İctimai Elmlər Bölməsinin iclasında “Azər-İlmə” Xalçaçılıq Mərkəzinin elmi-tədqiqat fəaliyyətinə dair məruzə dinlənildi
Martın 4-də AMEA Rəyasət Heyətində İctimai Elmlər Bölməsinin növbəti iclası keçirildi.
İclası giriş sözü ilə açan bölmənin akademik-katibi v.i.e., AMEA-nın müxbir üzvü Nərgiz Axundova gündəlikdəki məsələləri diqqətə çatdırdı.
Sonra “Azər-İlmə” Xalçaçılıq Mərkəzinin rəhbəri, Əməkdar incəsənət xadimi, professor Vidadi Muradov “Azər-İlmə” Xalçaçılıq Mərkəzinin elmi-tədqiqat fəaliyyəti” mövzusunda məruzə ilə çıxış etdi. 1994-cü ildə yaranmış və indiyədək uğurla fəaliyyət göstərən istehsalat və yaradıcılıq mərkəzinin fəaliyyət istiqamətləri barədə ətraflı məlumat verən professor Vidadi Muradov bildirdi ki, məqsədimiz Azərbaycan xalçaçılığını yaşatmaq, onun ənənələrini davam etdirmək, gənc nəslə öyrətmək, xalq çeşniləri əsasında toxuduğumuz xalçaların beynəlxalq miqyasda təbliğinə nail olmaqdır.
Professor Vidadi Muradov bildirdi ki, “Azər-İlmə” yüksək keyfiyyətli, zərif Azərbaycan xalçalarının əsas istehsalçısı kimi dünyada böyük şöhrət qazanmışdır. Xüsusilə Heydər Əliyev Fondunun xətti ilə Paris, London, Roma, Moskva, Vatikan, San-Trope və dünyanın bir sıra şəhərlərində keçirilən tədbirlərdə mərkəzin kolleksiyasına daxil olan qədim xalça nümunələri sərgilənmiş, Azərbaycan xalçaçılıq sənəti layiqincə təmsil olunmuşdur.
Qeyd olundu ki, respublikamızda xalçaşünaslıq bir elm sahəsi kimi əsasən XX əsrin ortalarından etibarən inkişaf etməyə başlamış və bu sahə üzrə yüksək ixtisaslı xalçaşünaslar yetişdirilmişdir. Azərbaycan xalçasının əsl adını, çeşnilərini, onun milli-etnik köklərini və özünəməxsusluqlarını, boyaqçılıq ənənələrini, ticarət tarixini müəyyənləşdirmək və müasir Azərbaycan xalçaçılıq elmini beynəlxalq tələblər səviyyəsində inkişaf etdirmək məqsədilə müxtəlif işlər həyata keçirilmişdir. 2007-ci ildə “Azər-İlmə”nin nəzdində elmi-yaradıcılıq laboratoriyası yaradılmışdır. Laboratoriyada araşdırmalar əsasən “Azərbaycan xalçaları bütün qrupları ilə” adlı fundemantal elmi-tədqiqat layihəsi çərçivəsində həyata keçirilir.
“Hazırda “Azər-İlmə”nin elmi yaradıcılıq laboratoriyasında Azərbaycan xalçalarının Quba, Şirvan, Gəncə, Bakı və Təbriz qrupları üzrə araşdırmalar davam etdirilir” deyə bildirən V.Muradov bu laboratoriyada “Azərbaycan xalçaları”, “Quba qrupu”, “Bakı qrupu” “Şirvan qrupu”, “Gəncə qrupu” kimi kitab və broşürlərin nəşr olunduğunu qeyd etdi.
“Azər-İlmə”nin beynəlxalq əlaqələrindən danışan V.Muradov dünya muzeylərində və şəxsi kolleksiyalarda saxlanılan qədim Azərbaycan xalça örnəklərinin müəyyənləşdirildiyini, onlar haqqında məlumatların toplanıldığını, həmçinin orijinal və nadir xalça çeşniləri əsasında yeni xalçaların toxunulduğunu diqqətə çatdırdı. Bildirdi ki, mərkəz “Viktoriya və Albert”, “Metropoliten”, San-Fransisko, Boston, Kanada, Rusiya muzeylərində mühafizə olunan Azərbaycan xalçalarına dair məlumatların dəqiqləşdirilməsi, ictimaiyyətə düzgün çatdırılması işində yaxından iştirak edir.
2013-cü ildə “Azər-ilmə”nin nəzdində yaradılmış Xalçaçılıq Tədris Mərkəzi barədə də məlumat verən mərkəz direktoru burada indiyədək 100-ə yaxın tələbənin təhsil aldığını, xalçaçılığın sirlərinə yiyələndiyini söylədi. O, həmçinin 2007-2015-ci illər ərzində “Azərbaycan xalçaları bütün qrupları ilə” layihəsi çərçivəsində görülən işlərdən danışdı.
Bildirildi ki, 2013-cü ildə  Azərbaycan, rus, ingilis, ivrit, italyan fransız, alman dillərində “Təbriz xalçaları” kitabı nəşr olunmuşdur. Kitabda Cənubi Azərbaycanın xalçaçılıq tarixi, təqdim olunan xalçaların bədii-texniki xüsusiyyətləri, simvollar aləmi haqqında oçerklər yer almışdır. Həmçinin mərkəz tərəfindən “Naxçıvan xalçaçıları” adlı kitab-kataloq, “Qazax-Borçalı bölgəsinin xalçaçıları” adlı dərs vəsaiti çap olunmuşdur.
Tədbirdə, həmçinin Fəlsəfə və Hüquq İnstitutunun və Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin strukturlarında dəyişiklik edilməsi məsələsi müzakirə olundu.

На заседании Отделения общественных наук был заслушан доклад о научно-исследовательской деятельности Центра ковроткачества «Азер-Илме»
4 марта в Президиуме НАНА состоялось очередное заседание Отделения общественных наук.
Открыв заседание вступительным словом, и.о. академика-секретаря отделения, член-корреспондент НАНА Наргиз Ахундова проинформировала о вопросах, стоящих на повестке дня.
Далее руководитель Центра ковроткачества «Азер-Илме», заслуженный деятель искусства, профессор Видади Мурадов выступил с докладом «Научно-исследовательская деятельность Центра ковроткачества «Азер-Илме». Профессор Видади Мурадов, подробно проинформировав о направлениях деятельности созданного и функционирующего с 1994 года производственного и творческого центра, отметил, что цель заключается в сохранении традиций азербайджанского ковроткачества, обучении этому искусству молодого поколения, популяризации в мировом масштабе ковров, сотканных на основе народных узоров.
Профессор Видади Мурадов добавил, что «Азер-Илме» снискал мировую славу как основной производитель высококачественных и нежных азербайджанских ковров. В частности, благодаря выставкам входящих в коллекцию центра старинных ковров, которые были продемонстрированы на мероприятиях, проведенных по линии Фонда Гейдара Алиева в Париже, Лондоне, Риме, Москве, Ватикане, Сан-Тропе и ряде других городов мира, искусство азербайджанского ковроткачества была достойно представлена.
Было отметив, что, начиная с середины XX века, ковроведение начало развиваться в Азербайджане как отрасль науки, профессор подчеркнул, что в данной сфере были воспитаны высококвалифицированные ковроведы. С целью развития на уровне международных требований современного азербайджанского ковроткачества как отдельной сферы науки были осуществлены работы по определению настоящего названия азербайджанского ковра, его узоров, национально-этнических корней и особенностей, истории торговли. В 2007 году при «Азер-Илме» была создана научно-творческая лаборатория. Проведение исследований в лаборатории осуществляется в основном в рамках фундаментального научно-творческого проекта «Азербайджанские ковры со всеми группами».
В.Мурадов, сообщив, что в настоящее время в научно-творческой лаборатории «Азер-Ильме» продолжаются исследования азербайджанских ковров по губинским, ширванским, гянджинским, бакинским и тебризским группам, отметил, что в этой лаборатории также издаются книги и брошюры такие, как «Азербайджанские ковры» , «Губинская группа», «Бакинская группа», «Ширванская группа», «Гянджинская группа».
Говоря о международных связях «Азер-Ильме», В.Мурадов сообщил об определении хранимых в музеях мира и частных коллекциях образцов старинных азербайджанских ковров, сборе необходимой информации о них. а также о том, что на основе оригинальных и новых редких ковров были сотканы новые образцы. Было подчеркнуто, что центр принимает активное участие в доведении до общественности сведений об азербайджанских коврах, хранимых в музеях «Виктория и Альберт», «Метрополитен», Сан-Франциско, Бостона, Канады, России.
Проинформировав об Учебном центре ковроткачестве, созданном при «Азер-Ильме», директор центра сообщил, что до сих пор здесь получили образование, обучились секретам ковроткачества около 100 студентов. Он также рассказал о работе, проделанной в 2007-2015 годах в рамках проекта «Азербайджанские ковры со всеми группами».
Было отмечено, что в 2013 году на азербайджанском, русском, английском, еврейском, французском, немецком, итальянском языках была издана книга «Тебризские ковры». В книге нашли отражение очерки об истории ковроткачества Южного Азербайджана, художественно-технических особенностях и символах представленных ковров. Центром были также изданы книга-каталог «Нахчыванские ковры» и учебное пособие «Ковры Газахско-Борчалинского региона».
На мероприятии также был обсужден вопрос о внесении изменений в структуре Института философии и права и Национального музея истории Азербайджана.