4-7 iyun 2014-cü ildə İssık-Kulda (Qırğızıstan) Türk Dünyası Riyaziyyat Cəmiyyətinin V konqresi keçirilib. Konqresdə dünyanın 20 ölkəsindən 300-ə yaxın riyaziyyatçı alim iştirak edib. Azərbaycandan AMEA Riyaziyyat və Mexanika İnstitutunun (RMİ) direktoru, professor Misir Mərdanov, BDU-nun Tətbiqi Riyaziyyat İnstitutunun direktoru, akademik Fikrət Əliyev, həmin institutun professoru Yusif Qasımov, Moskva Dövlət Universitetinin Bakı filialının professoru Azad Tağızadə və başqaları iştirak ediblər.
2011-ci ildə Türk Dünyası Riyaziyyat Cəmiyyətinin Bakıda keçirilən IV konqresində cəmiyyətin prezidenti seçilən M.Mərdanov V konqresdə cəmiyyətin 3 illik fəaliyyəti haqqında ətraflı məlumat verib.
Konqresinin bağlanış iclasında Qırğızıstan Elmlər Akademiyasının akademikiAltay Borubayev 3 il müddətinə cəmiyyətin prezidenti seçilib.
M.Mərdanov cəmiyyətin Fəxri prezidenti, F.Əliyev cəmiyyətin vitse-prezidenti, A.Tağızadə və Yusif Qasımov idarə heyətinin üzvü seçiliblər.
Növbəti konqresin 2017-ci ilin yayında Qazaxıstanın Astana şəhərində keçirilməsi qərara alınıb.
Qeyd edək ki, fərqli dillərdə riyaziyyat terminləri sözlüyünün hazırlanması üçün prof. Hasan Hilmi Hacısalihoğlunun rəhbərliyi ilə 4 nəfərdən ibarət Komissiya yaradılmışdır. Azərbaycandan isə AMEA-nın RMİ-nin professoru Məmməd Bayramoğlu bu komissiyanın üzvü seçilib.

Мисир Марданов избран Почетным Президентом Математического общества тюркского мира
4-7 июня 2014 года в Кыргызстане прошел V конгресс Математического общества тюркского мира. В конгрессе принимали участие около 300 математиков, профессоров из 20 стран.
От Азербайджана в конгрессе принимали участие директор Института математики и механики НАНА профессор Мисир Марданов, директор Института прикладной математики БГУ Фикрет Алиев, профессор этого же института Юсиф Гасымов, профессор Бакинского филиала Московского Государственного Университета Азад Тагизаде.
На проводившемся в 2011 году конгрессе Математического общества тюркского мира Мисир Марданов был избран президентом общества. М.Марданов подробно рассказал участникам мероприятия о 3-летней деятельности общества.
На заседании конгресса академик Академии наук Кыргызстана Алтай Борубаев был избран президентом Математического общества тюркского мира на следующие 3 года.
Отметим, что Мисир Марданов был избран Почётным Президентом общества, Ф.Алиев – вице-президентом общества, А.Тагизаде и Ю.Гасымов – членами правления.