğrafiya institutlarının, Respublika Seysmoloji Xidmət Mərkəzinin, AMEA-nın Təbiət Tarixi Muzeyinin, Bakı Ali Neft Məktəbinin və Milli Aviasiya Akademiyasının nümayəndələrinin təqdimatları nümayiş etdirilib.
Təqdimatlardan sonra iştirakçıları maraqlandıran suallar cavablandırılıb.
Daha sonra qonaqlar üçün YT Parkın ərazisində biznes tur təşkil olunub. Qonaqlar Strateji Elmi Analitik Sınaq Mərkəzi ilə tanış olub, həmçinin qurumun rezidentləri - Təcrübə-Sənaye Zavodu və “Millers oils Azerbaijan” MMC-nin istehsal prosesinə baxış keçirib, sürtkü yağlarının istehsalı və qablaşdırılması prosesi barədə məlumat alıblar.

«Неделя науки» продолжила свою работу презентациями учреждений, входящих в Отделение наук о Земле
12 марта продолжала свою работу «Неделя науки» организованная Парком высоких технологий (Парк ВТ) Национальной Академии Наук Азербайджана. Во второй день мероприятия были представлены презентации, освещающие деятельность Парка ВТ, а также важные научные открытия, включая инновационные идеи научных учреждений и организаций, входящих в состав Отделения наук о Земле НАНА.
Здесь приняли участие директор Института географии, академик Рамиз Мамедов, заместитель директора по научной работе Института геологии и геофизики, член-корреспондент НАНА Дадаш Гусейнов, директор Естественно-исторического музея, доктор философии по биологии Тариэль Эйбатов, представители Института нефти и газа и Республиканского центра сейсмологической службы, а также преподаватели и студенты вузов республики.
Открывший мероприятие директор Парка ВТ, д.ф.п.э. Назим Шукюров упомянув о Распоряжении, об учреждении Дня науки в стране, главы государства Ильхама Алиева, рассказал о задачах, поставленных президентом НАНА, академиком Акифом Ализаде в соответствии с этим распоряжением.
Он отметил, что в рамках Недели организованы конференции и выставки научными отделениями, а также доклады и презентации на приоритетные темы со стороны ученых, демонстрация проектов, отражающих инновации и изобретения. В последний день «Недели науки» по трем конкурсам – «Лучшая инновационная идея», «Лучший инновационный проект» и «Лучший инновационный продукт» будут объявлены победители.
Далее заведующий Отделом патента, сертификации, маркетинга и бизнеса Парка ВТ Вусал Сулейманлы выступил с презентацией о процессе деятельности Парка. Он отметил, что Парк создан указом Президента Ильхама Алиева от 8 ноября 2016 года. Целью создания Парка Высоких Технологий НАНА является повышение государственной поддержки в таких сферах, как устойчивое развитие экономики и повышение ее конкурентоспособности, расширение сфер современных научных и технологических инноваций и высоких технологий
Советом экспертов разработан бизнес-план для успешного применения новых идей, технико-экономические обоснования, рынок продажи, а также дана поддержка определению маркетинга. На территории Парка созданы благоприятные условия для желающих заняться бизнесом. На сегодняшний день на территории Парка функционируют 10 резидентов, здесь производят продукты военного и гражданского назначения, бронежилеты, беспилотные летательные аппараты, аккумуляторы, смазочные масла. Кроме того, созданы патентные банки, и сегодня ведется работа по их коммерциализации.
Далее были продемонстрированы презентации институтов Геологии и геофизики, Нефти и газа, Географии, Республиканского центра сейсмологической службы, Естественно -исторического музея, Бакинской высшей школы нефти и Национальной академии авиации.
Далее для гостей был организован бизнес-тур на территории Парка. Гости ознакомились с производственным процессом и продукцией резидентов.