NKPİ-də Mendeleyevin Dövri qanununun kəşfinin 150 illiyi qeyd olunub
AMEA-nın akademik Y.H.Məmmədəliyev adına Neft-Kimya Prosesləri İnstitutunda (NKPİ) Elm günü və rus alimi D.İ.Mendeleyev tərəfindən Kimyəvi elementlərin dövri sistemi cədvəlinin yaradılmasının 150 illiyinə həsr olunan konfrans keçirilib.
Tədbirdə Kimya-Biologiya Təmayüllü Respublika Liseyinin müəllim və şagirdləri, o cümlədən NKPİ-nin alimləri iştirak ediblər.
Konfransı institutun direktoru, akademik Vaqif Abbasov açaraq 2019-cu ilin BMT-nin Baş Assambleyası tərəfindən “Beynəlxalq Kimyəvi Elementlərin Dövri Sistemi Cədvəli İli” elan olunduğunu bildirib. O, Mendeleyevin Dövri qanununun kəşfinə dair geniş məlumat verib və şagirdlərin suallarını cavablandırıb.

Institute of Petrochemical Processes held a conference dedicated to the “Science Day” and Mendeleev's Periodic Table 150th anniversary by the Russian scientist D.I.Mendeleev. The event was attended by teachers and students of the Republican Lyceum with a chemical and physical bias and scientists of the Institute.
Director of the institute, academician Vagif Abbasov, stressed that UN General Assembly announced 2019 year as the International Year of the Periodic Table of Chemical Elements. He informed on Mendeleev’s Periodic Table.