“Vermikultivirləşdirmə ətraf mühitin sağlamlaşdırılmasının açarıdır” mövzusunda seminar keçirilib
AMEA-nın Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunda (TAİ) 27 Mart - Elm Günü münasibətilə “Vermikultivirləşdirmə ətraf mühitin sağlamlaşdırılmasının açarıdır” mövzusunda elmi seminar keçirilib.
Tədbirdə AR Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin, Botanika İnstitutunun və TAİ-nin əməkdaşları iştirak ediblər.
Seminarı institutun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Əlövsət Quliyev açaraq tədbirin ölkə Prezidentinin 9 aprel 2018-ci il tarixli Sərəncamı çərçivəsində baş tutduğunu bildirib.
Sonra institutun Üzvi gübrələr laboratoriyasının aparıcı elmi işçisi, a.e.ü.f.d. dos. Səfaləddin İsmayılov məruzə ilə çıxış edib. Qeyd edib ki, vermikultivirləşdirmə bir sıra inkişaf etmiş ölkələrdə geniş istifadə olunan texnologiyalardan sayılır. Onun sözlərinə görə, yağış qurdları vasitəsilə müxtəlif növ üzvi tullantılar emal edilir və nəticədə yüksək keyfiyyətli ekoloji təmiz üzvi gübrələr, biohumus və vermikompost alınır.
S.İsmayılov müasir dövrdə yağış qurdlarının artırılmasının ABŞ, İtaliya, Yaponiya, Belçika, Polşa, Fransa və digər Avropa ölkələrində, o cümlədən MDB respublikalarında inkişaf etdiyini diqqətə çatdırıb. Alim sözügedən gübrələrin kənd təsərrüfatında istifadəsinin yüksək səmərə verdiyini vurğulayıb.
Məruzə dinlənildikdən sonra mövzu ətrafında akademiklər - Qərib Məmmədov, Məhərrəm Babayev, AR Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin nümayəndəsi, a.e.ü.f.d. İmran Cümşüdov, Botanika İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini, b.ü.e.d. Eldar Novruzov və digərləri çıxış edərək fikir və təkliflərini bildiriblər.

A seminar on “Vermicultivation is the key to environmental improvement” held
ANAS Institute of Soil Science and Agro Chemistry held the scientific seminar on “Vermicultivation is the key to environmental improvement” devoted to the March 27 – “Science Day”. The event was attended by employees of the Ministry of Agriculture, Institute of Botany and Institute of Soil Science and Agro Chemistry.
Director of the institute, corresponding member of ANAS Alovsat Guliyev opened seminar noted that, the event was held in the framework of the Order of the President of the country dated April 9, 2018. Then, the leading researcher of the laboratory of the Institute, Ph.D. in Agrarian Sciences Professor Safaladdin Ismailov delivered a report. He noted that, vermicultivation is one of the most widely used technologies in a number of developed countries.
Then, academicians Garib Mamedov, Maharram Babayev, a representative of the Ministry of Agriculture of the Republic of Azerbaijan, Ph.D. in Agrarian Sciences Imran Jumshudov, Deputy Director of the Institute of Botany, Doctor of Biological Sciences Eldar Novruzov and others took part in discussion.