Akademik Nailə Vəlixanlı: “İnanırıq ki, dünya bu ağır imtahandan da çıxacaq”
AMEA-nın Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyi Mədəniyyət Nazirliyinin və “Kreativ Azərbaycan” portalının elan etdiyi “Evdə qal, evdə yarat” təşəbbüsünə dəstək verərək onlayn rejimdə fəaliyyət göstərir.
Muzeyin direktoru, akademik Nailə Vəlixanlı rəhbəri olduğu qurumun əməkdaşlarının xüsusi karantin rejimindəki fəaliyyəti, həyata keçirilən onlayn tədbirlər və aparılan araşdırmalara dair geniş müsahibə verib.
Akademik N.Vəlixanlı bildirib ki, hazırda muzeyin fond materialları, kataloqları və digər nəşrlərinin təbliği ilə bağlı işlər mütəmadi icra olunur. Muzeyin Elmi-kütləvi və təhsil şöbəsinin Bakıda yerləşən müxtəlif məktəblərin şagirdlərinin iştirakı ilə hazırladığı, 1918-ci ilin 31 mart soyqırımına həsr olunmuş videoçarxı haqqında məlumat muzeyin saytında işıqlandırılıb. "Sevindirici haldır ki, muzeyin virtual fəaliyyəti ölkədən kənarda da izlənilir və dəyərləndirilir", - deyə alim əlavə edib.
Rusiya Federasiyasının “TurStat” turizm portalı tərəfindən tərtib olunmuş reytinqə əsasən, Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin MDB-nin 10 ən yaxşı tarix və mədəniyyət muzeyləri sırasında 6-cı yeri tutduğunu deyən direktor bu reytinqin muzeylərin populyarlığının təhlili və virtual muzey turlarının təklifləri əsasında tərtib edildiyini bildirib.
O, Tarix Muzeyinin “Facebook”, “Instagram” və “Twitter” hesablarında da mütəmadi olaraq kataloqlar, onlayn sərgilər, eksponatlar, tarixi günlər haqqında məlumatların verildiyini söyləyib.
Nailə Vəlixanlı aprelin 7-də Azərbaycan xalqına ölkənin hazırkı durumu ilə bağlı müraciət etdiyini deyib: “Biz inanırıq ki, dünya bu ağır imtahandan da çıxacaq və biz əvvəlki gündəlik qayğılarımıza, iş yerlərimizə qayıdacağıq. Lakin bu gün şəraitə uyğun hərəkət etməli, evdə qalsaq da işlərimizi görməli, bir-birimizin qayğısına qalmalı, vətən, dövlət və gələcək naminə yaşamalı və çalışmalıyıq”.
Alimin sözlərinə görə, bu çağırışa ilk olaraq muzeyin əməkdaşlarından dəstək gəlib və videoçarx hazırlanaraq #gücbirlikdədir həştəqi ilə ictimaiyyətə təqdim olunub. Videoda muzeyin müxtəlif şobələrində çalışan 15 əməkdaş bu ictimai müraciətin ayrı-ayrı hissələrini yazılı formada əllərində nümayiş etdirərək, insanları bəşəriyyəti təbiətdən təcrid etməkdə olan bu bəlaya qarşı birgə mübarizəyə dəvət edib. Direkor qeyd edib ki, materialda bu gün xalqımızın daha çox intizamlı olmağa, təmənnasız xeyirxahlığa, sosial məsuliyyət və pozitiv düşüncəyə ehtiyacı olduğu vurğulanıb. “El gücü - sel gücü” atalar sözünü şüara çevirən muzey əməkdaşlarının bu videoçarxına izləyicilərdən müsbət rəy gəlib.
"Bundan başqa, muzeyin Etnoqrafiya elmi fond şöbəsinin müdiri, t.ū.f.d, dosent Gülzadə Abdulova “Əsrlərin yadigarı Çuxa” və Numizmatika və epiqrafika elmi fond şöbəsinin boyūk elmi işcisi, t.ū.f.d. Aygün Məmmədovanın “Ərəb Xilafəti dövründə Azərbaycanda sikkə zərbi və pul dövriyyəsi” adlı onlayn mühazirə və videoçarxlarının təqdimatı keçirilib", - deyə N.Vəlixanlı əlavə edib. Onun sözlərinə görə, aprelin 9-da isə AZTV-də yayımlanan “XXI əsr Rafiq Həşimov ilə” videoçarxında professor Əli Rəcəbli ilə müsahibə təqdim olunub. Söhbət zamanı numizmat-alimin həyat yolu və yaradıcılığından, eləcə də Azərbaycan numizmatika tarixindən bəhs edilib.
Akademik N.Vəlixanlı hazırda muzeyin 100 illik yubileyi ilə əlaqədar işlərin davam etdirildiyini bildirib. Qeyd edib ki, yubiley münasibətilə çapı nəzərdə tutulan kitablar, məqalələr və digər elmi işlər üzrə fəaliyyət ev şəraitində davam etdirilir. Yaxın günlərdə bir neçə onlayn seminarın keçirilməsi planlaşdırılır.
Direktor muzey əməkdaşlarının, həmçinin N.Nərimanovun 150 illik yubileyinin keçirilməsi haqqında dövlət başçısının müvafiq sərəncamı və 9 may – faşizm üzərində qələbənin qeyd edilməsi ilə bağlı materiallar üzərində işlədiyini söyləyib. O, yaxın günlərdə əməkdaşların muzeyşünaslıq və tarixə dair onlayn çıxışlarının da planlaşdırıldığını deyib.

Academician Naila Velikhanli: “We believe that the world will pass this difficult exam”
National Museum of Azerbaijan History of ANAS operates online, supporting the initiative "Stay at home, create at home", announced by the Ministry of Culture and the portal "Creative Azerbaijan".
The director of the museum, academician Naila Velikhanli, gave an extensive interview about the activities and research of the staff of the institution she leads in a special quarantine regime.
Academician N. Velikhanli said that work on the promotion of fund materials, catalogs and other publications of the museum continues. Information on the video film dedicated to the genocide on March 31, 1918, prepared by the Museum’s Education Department with the participation of students from various schools in Baku, was posted on the museum’s website. “It is gratifying that the museum’s virtual activity is monitored and evaluated outside the country,” she added.
It was noted that according to the rating compiled by the Russian tourist portal TurStat, the National Museum of the History of Azerbaijan ranks 6th among the 10 best museums of history and culture in the CIS.
She said the History Museum’s Facebook, Instagram, and Twitter accounts also regularly provide information on catalogs, online exhibitions, exhibits, and historical dates.
Naila Velikhanli said that she addressed the people of Azerbaijan on April 7 about the current situation in the country: “We believe that the world will pass this difficult test, and we will return to our previous daily worries and work. However, today we must act in accordance with the conditions, carry out our work, even if we stay at home, take care of each other, live and work for the Motherland, the state and the future.
According to the scientist, this appeal was first supported by the museum staff, and the video was prepared and presented to the public with the hashtag # gücbirlikdədir (power in unity). In the video, 15 employees from various departments of the museum demonstrated in writing various parts of this public appeal, urging people to work together to combat this disaster that isolates humanity from nature. The director noted that the material emphasizes that today our people need great discipline, generosity, social responsibility and positive thinking. This video of the museum staff, which turned the proverb “El gücü - sel gücü” into a slogan, received a positive response from the audience.
“In addition, online lectures and videos were presented by the head of the Department of the Ethnographic Science Fund of the museum associate professor Gulzada Abdulova - “Chukha, legacy of centuries” and senior researcher at the Department of Numismatics and Epigraphy Aygun Mammadova – “Mint in Azerbaijan during the Arab Caliphate and money circulation”, - added N. Velikhanli.
The preparatory work is underway for the 100th anniversary of the museum. Work on books, articles and other scientific papers to be published on the occasion of the anniversary continues at home. Several online workshops are planned in the coming days, said academician N. Velikhanli.
According to the director, museum staff are also working on materials related to the relevant decree of the president on the 150th anniversary of N. Narimanov and the celebration of May 9 - the victory over fascism. He added that in the coming days it is planned that the museum staff will perform online with reports on museology and history.