İctimai Elmlər Bölməsinin iclasında “Azər-İlmə” Xalçaçılıq Mərkəzinin elmi-tədqiqat fəaliyyətinə dair məruzə dinlənildi
Martın 4-də AMEA Rəyasət Heyətində İctimai Elmlər Bölməsinin növbəti iclası keçirildi.
İclası giriş sözü ilə açan bölmənin akademik-katibi v.i.e., AMEA-nın müxbir üzvü Nərgiz Axundova gündəlikdəki məsələləri diqqətə çatdırdı.
Sonra “Azər-İlmə” Xalçaçılıq Mərkəzinin rəhbəri, Əməkdar incəsənət xadimi, professor Vidadi Muradov “Azər-İlmə” Xalçaçılıq Mərkəzinin elmi-tədqiqat fəaliyyəti” mövzusunda məruzə ilə çıxış etdi. 1994-cü ildə yaranmış və indiyədək uğurla fəaliyyət göstərən istehsalat və yaradıcılıq mərkəzinin fəaliyyət istiqamətləri barədə ətraflı məlumat verən professor Vidadi Muradov bildirdi ki, məqsədimiz Azərbaycan xalçaçılığını yaşatmaq, onun ənənələrini davam etdirmək, gənc nəslə öyrətmək, xalq çeşniləri əsasında toxuduğumuz xalçaların beynəlxalq miqyasda təbliğinə nail olmaqdır.
Professor Vidadi Muradov bildirdi ki, “Azər-İlmə” yüksək keyfiyyətli, zərif Azərbaycan xalçalarının əsas istehsalçısı kimi dünyada böyük şöhrət qazanmışdır. Xüsusilə Heydər Əliyev Fondunun xətti ilə Paris, London, Roma, Moskva, Vatikan, San-Trope və dünyanın bir sıra şəhərlərində keçirilən tədbirlərdə mərkəzin kolleksiyasına daxil olan qədim xalça nümunələri sərgilənmiş, Azərbaycan xalçaçılıq sənəti layiqincə təmsil olunmuşdur.
Qeyd olundu ki, respublikamızda xalçaşünaslıq bir elm sahəsi kimi əsasən XX əsrin ortalarından etibarən inkişaf etməyə başlamış və bu sahə üzrə yüksək ixtisaslı xalçaşünaslar yetişdirilmişdir. Azərbaycan xalçasının əsl adını, çeşnilərini, onun milli-etnik köklərini və özünəməxsusluqlarını, boyaqçılıq ənənələrini, ticarət tarixini müəyyənləşdirmək və müasir Azərbaycan xalçaçılıq elmini beynəlxalq tələblər səviyyəsində inkişaf etdirmək məqsədilə müxtəlif işlər həyata keçirilmişdir. 2007-ci ildə “Azər-İlmə”nin nəzdində elmi-yaradıcılıq laboratoriyası yaradılmışdır. Laboratoriyada araşdırmalar əsasən “Azərbaycan xalçaları bütün qrupları ilə” adlı fundemantal elmi-tədqiqat layihəsi çərçivəsində həyata keçirilir.
“Hazırda “Azər-İlmə”nin elmi yaradıcılıq laboratoriyasında Azərbaycan xalçalarının Quba, Şirvan, Gəncə, Bakı və Təbriz qrupları üzrə araşdırmalar davam etdirilir” deyə bildirən V.Muradov bu laboratoriyada “Azərbaycan xalçaları”, “Quba qrupu”, “Bakı qrupu” “Şirvan qrupu”, “Gəncə qrupu” kimi kitab və broşürlərin nəşr olunduğunu qeyd etdi.
“Azər-İlmə”nin beynəlxalq əlaqələrindən danışan V.Muradov dünya muzeylərində və şəxsi kolleksiyalarda saxlanılan qədim Azərbaycan xalça örnəklərinin müəyyənləşdirildiyini, onlar haqqında məlumatların toplanıldığını, həmçinin orijinal və nadir xalça çeşniləri əsasında yeni xalçaların toxunulduğunu diqqətə çatdırdı. Bildirdi ki, mərkəz “Viktoriya və Albert”, “Metropoliten”, San-Fransisko, Boston, Kanada, Rusiya muzeylərində mühafizə olunan Azərbaycan xalçalarına dair məlumatların dəqiqləşdirilməsi, ictimaiyyətə düzgün çatdırılması işində yaxından iştirak edir.
2013-cü ildə “Azər-ilmə”nin nəzdində yaradılmış Xalçaçılıq Tədris Mərkəzi barədə də məlumat verən mərkəz direktoru burada indiyədək 100-ə yaxın tələbənin təhsil aldığını, xalçaçılığın sirlərinə yiyələndiyini söylədi. O, həmçinin 2007-2015-ci illər ərzində “Azərbaycan xalçaları bütün qrupları ilə” layihəsi çərçivəsində görülən işlərdən danışdı.
Bildirildi ki, 2013-cü ildə  Azərbaycan, rus, ingilis, ivrit, italyan fransız, alman dillərində “Təbriz xalçaları” kitabı nəşr olunmuşdur. Kitabda Cənubi Azərbaycanın xalçaçılıq tarixi, təqdim olunan xalçaların bədii-texniki xüsusiyyətləri, simvollar aləmi haqqında oçerklər yer almışdır. Həmçinin mərkəz tərəfindən “Naxçıvan xalçaçıları” adlı kitab-kataloq, “Qazax-Borçalı bölgəsinin xalçaçıları” adlı dərs vəsaiti çap olunmuşdur.
Tədbirdə, həmçinin Fəlsəfə və Hüquq İnstitutunun və Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin strukturlarında dəyişiklik edilməsi məsələsi müzakirə olundu.

Lecture on scientific-research activity of “Azer-Ilme” Carpet-Weaving Center listened at the assembly of Department of Social Sciences
On March 4, next assembly of the Department of Social Sciences was held.
Opening the assembly Acting Academician-Secretary of Department, corresponding member of ANAS Nargiz Akhundova drew attention to the issues of agenda.
Then, head of “Azer-Ilme” Carpet-Weaving Center, Honored Art Scientist and Professor Vidadi Muradov made presentation on scientific-research activity of the center. Giving detailed information on the activities of the Center established in 1994 and successfully operating so far, Professor Vidadi Muradov noted that, our aim is to alive carpet-weaving of Azerbaijan, continue its traditions, teach young offspring, and achieve promotion of carpets which woven with national ornaments at the global scale.
"Azer-Ilme" has gained a reputation as a major manufacturer of high-quality, elegant Azerbaijani carpets in the world. In particular, under the auspices of the Heydar Aliyev Foundation in a number of events held in Paris, London, Rome, Moscow, Vatican, Saint-Tropez and other cities of the world, ancient carpets including the center's collection were demonstrated and Azerbaijan art of carpet-weaving was properly represented, stated Professor Vidadi Muradov.
It was noted that carpet study as a science has began to develop mainly from the middle of the XX century and have grown highly skilled carpet studiers in this area. With the goal to define the real name, national and ethnic origin and identity, dying traditions, trade history science of the Azerbaijan carpet and to improve modern Azerbaijani carpet-weaving meet with international standards, have done a wide range of works. In 2007, a scientific-creative laboratory attached to "Azer-Ilme" was created. Laboratory studies are being carried out under the fundamental research project "Azerbaijani carpets in all groups”.
Currently, scientific-creative laboratory of “Azer-Ilme” investigates Azerbaijani carpets in Guba, Shirvan, Ganja, Baku and Tabriz group, said V.Muradov also noted the publication of book and brochures “Azerbaijan carpets", "Guba group", "Baku group", "Shirvan group", and "Ganja group".
Speaking about international relations of the "Azer-Ilme", V. Muradov reported about definition of samples of ancient Azerbaijani carpets, stored in the world museums and private collections, collecting necessary information on them, as well as that, on the basis of original and rare new carpets, new samples were woven.
It was emphasized that, the center takes an active part in bringing to the public the information about Azerbaijani carpets stored in the "Victoria and Albert" museum, the "Metropolitan", San Francisco, Boston, Canada, Russia. Informed on Training Center of carpet weaving created under "Azer-Ilme", Director of the Center reported that, about 100 students were trained in carpet-weaving secrets. He also spoke about the work carried out in 2007-2015 within the framework project "Azerbaijani carpets with all the groups".
Noted that, "Tabriz carpets" book was published in Azerbaijani, Russian, English, Hebrew, French, German and Italian languages in 2013. The book reflects essays about the history of South Azerbaijan carpet weaving, artistic and technical features and symbols of presented carpets.
"Nakhichevan carpets" book-catalog and textbook "The carpets of the Gazakh-Borchali region" were also published by the Centre.
Event also discussed the issues on changes in the structure to the Institute of Philosophy and Law, and National Museum of Azerbaijan History.