"Elm həftəsi" öz işini Yer Elmləri Bölməsinə daxil olan müəssisələrin təqdimatları ilə davam etdirib
AMEA-nın Yüksək Texnologiyalar Parkının (YT Park) təşkilatçılığı ilə keçirilən "Elm həftəsi" öz işini martın 12-də davam etdirib.
Tədbirin ikinci günündə YT Parkın fəaliyyət prosesi, eləcə də AMEA-nın Yer Elmləri Bölməsinə daxil olan elmi müəssisə və təşkilatlarda əldə edilmiş mühüm elmi nəticələr, o cümlədən innovativ ideyalara dair təqdimatlar nümayiş olunub.
Mərasimdə Coğrafiya İnstitutunun direktoru, akademik Ramiz Məmmədov, Geologiya və Geofizika İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini, AMEA-nın müxbir üzvü Dadaş Hüseynov, AMEA-nın Təbiət Tarixi Muzeyinin direktoru, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Tariyel Eybatov, Neft və Qaz İnstitutunun və Respublika Seysmoloji Xidmət Mərkəzinin nümayəndələri, eləcə də respublikanın ali təhsil müəssisələrinin müəllim və tələbələri iştirak ediblər.
Tədbiri YT Parkın direktoru, iqtisad üzrə fəlsəfə doktoru Nazim Şükürov açaraq ölkə başçısının "Elm günü"nün təsis edilməsi haqqında 9 aprel 2018-ci il tarixli Sərəncamını xatırladıb. O, bu Sərəncamdan irəli gələrək AMEA prezidenti, akademik Akif Əlizadənin tapşırığına əsasən "Elm həftəsi"nin keçirildiyini söyləyib.
N.Şükürov "Elm həftəsi" çərçivəsində AMEA-nın elmi bölmələri tərəfindən konfransların və sərgilərin təşkil edildiyini, eləcə də bölmələrə daxil olan institutların alim və tədqiqatçıları tərəfindən prioritet mövzulara həsr edilmiş təqdimatların, ixtira və innovasiyalı layihələrin nümayiş olunduğunu vurğulayıb. Alim, həmçinin YT Park tərəfindən "Ən yaxşı innovasiyalı ideya", "Ən yaxşı innovasiyalı layihə" və "Ən yaxşı innovasiya məhsulu" üzrə keçirilən müsabiqənin qaliblərinin pul mükafatı ilə təltif olunacaqlarını bildirib.
Sonra Parkın Patent, sertifikatlaşdırma, marketinq və biznes inkubasiya şöbəsinin müdir müavini Vüsal Süleymanlı təmsil etdiyi qurumun fəaliyyət prosesi barədə təqdimatla çıxış edib. O, bildirib ki, YT Park ölkə başçısının 8 noyabr 2016-cı il tarixili Sərəncamı ilə iqtisadiyyatın davamlı inkişafı və rəqabət qabiliyyətinin artırılması, müasir elmi və texnoloji nailiyyətlərə əsaslanan innovasiya və yüksək texnologiya sahələrinin genişləndirilməsi məqsədilə yaradılıb.
V.Süleymanlı qurumun Ekspertlər Şurası tərəfindən yeni ideyaların uğurlu tətbiqi üçün biznes planının, texniki-iqtisadi əsaslandırılmanın, satış bazarı, həmçinin marketinqin müəyyənləşdirilməsinə dəstəyin verildiyini, eləcə də Parkın ərazisində bizneslə məşğul olmaq istəyənlər üçün vergi, gömrük və digər güzəştlərin nəzərdə tutulduğunu diqqətə çatdırıb.
O, bu gün YT Parkın ərazisində 10 rezidentin fəaliyyət göstərdiyini, hərbi və mülki təyinatlı dronların, qoruyucu jiletlərin, akkumulyatorların, sürtkü yağlarının, yuyucu məhsulların istehsal olunduğunu bildirib. Bundan əlavə, AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatları tərəfindən rəsmiləşdirilmiş ixtiraların patent bankının yaradıldığını, onların kommersiyalaşdırılması istiqamətində işlərin həyata keçirildiyini deyib.
Daha sonra Geologiya və Geofizika, Neft və Qaz, Coğrafiya institutlarının, Respublika Seysmoloji Xidmət Mərkəzinin, AMEA-nın Təbiət Tarixi Muzeyinin, Bakı Ali Neft Məktəbinin və Milli Aviasiya Akademiyasının nümayəndələrinin təqdimatları nümayiş etdirilib.
Təqdimatlardan sonra iştirakçıları maraqlandıran suallar cavablandırılıb.
Daha sonra qonaqlar üçün YT Parkın ərazisində biznes tur təşkil olunub. Qonaqlar Strateji Elmi Analitik Sınaq Mərkəzi ilə tanış olub, həmçinin qurumun rezidentləri - Təcrübə-Sənaye Zavodu və “Millers oils Azerbaijan” MMC-nin istehsal prosesinə baxış keçirib, sürtkü yağlarının istehsalı və qablaşdırılması prosesi barədə məlumat alıblar.

"Science Week" kicked off
ANAS High Technologies Park held second day of “Science Week” on March 12. The event demonstrated the activities of the High Technologies Park, as well as important scientific discoveries, including innovative ideas from scientific institutions and organizations that are part of ANAS Earth Sciences Division.
The ceremony was attended by Director of the Institute of Geography, Academician Ramiz Mammadov, Deputy Director for scientific affairs of the Institute of Geology and Geophysics, corresponding member of ANAS Dadash Huseinov, Director of the Museum of Natural History, Ph.D. in Biology Tariel Eybatov, representatives of the Institute of Oil and Gas and the Republican Seismic Survey Center, as well as teachers and students of universities of the republic.
Opened the event, Ph.D. in Economy Nazim Shukurov referring the Order on the establishment of the Day of Science in the country, the head of state Ilham Aliyev and spoke about the tasks set by the President of ANAS, academician Akif Alizadeh in accordance with this decree.
He noted that, within the framework of the Science Week, conferences and exhibitions were organized by scientific departments, as well as reports and presentations on priority topics from scientists, a demonstration of projects reflecting innovations and inventions. On the last day of the “Science Week” on three competitions - “The Best Innovative Idea”, “The Best Innovative Project” and “The Best Innovative Product” the winners will be announced.
Then, Head of the Patent, Certification, Marketing and Business Department Vusal Suleymanli of the Park delivered paper on the activities process of the Park. He noted that, the Park was created by decree of AR President Ilham Aliyev dated November 8, 2016. The purpose of the creation of the Park of High Technologies of ANAS is to increase government support in such areas as sustainable development of the economy and increasing its competitiveness, expanding areas of modern scientific and technological innovation and high technology.
The Expert Council developed a business plan for the successful application of new ideas, feasibility studies, market sales, and also provided support for the definition of marketing. On the territory of the Park, favorable conditions have been created for those who wish to do business. Today, there are 10 residents operating on the territory of the Park, military and civilian products, body armor, unmanned aerial vehicles, batteries, lubricating oils are produced here. In addition, patent banks have been created, and today they are working on their commercialization.
Further, the institutes of Geology and Geophysics, Oil and Gas, Geography, Seismic Survey Center, Museum of Natural History, Baku Higher School of Oil and the National Aviation Academy demonstrated presentations.
Next, a business tour on the territory of the Park was organized for guests. The guests got acquainted with the production process and products of residents.