AMEA-nın Radiasiya Problemləri İnstitutunda (RPİ) 15 İyun – Milli Qurtuluş Gününə həsr olunan tədbir keçirilib.
AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarının qadınlar şuralarının rəhbərlərinin iştirak etdiyi tədbirdə əvvəlcə Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himni səsləndirilib.
İclası RPİ-nin direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Oqtay Səmədov açaraq rəhbərlik etdiyi müəssisənin fəaliyyəti, əldə olunan nəticələr və qurumun beynəlxalq əlaqələri haqqında məlumat verib. O, müasir müstəqil Azərbaycanın memarı və qurucusu, ümummilli lider Heydər Əliyevin siyasi hakimiyyətə qayıdışının dövlətimizin, müstəqilliyimizin tarixinə Milli Qurtuluş Günü kimi daxil olduğunu söyləyib.
Milli Məclisin deputatı, siyasi elmlər doktoru Qənirə Paşayeva dövlətçilik tariximizə şərəfli və qürurverici səhifə kimi daxil olmuş Milli Qurtuluş Gününün tarixi əhəmiyyətindən danışıb. Bildirib ki, Azərbaycan xalqının çağırışı ilə ulu öndərin 1993-cü ildə yenidən hakimiyyətə qayıdışı ölkəmizə sabitlik və təhlükəsizlik, eləcə də cəmiyyətimizə rifah gətirdi.
RPİ-nin Qadınlar Şurasının sədri, elmi işlər üzrə direktor müavini, dosent Rəvan Mehdiyeva çıxış edərək Heydər Əliyevin müasir dövlətçilik tariximizdə müstəsna xidmətlərindən, ölkəmizdə elmin inkişafına və alimlərin sosial rifahına göstərdiyi diqqət və qayğıdan danışıb.
Tədbirdə AMEA-nın Qadınlar Şurasının sədri, fəlsəfə elmləri doktoru Rəna Mirzəzadə, fizika üzrə fəlsəfə doktoru Əminə Mikayılova, doktorant Fərqan Əsədov və digərləri çıxış edərək 1993-cü ildə ulu öndərin xalqın tələbi ilə yenidən hakimiyyətə qayıdışı ilə gənc alimlərin yetişdirilməsi, qadınların cəmiyyətdəki rolunun yüksəldilməsi, hüquq və maraqlarının təmin olunması istiqamətində mühüm işlər görüldüyünü bildiriblər.

ANAS Institute of Radiation Problems held the event dedicated to June 15th – the National Salvation Day. The event, which was attended by the leaders of the councils of women of scientific institutions and organizations of ANAS, first performed the National Anthem of the Republic of Azerbaijan.
Director of the Institute of Radiation Problems, corresponding member of ANAS Oktay Samadov opened the event, informed about the activities of the institute, results and international relations.
He noted that, the return to political power of the architect and founder of modern independent Azerbaijan, national leader Heydar Aliyev the 15th – the National Salvation Day was a part of history.
Deputy of the Milli Mejlis, Doctor of Political Sciences Ganira Pashayeva spoke about the historical significance of the Day of National Salvation, which has become a glorious and honorable page in the history of our statehood.
She said that, in 1993 the returning of the national leader to power have brought the stability and security to our country.
Chair of the Women's Council of the Institute of Radiation Problems, Deputy Director of the Institute, Associate Professor Ravan Mehdiyeva told on the exceptional merits of Heydar Aliyev in our modern history of statehood, attention to the development of science in our country.
Chairman of ANAS Women’s Council, Doctor of Philosophy Mirzazadeh Rena, Ph.D. in Physics Amina Mikayilova, doctoral student Fargan Asadov and others spoke about the stages of development in society after the coming to power of the national leader Heydar Aliyev.