“Türk dünyasında milli mücadilə və ədəbiyyat” mövzusunda simpozium keçirilib
AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasında Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutu, Türkiyə Əməkdaşlıq və İnkişaf Agentliyi (TİKA), Bakı Yunus Əmrə İnstitutu, Türk Dil Qurumu və Qafqaz Universitetlər Birliyinin (KÜNİB) birgə təşkilatçılığı ilə “Türk dünyasında milli mücadilə və ədəbiyyat” mövzusunda simpozium keçirilib.
Tədbiri AMEA-nın vitse-prezidenti, Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru, akademik İsa Həbibbəyli açaraq simpoziumun Türkiyənin İstiqlaliyyət müharibəsinə başlamasının 100-cü ildönümünə həsr olunduğunu bildirib. Qeyd edib ki, 1919-cu il may ayının 19-da Mustafa Kamal Atatürkün öndərliyində Türkiyə müttəfiq dövlətlərə qarşı mübarizəyə başlayıb, nəticədə ölkənin itirilmiş əraziləri işğaldan azad olunub, Cümhuriyyət tipli müstəqil dövlət qurulub.
Akademik həmin ərəfələrdə ölkəmizdə də müstəqillik uğrunda mübarizənin getdiyini, bir çox əngəllərə baxmayaraq Şərqdə ilk demokratik dövlətin, Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin yarandığını söyləyib.
Hər iki xalqın ortaq tarixə malik olduğunu deyən İ.Həbibbəyli bildirib ki, XX əsrin əvvəllərində Azərbaycan və Türkiyənin apardığı milli mübarizəyə əngəl törətməyə çalışan böyük dövlətlər öz əməllərini gerçəkləşdirmək üçün ermənilərdən istifadə etsələr də, heç bir şeyə nail ola bilməyiblər.
Türkiyə ilə Azərbaycan arasında qardaşlıq və dostluq münasibətlərinə toxunan akademik hazırda iki ölkənin iqtisadi, siyasi, elmi, mədəni və digər sahələrdə əlaqələrinin artan templə inkişaf etdiyini, bugünlərdə Naxçıvanda birgə hərbi təlimlər keçirdiyini diqqətə çatdırıb. Bundan əlavə, iki dövlətin münasibətlərinin dünyanın digər xalqları üçün bir model olduğunu, eləcə də regionda sülhün qorunmasında mühüm rol oynadığını vurğulayıb.
Sonra KÜNİB rəhbəri Ramazan Korkmaza Azərbaycan-Türkiyə ədəbi, elmi əlaqələrinin inkişafına verdiyi töhfələrə görə, Ədəbiyyat İnstitutunun “İlin alimi” mükafatı təqdim olunub.
Simpoziumda, həmçinin TİKA-nın Bakı proqram koordinatoru Teoman Tiryaki, Bakı Yunus Əmrə İnstitutunun direktoru Cihan Özdemir, Türk Dil Qurumu rəhbərinin köməkçisi Feyzi Ersoy və KÜNİB rəhbəri Ramazan Korkmaz çıxış edərək iki ölkənin ortaq mədəniyyətindən, elmi, ədəbi əlaqələrindən, eləcə də birgə fəaliyyətin önəmindən danışıblar.
Sonra Ədəbiyyat İnstitutunun şöbə müdiri, professor Bədirxan Əhmədov “Azərbaycan poeziyasında milli istiqlal mücadiləsi” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. O, milli istiqlal mübarizəsinin həm Azərbaycan, həm də Türkiyə ədəbiyyatında geniş əks olunduğunu söyləyib. Bildirib ki, həmin dövrdəki gənc şairlərdən Məhməd Əmin Yurdaqul, Əhməd Cavad, Cəfər Cabbarlı, Abdulla Şaiq Qafqaz İslam Ordusuna həsr etdikləri şeirlərlə milli ruhun inkişafına dəstək veriblər.
Daha sonra simpozium bölmə iclasları ilə öz işini davam etdirib. İclaslarda “Azərbaycan ədəbiyyatında və ədəbi tənqidində Atatürk”, “Ömər Faiq Nemanzadənin türkçülük ideologiyası”, “Milli mübarizə yolunda Əlibəy Hüseynzadə”, “Cavid Əfəndinin ortaq türk dili uğrunda mübarizəsi” və digər mövzularda məruzələr dinlənilib.

ANAS Central Scientific Library by organization of ANAS Institute of Literature named after Nizami Ganjavi held a symposium on “National struggle and literature in the Turkic world”.
ANAS Vice-president, Director of the Institute of Literature, academician Isa Habibbayli opened the event, said that, the symposium is dedicated to the 100th anniversary of the beginning of the Revolution for the Independence of Turkey.
He noted that, on May 19, 1919, under the leadership of Mustafa Kemal Ataturk, Turkey began the struggle against the allied states, which led to the liberation of the lost territories of the country, the construction of an independent republican type state.
The academician said that, fighting for independence, despite the many obstacles, the first democratic state in the East was the Azerbaijan Democratic Republic.
Noting that, the big powers, who tried to prevent the national struggle of Azerbaijan and Turkey in the early twentieth century used Armenians for their affairs, but did not achieve anything, said I. Habibbayli.
Referring to the fraternal and friendly relations between Turkey and Azerbaijan, academician said that, relations between the two countries in the economic, political, scientific and cultural and other spheres are developing rapidly and today they are conducting joint military exercises in Nakhchivan.
Then, Ramazan Korkmaz was awarded the "The Scholar of the Year" by the Institute of Literature for his contribution to the development of literary and scientific relations between Azerbaijan and Turkey.
Then, the head of the department of the Institute of Literature, Professor Badirkhan Ahmadov delivered a paper on “The National Struggle for Independence in Azerbaijani Poetry”. According to him, the struggle for national independence is widely reflected in both Azerbaijani and Turkish literature.
He said that, the young poets of that period, Muhammad Amin Yurdagul, Ahmad Javad, Jafar Jabbarli and Abdullah Shaig, supported the development of the national spirit in poetry dedicated to the Caucasian Islamic Army.