NKPİ-də Mendeleyevin Dövri qanununun kəşfinin 150 illiyi qeyd olunub
AMEA-nın akademik Y.H.Məmmədəliyev adına Neft-Kimya Prosesləri İnstitutunda (NKPİ) Elm günü və rus alimi D.İ.Mendeleyev tərəfindən Kimyəvi elementlərin dövri sistemi cədvəlinin yaradılmasının 150 illiyinə həsr olunan konfrans keçirilib.
Tədbirdə Kimya-Biologiya Təmayüllü Respublika Liseyinin müəllim və şagirdləri, o cümlədən NKPİ-nin alimləri iştirak ediblər.
Konfransı institutun direktoru, akademik Vaqif Abbasov açaraq 2019-cu ilin BMT-nin Baş Assambleyası tərəfindən “Beynəlxalq Kimyəvi Elementlərin Dövri Sistemi Cədvəli İli” elan olunduğunu bildirib. O, Mendeleyevin Dövri qanununun kəşfinə dair geniş məlumat verib və şagirdlərin suallarını cavablandırıb.

В Институте нефтехимических процессов отметили 150-летие открытия Периодической таблицы Менделеева
В Институте нефтехимических процессов им. академика Ю. Мамедалиева Национальной Академии Наук Азербайджана состоялась конференция, приуроченная ко Дню науки и 150-летию создания Периодической таблицы русским ученым Д. И. Менделеевым. В мероприятии приняли участие преподаватели и ученики Республиканского лицея с химико-физическим уклоном и ученые института.
В своей вступительной речи директор института, академик Вагиф Аббасов подчеркнул, что 2019 год провозглашен Генеральной ассамблеей ООН Международным годом Периодической таблицы химических элементов. Он подробно рассказал об этом открытии и ответил на вопросы участников.