Yanvarın 24-də AMEA-nın Respublika Elmi Tədqiqatların Əlaqələndirilməsi Şurasının (RETƏŞ) Biologiya, Tibb, Kənd təsərrüfatı bitki və heyvanlarının genetikası və seleksiyası, Torpaq və su ehtiyatlarının idarə edilməsi və ətraf mühitin mühafizəsi problemləri üzrə Elmi Şuralarının Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsi (BTEB) ilə birgə Ümumi yığıncağı keçirilib.
Əvvəlcə BTEB-in akademik-katibi, akademik Əhliman Əmiraslanov iştirakçıları gündəlikdə duran məsələlərlə tanış edib.
Sonra elmi şuraların 2016-cı ildəki fəaliyyətlərinə dair hesabatları dinlənilib, bölmədə aparılan elmi tədqiqatların müasir tələblərə uyğun səviyəyə yüksəldilməsi, elmi əməkdaşlığın və əlaqələndirmə işinin gücləndirilməsi ilə bağlı müzakirələr aparılıb.
Tədbirdə Kənd təsərrüfatı bitki və heyvanlarının genetikası və seleksiyası problemləri üzrə Elmi Şuranın sədri, AMEA-nın müxbir üzvü Zeynal Əkpərov çıxış edərək Rəyasət Heyətinin iclasında akademik Əhliman Əmiraslanovun “Biologiya və tibb elmləri üzrə elmi tədqiqatların vəziyyəti və inkişaf istiqamətləri” adlı məruzəsini xatırladıb. Bildirib ki, məruzə ilə bağlı AMEA-nın Rəyasət Heyətinin qərarında qeyd olunan perspektiv istiqamətlər BTEB-in gələcək fəaliyyəti üçün əsas kimi qəbul edilib. Həmçinin bölməyə daxil olan müəssisələrdə ortaq mültidissiplinar proqram və layihələrin hazırlanması, elmi tədqiqatların əlaqələndirilməsi və inteqrasiyasının təmin edilməsi, həmçinin perspektiv istiqamətlərdə magistratura və doktorantura üzrə kadr hazırlığının aparılmasının zəruriliyi vurğulanıb.
Qeyd edilib ki, bölmənin fəaliyyətinin əsası olacaq üç elmi istiqamət seçilib, yeni problemlər və mövzular müəyyənləşdirilərkən bu istiqamətlərin nəzərə alınması tədqiqat institutlarına tövsiyə edilib.
Daha sonra AMEA-nın Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun direktoru, akademik İradə Hüseynova 2016-cı ildə BTEB-in elmi müəssisələrində aparılmış tədqiqatların bölmənin illik hesabatına daxil ediləcək ən mühüm nəticələri barədə məlumat verib. Nəticələr geniş müzakirə olunduqdan sonra müvafiq qərar qəbul edilib.
AMEA-nın müxbir üzvü Nuru Bayramov əlaqələndirmə işinin təkmilləşdirilməsində elektron elmin rolundan danışıb, BTEB-in və problem şuralarının saytları ilə bağlı məlumat verib.

Повышается контроль над качеством исследований в области биологических и медицинских наук
24 января состоялось совместное Общее собрание Отделения биологических и медицинских наук (ОБМН) с Советами по проблемам биологии, медицины, генетики и селекции сельскохозяйственных растений и животных, управления почвенными и водными ресурсами и охране окружающей среды Республиканского совета по координации научных исследований (РСКНИ).
Сначала академик-секретарь ОБМН, академик Ахлиман Амирасланов ознакомил участников с вопросами, стоящими на повестке дня.
Затем были заслушаны отчеты о деятельности ученых советов в 2016 году и обсуждены вопросы касательно приведения в соответствие проводимых в отделении исследований с современными требованиями и усиления координационных работ.
Выступив на мероприятии, председатель Ученого совета по проблемам генетики и селекции сельскохозяйственных растений и животных, член-корреспондент НАНА Зейнал Акперов напомнил о докладе академика Ахлимана Амирасланова «Состояние и направления развития научных исследований в области биологических и медицинских наук», заслушанного на заседании Президиума. Отмечалось, что перспективные направления в связи с докладом, указанные в постановлении Президиума НАНА, приняты в качестве основы для дальнейшей деятельности ОБМН. Также была подчеркнута необходимость подготовки совместных мультидисциплинарных программ и проектов во входящих в отделение учреждениях, обеспечения координации и интеграции научных исследований, проведения подготовки кадров по магистратуре и докторантуре в перспективных направлениях.
Было отмечено, что избраны 3 научных направления, которые станут основой деятельности отделения, а также рекомендовано учесть данные направления при определении новых проблем и тем в исследовательских институтах.
Затем директор Института молекулярной биологии и биотехнологий НАНА, академик Ирада Гусейнова проинформировала о самых важных результатах проведенных в 2016 году в научных учреждениях ОБМН исследований, вошедших в годовой отчет отделения. После широкого обсуждения результатов было принято соответствующее решение.
Член-корреспондент НАНА Нуру Байрамов рассказал о роли электронной науки в усовершенствовании координационной работы, проинформировал о сайтах ОБМН и проблемных советов.
В заключение было рекомендовано регулярное проведение совместных заседаний отделения с проблемными советами.