“İqtisadi tədqiqatlarda riyazi üsullardan istifadənin yuxarı həddi” mövzusunda seminar keçirilib
Martın 13-də AMEA-nın Riyaziyyat və Mexanika İnstitutunda “Elm günü”nə həsr olunan “İqtisadi tədqiqatlarda riyazi üsullardan istifadənin yuxarı həddi” mövzusunda seminar keçirilib.
Tədbiri institutun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Misir Mərdanov açaraq seminarın ölkə başçısının “Elm günü”nün təsis edilməsi haqqında 9 aprel 2018-ci il tarixli Sərəncamına əsasən baş tutduğunu bildirib.
Sonra AMEA-nın İqtisadiyyat İnstitutunun direktoru, iqtisad elmləri doktoru, professor Nazim İmanovun məruzəsi dinlənilib. O, məruzəsində iqtisadi tədqiqatlarda riyazi üsullardan istifadənin əhəmiyyəti, riyazi üsullardan istifadənin yuxarı və aşağı həddi, nəzəri və praktiki məsələləri barədə danışıb. Bildirib ki, riyazi üsulların tətbiqi iqtisadi tədqiqatların daha dərindən aparılmasına və dəqiq elmi nəticələrin alınmasına xidmət edir. Bundan əlavə, riyazi üsulların ifrat tətbiqinin iqtisad elmini reallıqdan uzaqlaşdırdığını, yanlış elmi nəticələrə və səhv iqtisadi qərarlara yol açdığını vurğulayıb.
N.İmanov, həmçinin iqtisadi tədqiqatlarda riyaziyyatın tətbiqinin yuxarı həddini riyazi üsullarla müəyyənləşdirmək və kəmiyyət göstəriciləri ilə ifadə etməyin mümkün olmadığını söyləyib: “İqtisadçının riyazi bilikləri nə qədər azdırsa, yuxarı hədd bir o qədər aşağıdadır. İqtisadi nəzəriyyə bilməyən riyaziyyatçının “iqtisadi tədqiqatı” böyük təhlükələrə yol aça bilər”.
Professor İqtisadiyyat İnstitutunda aparılan tədqiqatlar barəsində də danışaraq bildirib ki, 2014-cü ildə müəssisənin təqdim etdiyi metodologiya əsasında dövlətin iqtisadiyyata modelyaradıcı müdaxilələrinin səviyyəsi 6 sektor üzrə qiymətləndirilib. Müəyyən olunub ki, bir qayda olaraq, təhsil və səhiyyə sistemlərinin tənzimlənməsi dirijist prinsiplərin üstünlüyünə, elmin, xarici ticarətin, turizmin və pensiya sisteminin tənzimlənməsi isə liberal prinsiplərin üstünlüyünə əsaslandıqda bu sektorlar daha effektiv inkişaf edir.

Institute of Mathematics and Mechanics held seminar on “Upper limit for using mathematical methods in economic research”
ANAS Institute of Mathematics and Mechanics held a seminar on “Upper limit for using mathematical methods in economic research” devoted to the “Day of Science” on March 13.
Director of the Institute, corresponding member of ANAS Misir Mardanov noted that, the event was organized in the framework of the Order of AR President Ilham Aliyev dated April 9, 2018 on the establishment of the "Day of Science".
Director of ANAS Institute of Economy, Doctor of Economy, Professor Nazim Imanov delivered paper on “Upper limit for using mathematical methods in economic research”.
The report highlights issues such as the importance of using mathematical methods in economic research, the upper and lower limits of mathematical methods, as well as theoretical and practical issues. He also noted that the use of mathematical methods leads to a deepening of economic research and obtaining accurate scientific results.
N.Imanov also said that, it is impossible to determine the upper limit of the use of mathematics in economic research using numerical methods and quantitative indicators. The professor also spoke about research at the Institute of Economy.