AMEA-nın Radiasiya Problemləri İnstitutunda (RPİ) 15 İyun – Milli Qurtuluş Gününə həsr olunan tədbir keçirilib.
AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarının qadınlar şuralarının rəhbərlərinin iştirak etdiyi tədbirdə əvvəlcə Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himni səsləndirilib.
İclası RPİ-nin direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Oqtay Səmədov açaraq rəhbərlik etdiyi müəssisənin fəaliyyəti, əldə olunan nəticələr və qurumun beynəlxalq əlaqələri haqqında məlumat verib. O, müasir müstəqil Azərbaycanın memarı və qurucusu, ümummilli lider Heydər Əliyevin siyasi hakimiyyətə qayıdışının dövlətimizin, müstəqilliyimizin tarixinə Milli Qurtuluş Günü kimi daxil olduğunu söyləyib.
Milli Məclisin deputatı, siyasi elmlər doktoru Qənirə Paşayeva dövlətçilik tariximizə şərəfli və qürurverici səhifə kimi daxil olmuş Milli Qurtuluş Gününün tarixi əhəmiyyətindən danışıb. Bildirib ki, Azərbaycan xalqının çağırışı ilə ulu öndərin 1993-cü ildə yenidən hakimiyyətə qayıdışı ölkəmizə sabitlik və təhlükəsizlik, eləcə də cəmiyyətimizə rifah gətirdi.
RPİ-nin Qadınlar Şurasının sədri, elmi işlər üzrə direktor müavini, dosent Rəvan Mehdiyeva çıxış edərək Heydər Əliyevin müasir dövlətçilik tariximizdə müstəsna xidmətlərindən, ölkəmizdə elmin inkişafına və alimlərin sosial rifahına göstərdiyi diqqət və qayğıdan danışıb.
Tədbirdə AMEA-nın Qadınlar Şurasının sədri, fəlsəfə elmləri doktoru Rəna Mirzəzadə, fizika üzrə fəlsəfə doktoru Əminə Mikayılova, doktorant Fərqan Əsədov və digərləri çıxış edərək 1993-cü ildə ulu öndərin xalqın tələbi ilə yenidən hakimiyyətə qayıdışı ilə gənc alimlərin yetişdirilməsi, qadınların cəmiyyətdəki rolunun yüksəldilməsi, hüquq və maraqlarının təmin olunması istiqamətində mühüm işlər görüldüyünü bildiriblər.

В Институте радиационных проблем отметили 15 июня - День национального спасения
В Институте радиационных проблем НАНА прошло мероприятие, посвященное 15 июня - Дню национального спасения. На мероприятии, в котором приняли участие руководители советов женщин научных учреждений и организаций НАНА, вначале был исполнен Государственный гимн Азербайджанской Республики.
Открывший мероприятие директор ИРП, член-корреспондент НАНА Октай Самедов проинформировал о деятельности института, результатах и международных связях. Он отметил, что возвращение к политической власти архитектора и основателя современного независимого Азербайджана, общенационального лидера Гейдара Алиева вошло в историю нашей государственности как День национального спасения.
Депутат Милли Меджлиса, доктор политических наук Ганира Пашаева рассказала об историческом значении Дня национального спасения, который стал славной и почетной страницей истории нашей государственности. Она сказала, что возвращение общенационального лидера к власти в 1993 году по призыву народа Азербайджана принесло стабильность и безопасность нашей стране и народу.
Председатель Совета женщин ИРП, заместитель директора института, доцент Раван Мехтиева рассказала об исключительных заслугах Гейдара Алиева в нашей современной истории государственности, внимании к развитию науки в нашей стране.
Председатель Совета женщин НАНА, доктор философских наук Рена Мирзазаде, д.ф.п.ф. Амина Микаилова, докторант Фарган Асадов и другие, выступив, рассказали об этапах развития в обществе после возвращения к власти общенационального лидера Гейдара Алиева.