AMEA-nın vitse-prezidenti, Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru, akademik İsa Həbibbəyli Hindistanın Cəvahirləl Nehru Universitetinin dəvəti ilə bu ölkədə səfərdə olub.
Azərbaycan Respublikasının Hindistandakı səfiri Əşrəf Şıxəliyevlə görüşlərdə Azərbaycan-Hindistan əlaqələrinin aktual məsələləri müzakirə edilib.
Cəvahirləl Nehru Universitetinin vitse-kansleri, professor M.Caqadeş ilə görüş zamanı bu elmi-tədqiqat və ali təhsil qurumu ilə Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutu arasında qarşılıqlı əlaqələrə dair əməkdaşlıq müqaviləsi imzalanıb. Müqavilədə Cəvahirləl Nehru Universitetində Azərbaycanşünaslıq, Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunda isə Hindistanşünaslıq mərkəzlərinin yaradılması, Cəvahirləl Nehru Universitetində yeni açılmış “Türk dili və ədəbiyyatı” ixtisasında “Azərbaycan dili və ədəbiyyatı” fənninin proqrama daxil edilməsi və tədrisi, birgə elmi konfransların keçirilməsi, elmi jurnalların mübadiləsi və s. məsələlər nəzərdə tutulur. Cəvahirləl Nehru Universitetinin rektoru, professor Çintamani Mahapata və Beynəlxalq Münasibətlər İnstitutunun baş direktoru, professor Çita Bamezai ilə keçirilmiş görüşlərdə isə ikitərəfli elmi əməkdaşlığın həyata keçirilməsinə dair müzakirələr aparılıb.
Akademik İ.Həbibbəyli Cəvahirləl Nehru Universitetinin Beynəlxalq Əlaqələr İnstitutunda “Azərbaycan-Hindistan ədəbi-mədəni əlaqələri” mövzusunda mühazirə oxuyub. O, eyni zamanda “Türk dili və ədəbiyyatı” ixtisasının professor-müəllim heyəti və tələbə kollektivi qarşısında “Azərbaycan ədəbiyyatının inkişaf mərhələləri və əsas yaradıcıları” mövzusunda dərs keçib. Cəvahirləl Nehru Universitetində təşkil olunmuş Novruz konfransında da akademik İsa Həbibbəylinin çıxışı maraqla qarşılanıb.
Azərbaycanlı alim Cəvahirləl Nehru Universitetinin vitse-kansleri, professor M.Caqadeşi Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutuna dəvət edib.
Səfər çərçivəsində akademik İsa Həbibbəyli görkəmli Azərbaycan şairi Nizami Gəncəvinin Hindistanda ən böyük davamçısı, hind ədəbiyyatının klassiki Əmir Xosrov Dəhləvinin məzarını və məşhur Tac Mahal məbədgahı kompleksini də ziyarət edib.

Academician Isa Habibbeyli visited the University of Jawaharlal Nehru University of India
Academician Isa Habibbayli, Vice-President of ANAS, Director of Literature Institute named after Nizami Ganjavi, visited the country at the invitation of Jawaharlal Nehru University in India.
The topical issues of Azerbaijani-Indian relations were discussed at the meetings with Ashraf Shikhaliyev, ambassador of the Republic of Azerbaijan in India.
During the meeting with vice-chancellor of the University of Jawaharlal Nehru, Professor M.Cagadesh, a collaboration agreement was signed between the research and higher education institution and the Literature Institute named after Nizami Ganjavi. The agreement envisages the establishment of Indian Studies Centers at the University of Jawaharlal Nehru, the establishment of Indian Studies Centers at the Institute of Literature named after Nizami Ganjavi, the introduction and teaching of the "Azerbaijani Language and Literature" subject in the newly opened "Turkic Language and Literature" program at Jawaharlal Nehru University. Discussions were held on the implementation of bilateral scientific cooperation at the meetings with Rector of Nehru University, Professor Chintamani Mahapatra and Director General of the International Relations Institute, Professor Chita Bamezai.
Academician I.Habibbeyli's lecture on "Azerbaijan-Indian literary-cultural relations" at the Institute of International Relations of Jawaharlal Nehru University. He also lectured on the topic of "The Stages of Development of Azerbaijani Literature and its Main Creators" in front of the teaching staff and student collective of the "Turkish Language and Literature" specialty. Academician Isa Habibbeyli's speech was welcomed at the Novruz conference organized at the University of Nehru in Cevahiral.
Azerbaijani scientist invited Vice-Chancellor of Jawaharlal Nehru University, professor M.Cagades to Nizami Ganjavi Institute of Literature.
Academician Isa Habibbeyli also visited the grave of prominent, Amir Khosrow Dehlavi the great follower of Nizami Ganjavi.