AMEA Yer Elmləri Bölməsinin (YEB) növbəti büro iclası keçirilib.
Tədbirdə bölmənin akademik-katibi, akademik Fəxrəddin Qədirov iştirakçılara gündəlikdəki məsələlər haqqında məlumat verib.
İlk olaraq bölməyə daxil olan elmi müəssisələrdə 2018-2019-cu tədris ili üçün fəlsəfə doktoru hazırlığı üzrə doktoranturaya qəbulun nəticələri müzakirə olunub.
Akademik Fəxrəddin Qədirov cari tədris ili üçün bölməyə daxil olan elmi müəssisələrdə fəlsəfə doktoru hazırlığı üzrə 14 nəfərin qəbul olunduğunu bildirib. Alim vurğulayıb ki, dissertasiya mövzuları Yer elmlərinin prioritet istiqamətlərini əhatə etməli və müasir elmin qarşısında duran əsas tələblərə uyğun seçilməlidir. Əlavə edib ki, müvafiq elmi sahələrin perspektiv inkişafı üçün prioritet istiqamətlərə aid seçilən mövzular Azərbaycanda davamlı inkişafın təmin edilməsində praktik əhəmiyyətli olmalıdır.
İclasda, həmçinin “Elm gün”ü ilə əlaqədar YEB-in elmi müəssisələrinin elmi fəaliyyəti ilə fərqlənən əməkdaşlarının bölmənin Fəxri fərmanları ilə təltif edilməsi məsələsinə baxılıb. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin ölkəmizdə “Elm günü”nün təsis edilməsi haqqında Sərəncamı diqqətə çatdırılıb. Bildirilib ki, bu, Azərbaycan elminə böyük diqqət və qayğının təcəssümü olmaqla yanaşı, elmin ölkədə əsas hərəkətverici qüvvəyə çevrilməsi üçün böyük şərait yaradır və məqsədyönlü dövlət siyasətinin tərkib hissəsi kimi elmin tərəqqisinə xidmət edir.
Daha sonra bölmənin bir qrup əməkdaşının “Elm günü” münasibətilə Fəxri fərmanlarla təltif edilməsi qərara alınıb.

Bureau of ANAS Division of Earth Sciences held next meeting. Academician Fakhraddin Gadirov opened the meeting and informed the participants on the issues on the agenda.
During the event, was considered the issue on results of admission to doctoral studies for the PhD training for the 2018-2019 academic year.
Academician noted that, in the current academic year, 14 people were entered on the doctoral program for the PhD training. He said that, dissertation topics should cover priority areas of earth sciences and to be selected in accordance with the fundamental requirements of modern science.
After discussion, the Division approved the topics of dissertations and supervisors, it was also decided to send the results of admission to the Presidium of ANAS.
The meeting discussed the issue on awarding employees of the Academy of Sciences the certificates of honor. The importance of the Order of AR President Ilham Aliyev on the establishment of the Day of Science in the country dated April 9, 2018 was discussed.