Naxçıvan Bölməsinin Nəbatat bağı muxtar respublikanın canlı təbiət muzeyidir
Məlum olduğu kimi, 2003-cü ildə Babək rayonunun Şıxmahmud kəndi yaxınlığında AMEA Naxçıvan Bölməsinin Bioresurslar İnstitutunun Nəbatat bağı salınmışdır. Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisinin Sədri Vasif Talıbovun göstərişi ilə bu bağ MR-in muzeyləri siyahısına daxil edilmişdir.
Bağın təcrübə sahəsi 13,2 hektardır və sturukturuna uyğun olaraq təcrübə sahələrinə ayrılıb. Nəbatət bağında hər bir bitkinin xüsusiyyətləri tədqiq edilir, yayılma zonalarının xəritəsi tərtib olunur, mühafizə yolları müəyyənləşdirilir. Burada dünyanın müxtəlif botaniki-coğrafi rayonlarından, o cümlədən, Azərbaycan florasından toplanılan ayrı-ayrı torpaq və iqlim xüsusiyyətlərinə malik 200-dən çox ağac, kol, meyvə, giləmeyvə, üzüm sortları, dekorativ bitkilər, tropik və subtropik bitki nümunələri, dərman və digər bitkilər əkilərək tədqiq olunur. Həmçinin Qafqaz, Aralıq dənizi, Cənub-Şərqi Asiya, Şimalı Amerika mənşəli bitkilər əkilərək introduksiya olunur.
Nəbatət bağına müxtəlif rayonların meyvə bağlarından və şəxsi təsərrüfatlardan qiymətli yerli meyvə sortları gətirilərək burada meyvə genefondu bağı yaradılıb. Bağda muxtar respublikanın yerli meyvə bitkiləri ilə yanaşı, tərəvəz və bostan bitkiləri genefondu da toplanılır ki, həmin nümunələr AMEA Genetik Ehtiyatlar İnstitutunun genbankında saxlanılır. Bağın ərazisində Nadir bitkilər kolleksiyası sahəsi də fəaliyyət göstərir. Burada Naxçıvan Muxtar Respublikanın və Azərbaycanın Qırmızı Kitabına daxil edilmiş 43 geofit bitki becərilir.
Bundan başqa, Gürcüstan, Türkiyə və Rusiya Botanika bağlarından gətirilən 68 ağac, kol və dekorativ bitkilərin növ tərkibi də öyrənilir. Bağda bir çox növlərin toxumlarından alınan cücərtilər üzərində müşahidələr aparılır.

As is known, in 2003, near of the Shikhmahmudlu village of Babek region was created the Botanical Garden of the Institute of Bioresources of ANAS Nakhchivan Division. This garden was included to the list of Azerbaijan museums by order of Chairman of the Supreme Majlis of Nakhchivan Autonomous Republic Vasif Talibov.
An Experimental Garden wich area is 13.2 hectares and in accordance with the structure is divided into the experimental plots. In the botanical garden are study the characteristics of each plant, prepared distribution map, determined the way of protection.
There are planted and investigated more than 200 tree samples, shrubs, fruits, berries, grapes, ornamental plants, tropical and subtropical plants brought from different botanical and geographical areas of the world, including the flora of Azerbaijan.
From the fruit gardens of different districts and individual farms valuable varieties of fruit plants and established gene pool of fruit crops were delivered to the botanical garden. In the garden, along with local fruit crops of the autonomous republic, also established gene pool of vegetable and melon crops.
These samples are stored in the genebank of the Institute of Genetic Resources of ANAS. On the territory of the garden also operates collection of rare plants. There geofitnyh are grown 43 plants included in the Red Book of Azerbaijan and the Nakhchivan Autonomous Republic.
Besides, the specific structure of 68 samples of the trees, bushes and ornamental plants brought from Botanical gardens of Georgia, Turkey and Russia is studied.