AMEA-nın Hüquq və İnsan Haqları İnstitutunda Elm Gününə həsr olunan “Hüquq elminin müasir tədqiqat istiqamətləri” mövzusunda elmi seminar keçirilib.
Seminarı institutun direktoru, hüquq elmləri doktoru, professor Aytən Mustafazadə açaraq dünyanın sürətlə inkişaf etməsi nəticəsində yeni elmi istiqamətlərin ortaya çıxdığını söyləyib. Qeyd edib ki, son dövrlərdə əhalinin sağlamlığının qorunması, vətəndaşların səhiyyə sahəsində hüquqlarının həyata keçirilməsi, bu sahədə etik təsəvvürlərin dəyişməsi, orqan və toxumaların transplantasiyası, süni mayalanma və s. kimi bioetik məsələlərin aktuallaşması nəticəsində institutda Tibb hüququ kursu hazırlanıb.
Müasir dövrdə tibb hüququnun müstəqil sahə kimi formalaşdığını və artıq özünün tənzimetmə predmeti mövcud olduğunu deyən A.Mustafazadə bu istiqamətdə qanunvericiliyin təkmilləşdirilməsi, həmçinin tədris edilməsinin zəruriliyini vurğulayıb.
Alim, həmçinin rəhbərlik etdiyi müəssisədə müasir dövrün aktual problemlərindən olan süni intellekt, kiberterror, İnternet təhlükəsizliyi ilə bağlı tədqiqatların aparıldığını və təkliflərin hazırlanaraq Milli Məclisə təqdim ediləcəyini bildirib.
Sonra institutun şöbə müdiri, hüquq elmləri doktoru Ayxan Rüstəmzadənin “Tibb hüququnun təcrübədə tətbiqi”, müəssisənin aparıcı elmi işçisi, hüquq elmləri doktoru Məhəmməd İmanlının “Pilotsuz avtonom nəqliyyat vasitələri nəqliyyat cinayətlərində fenomen kimi” və aparıcı elmi işçi Nigar Ağakişiyevanın “Palliativ yardım hüququ” mövzusunda məruzəsi dinlənilib. Məruzələrdə pasiyentlərin hüquqlarının pozulmasına görə mülki və maddi məsuliyyət, sağalmaz xəstələrə tibbi-sosial xidmətin göstərilməsi, pilotsuz uçan aparatların insanların həyatı üçün təhlükəli olması məsələlərinə toxunulub.

Scientific seminar on "Modern research directions of legal science"
A scientific seminar on "Modern research directions of legal science" was held at the Institute of Law and Human Rights of ANAS.
The seminar was opened by the director of the institute, doctor of law sciences, professor Ayten Mustafazadeh and said that new scientific directions emerged as a result of rapid development of the world.
A.Mustafazadeh noted that the right to medical care has been shaped as an independent field in modern times and that it already has a subject of regulation, underlining the necessity of improving the legislation in this direction.
The scientist also said that the institute is conducting research on artificial intelligence, cyber-security, Internet security, which is one of the urgent problems of the modern era, and will be prepared and submitted to the Milli Majlis.
Leading researcher Nigar Aghakishiyeva’s report on "Palliative Aid Law", Doctor of Law, Aykhan Rustamzadeh's "Practice of Medical Practice", and Leading Researcher have been listened. The reports focused on civil and material liability for the violation of the rights of patients, provision of medical and social services to unhealthy patients, and the danger of unmanned aerial vehicles to people's lives.