AMEA Yer Elmləri Bölməsinin (YEB) növbəti büro iclası keçirilib.
Tədbirdə bölmənin akademik-katibi, akademik Fəxrəddin Qədirov iştirakçılara gündəlikdəki məsələlər haqqında məlumat verib.
İlk olaraq bölməyə daxil olan elmi müəssisələrdə 2018-2019-cu tədris ili üçün fəlsəfə doktoru hazırlığı üzrə doktoranturaya qəbulun nəticələri müzakirə olunub.
Akademik Fəxrəddin Qədirov cari tədris ili üçün bölməyə daxil olan elmi müəssisələrdə fəlsəfə doktoru hazırlığı üzrə 14 nəfərin qəbul olunduğunu bildirib. Alim vurğulayıb ki, dissertasiya mövzuları Yer elmlərinin prioritet istiqamətlərini əhatə etməli və müasir elmin qarşısında duran əsas tələblərə uyğun seçilməlidir. Əlavə edib ki, müvafiq elmi sahələrin perspektiv inkişafı üçün prioritet istiqamətlərə aid seçilən mövzular Azərbaycanda davamlı inkişafın təmin edilməsində praktik əhəmiyyətli olmalıdır.
İclasda, həmçinin “Elm gün”ü ilə əlaqədar YEB-in elmi müəssisələrinin elmi fəaliyyəti ilə fərqlənən əməkdaşlarının bölmənin Fəxri fərmanları ilə təltif edilməsi məsələsinə baxılıb. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin ölkəmizdə “Elm günü”nün təsis edilməsi haqqında Sərəncamı diqqətə çatdırılıb. Bildirilib ki, bu, Azərbaycan elminə böyük diqqət və qayğının təcəssümü olmaqla yanaşı, elmin ölkədə əsas hərəkətverici qüvvəyə çevrilməsi üçün böyük şərait yaradır və məqsədyönlü dövlət siyasətinin tərkib hissəsi kimi elmin tərəqqisinə xidmət edir.
Daha sonra bölmənin bir qrup əməkdaşının “Elm günü” münasibətilə Fəxri fərmanlarla təltif edilməsi qərara alınıb.

Академик Фахраддин Гадиров: "Темы диссертаций следует выбирать в соответствии с требованиями современной науки"
Состоялось очередное заседание Бюро Отделения наук о Земле Национальной Академии Наук Азербайджана. Открывший заседание вступительным словом, академик Фахраддин Гадиров ознакомил присутствующих с вопросами, стоящими на повестке дня.
В ходе мероприятия был рассмотрен вопрос результатов приема в докторантуру для подготовки кандидатов наук на 2018-2019 учебный год. Академик отметил, что в текущем учебном году в докторантуру поступило 14 человек для подготовки кандидатов наук. Он сказал, что темы диссертаций должны охватывать приоритетные области наук о Земле и выбираться в соответствии с фундаментальными требованиями современной науки. Темы приоритетных направлений будущего развития научных направлений должны иметь практическое значение для обеспечения устойчивого развития в Азербайджане.
После обсуждения отделение утвердило темы диссертаций и научных руководителей, также было принято решение отправить результаты приема в Президиум НАНА.
На заседании обсуждался вопрос о награждении сотрудников Академии наук Почетными грамотами, отличающимися в научной деятельности в связи с Днем науки. Говорилось о значимости Распоряжения Президента Ильхама Алиева об учреждении Дня науки в стране от 9 апреля 2018 года.