Naxçıvan Bölməsinin Nəbatat bağı muxtar respublikanın canlı təbiət muzeyidir
Məlum olduğu kimi, 2003-cü ildə Babək rayonunun Şıxmahmud kəndi yaxınlığında AMEA Naxçıvan Bölməsinin Bioresurslar İnstitutunun Nəbatat bağı salınmışdır. Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisinin Sədri Vasif Talıbovun göstərişi ilə bu bağ MR-in muzeyləri siyahısına daxil edilmişdir.
Bağın təcrübə sahəsi 13,2 hektardır və sturukturuna uyğun olaraq təcrübə sahələrinə ayrılıb. Nəbatət bağında hər bir bitkinin xüsusiyyətləri tədqiq edilir, yayılma zonalarının xəritəsi tərtib olunur, mühafizə yolları müəyyənləşdirilir. Burada dünyanın müxtəlif botaniki-coğrafi rayonlarından, o cümlədən, Azərbaycan florasından toplanılan ayrı-ayrı torpaq və iqlim xüsusiyyətlərinə malik 200-dən çox ağac, kol, meyvə, giləmeyvə, üzüm sortları, dekorativ bitkilər, tropik və subtropik bitki nümunələri, dərman və digər bitkilər əkilərək tədqiq olunur. Həmçinin Qafqaz, Aralıq dənizi, Cənub-Şərqi Asiya, Şimalı Amerika mənşəli bitkilər əkilərək introduksiya olunur.
Nəbatət bağına müxtəlif rayonların meyvə bağlarından və şəxsi təsərrüfatlardan qiymətli yerli meyvə sortları gətirilərək burada meyvə genefondu bağı yaradılıb. Bağda muxtar respublikanın yerli meyvə bitkiləri ilə yanaşı, tərəvəz və bostan bitkiləri genefondu da toplanılır ki, həmin nümunələr AMEA Genetik Ehtiyatlar İnstitutunun genbankında saxlanılır. Bağın ərazisində Nadir bitkilər kolleksiyası sahəsi də fəaliyyət göstərir. Burada Naxçıvan Muxtar Respublikanın və Azərbaycanın Qırmızı Kitabına daxil edilmiş 43 geofit bitki becərilir.
Bundan başqa, Gürcüstan, Türkiyə və Rusiya Botanika bağlarından gətirilən 68 ağac, kol və dekorativ bitkilərin növ tərkibi də öyrənilir. Bağda bir çox növlərin toxumlarından alınan cücərtilər üzərində müşahidələr aparılır.

Ботанический сад Нахчыванского отделения - живой естественный музей автономной республики
Как известно, в 2003 году вблизи села Шыхмахмудлу Бабекского района был разбит Ботанический сад Института биоресурсов Нахчыванского отделения НАНА. По указанию Председателя Верховного Меджлиса Нахчыванской Автономной Республики Васифа Талыбова этот сад был включен в список музеев АР.
Экспериментальная площадь сада составляет 13,2 га, и в соответствии со структурой разделена на экспериментальные участки. В ботаническом саду исследуются особенности каждого растения, составляется карта распространения, определяются пути охраны. Здесь высаживаются и исследуются более 200 образцов деревьев, кустарников, фруктов, ягод, сортов винограда, декоративных растений, тропических и субтропических растений, доставленных из различных ботанико-географических районов мира, в том числе флоры Азербайджана.
Из фруктовых садов различных районов и личных хозяйств в ботанический сад были доставлены ценные сорта плодовых растений и создан генофонд плодовых культур. В саду наряду с местными плодовым культурами автономной республики, также создается генофонд овощных и бахчевых культур. Данные образцы хранятся в генбанке Института генетических ресурсов НАНА. На территории сада действует также Коллекция редких растений. Здесь выращиваются 43 геофитных растения, включенные в Красную книгу Азербайджана и Нахчыванской Автономной Республики.
Кроме того, изучается видовой состав 68 образцов деревьев, кустарников и декоративных растений, привезенных из Ботанических садов Грузии, Турции и России.