AMEA-nın Nəsimi adına Dilçilik İnstitutunun təşkilatçılığı ilə görkəmli dilçi alim, Əməkdar elm xadimi, professor Yusif Seyidovun anadan olmasının 90 illiyi münasibətilə "Yusif Seyidov və Azərbaycan dilçiliyinin aktual problemləri" mövzusunda respublika konfransı keçirilib.
Tədbirdə AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli, Humanitar Elmlər Bölməsinin akademik-katibi, akademik Teymur Kərimli, Azərbaycanda Atatürk Mərkəzinin müdiri, akademik Nizami Cəfərov, Dilçilik İnstitutunun əməkdaşları və KİV nümayəndələri iştirak ediblər.
Konfrans çərçivəsində alimin əsərlərindən ibarət sərgi də təşkil olunub.
Tədbiri akademik İsa Həbibbəyli açaraq görkəmli dilçi alimin elmi-pedaqoji fəaliyyətindən danışıb. Qeyd edib ki, Y.Seyidov XX əsrin 60-cı illərindən etibarən Azərbaycanda dilçilik elminə istiqamət verən əsas şəxslərdən biri olub, sintaksis, morfologiya, söz birləşmələri problemləri ilə bağlı önəmli tədqiqatlar aparıb.
Alimin həyatını dilçilik elminin, ölkəmizdə təhsilin inkişafına həsr etdiyini deyən İ.Həbibbəyli Y.Seyidovun "Müasir Azərbaycan dilində feli bağlama tərkibləri" mövzusunda namizədlik, "Müasir Azərbaycan dilində söz birləşmələri" mövzusunda isə doktorluq dissertasiyalarını müdafiə etdiyini xatırladıb, bu tədqiqatların özlüyündə sanballı bir əsər olduğunu bildirib.
Akademikin sözlərinə görə, professor XI əsrdən XX əsrin sonlarına qədərki bir dövrdə Azərbaycan yazıçılarının söz, dil və onun insan həyatında, cəmiyyətdə rolu barədə fikirlərini toplayıb sistemə salıb, xalqın dilçilik, ədəbiyyatşünaslıq görüşlərinin yığcam salnaməsini yaradıb.
O, Y.Seyidovun elmi məzmununa, metodiki mükəmməlliyinə görə dilçiliyin nəzəri və tətbiqi problemlərinə həsr edilmiş 200-dən çox elmi əsərin, o cümlədən 30-dan çox kitabın, eləcə də "Müasir Azərbaycan dili", "Azərbaycan dilinin qrammatikası. Morfologiya" kimi qiymətli dərsliklərin müəllifi olduğunu deyib. Vurğulayıb ki, alimin tədqiqatları ölkə rəhbərliyi tərəfindən də yüksək qiymətləndirilib və onun həmmüəllifi olduğu "Müasir Azərbaycan dili. Sintaksis" kitabı Azərbaycan SSR Dövlət Mükafatına layiq görülüb.
Y.Seyidovun ədəbiyyatşünaslıq istiqamətində də önəmli tədqiqatlar apardığını, bir çox Azərbaycan yazıçısının yaradıcılığını təhlil etdiyini deyən AMEA-nın vitse-prezidenti alimin, eyni zamanda elm, ədəbiyyat, dil, eləcə də ictimai-siyasi proseslərə həsr olunmuş publisistik yazılarla mətbuatda mütəmadi çıxış etdiyini söyləyib.
Konfransda, həmçinin Dilçilik İnstitutunun direktoru, akademik Möhsün Nağısoylunun "Yusif Seyidovun elmi-pedaqoji fəaliyyəti", AMEA-nın müxbir üzvü Kamran Əliyevin "Yusif Seyidovun dil sevgisi", filologiya elmləri doktoru, professor Sevil Mehdiyevanın "Professor Yusif Seyidov və Nəsimi", filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Təranə Şükürlünün "Yusif Seyidov unudulmaz müəllim kimi" və BDU-nun filologiya fakültəsinin dekanı, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Elçin Məmmədovun "Yusif Seyidovun Bakı Dövlət Universitetində fəaliyyəti" mövzusunda məruzələri dinlənilib.
Tədbirdə, o cümlədən AMEA-nın Naxçıvan Bölməsinin İncəsənət, Dil və Ədəbiyyat İnstitutu ilə videobağlantı yaradılıb, müzakirələr aparılıb. Bağlantı zamanı institutun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Əbülfəz Quliyevin “Naxçıvan elmi-ədəbi mühiti professor Yusif Seyidovun araşdırmalarında” və dosent Zülfiyyə İsmayılın “Yusif Seyidovun tədqiqatlarında sözyaradıcılığı məsələləri” mövzusunda məruzələri dinlənilib.
Daha sonra alimin həyat və yaradıcılığını əks etdirən videoslayd nümayiş etdirilib.
Sonda alimin qızı Vəfa Seyidova çıxış edərək konfransın təşkilatçılarına və iştirakçılarına öz minnətdarlığını bildirib.

ANAS Institute of Linguistics after Nasimi held republican conference on "Yusif Seyidov and topical problems of Azerbaijani linguistics" devoted to the 90th anniversary of the prominent linguist, Honored Scientist, Professor Yusif Seyidov.
Vice-President of ANAS, academician Isa Habibbayli, Academician-Secretary of Division of Humanitarian Sciences, academician Teymur Karimli, head of Ataturk Center in Azerbaijan, academician Nizami Jafarov, employees of Linguistics Institute and media representatives attended the event.
An exhibition of works by the scientist has also been organized within the conference.
Academician Isa Habibbayli opened the event and spoke about the scientific and pedagogical activity of the prominent linguist.
He noted that, since the 60s of the XX century Yusif Seyidov has been one of the key figures in the field of linguistics in Azerbaijan and has conducted important research on syntax, morphology and word combinations.
According to the academician from the 11th to the end of the 20th century, the professor collected and expounded his ideas on the word, language, and its role in the life of a person, society, and created a compact recording of linguistic and literary criticism of the people.
He is the author of more than 200 scientific works, including more than 30 books devoted to the scientific content and methodical excellence of the theoretical and practical problems of linguistics, as well as hi is the author of valuable textbooks as “Contemporary Azerbaijani Language”, “Grammar of Azerbaijani Language. Morphology”.
He said that, he is conducting research on literary criticism and analyzes the creativity of many Azerbaijani writers. He also said that, the scientist regularly spoke at the press with publicity, literature, language and public-political processes.
At the conference, the report was listened by Director of the Institute of Linguistics, academician Naghisoylu Mohsun, correspondent member of ANAS Kamran Aliyev, Doctor of Philology, Professor Sevil Mehdiyeva, PhD in Philology, Associate Professor Tarana Shukurlu and Dean of Philology Faculty of BSU, Doctor of Philology, Associate Professor Elchin Mammadov.
The videoconference was organized with the Institute of Art, Language and Literature of ANAS Nakhchivan Division and discussions were held at the event. The lectures were delivered by the director of the institute, correspondent member of ANAS Abulfaz Guliyev and docent Zulfiya Ismayil.
Then, was demonstrated a documentary on scientist’s life and creativity.
At the end, the daughter of the scientist Vafa Seyidova expressed her gratitude to the organizers and participants of the conference.