“Türk dünyasında milli mücadilə və ədəbiyyat” mövzusunda simpozium keçirilib
AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasında Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutu, Türkiyə Əməkdaşlıq və İnkişaf Agentliyi (TİKA), Bakı Yunus Əmrə İnstitutu, Türk Dil Qurumu və Qafqaz Universitetlər Birliyinin (KÜNİB) birgə təşkilatçılığı ilə “Türk dünyasında milli mücadilə və ədəbiyyat” mövzusunda simpozium keçirilib.
Tədbiri AMEA-nın vitse-prezidenti, Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru, akademik İsa Həbibbəyli açaraq simpoziumun Türkiyənin İstiqlaliyyət müharibəsinə başlamasının 100-cü ildönümünə həsr olunduğunu bildirib. Qeyd edib ki, 1919-cu il may ayının 19-da Mustafa Kamal Atatürkün öndərliyində Türkiyə müttəfiq dövlətlərə qarşı mübarizəyə başlayıb, nəticədə ölkənin itirilmiş əraziləri işğaldan azad olunub, Cümhuriyyət tipli müstəqil dövlət qurulub.
Akademik həmin ərəfələrdə ölkəmizdə də müstəqillik uğrunda mübarizənin getdiyini, bir çox əngəllərə baxmayaraq Şərqdə ilk demokratik dövlətin, Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin yarandığını söyləyib.
Hər iki xalqın ortaq tarixə malik olduğunu deyən İ.Həbibbəyli bildirib ki, XX əsrin əvvəllərində Azərbaycan və Türkiyənin apardığı milli mübarizəyə əngəl törətməyə çalışan böyük dövlətlər öz əməllərini gerçəkləşdirmək üçün ermənilərdən istifadə etsələr də, heç bir şeyə nail ola bilməyiblər.
Türkiyə ilə Azərbaycan arasında qardaşlıq və dostluq münasibətlərinə toxunan akademik hazırda iki ölkənin iqtisadi, siyasi, elmi, mədəni və digər sahələrdə əlaqələrinin artan templə inkişaf etdiyini, bugünlərdə Naxçıvanda birgə hərbi təlimlər keçirdiyini diqqətə çatdırıb. Bundan əlavə, iki dövlətin münasibətlərinin dünyanın digər xalqları üçün bir model olduğunu, eləcə də regionda sülhün qorunmasında mühüm rol oynadığını vurğulayıb.
Sonra KÜNİB rəhbəri Ramazan Korkmaza Azərbaycan-Türkiyə ədəbi, elmi əlaqələrinin inkişafına verdiyi töhfələrə görə, Ədəbiyyat İnstitutunun “İlin alimi” mükafatı təqdim olunub.
Simpoziumda, həmçinin TİKA-nın Bakı proqram koordinatoru Teoman Tiryaki, Bakı Yunus Əmrə İnstitutunun direktoru Cihan Özdemir, Türk Dil Qurumu rəhbərinin köməkçisi Feyzi Ersoy və KÜNİB rəhbəri Ramazan Korkmaz çıxış edərək iki ölkənin ortaq mədəniyyətindən, elmi, ədəbi əlaqələrindən, eləcə də birgə fəaliyyətin önəmindən danışıblar.
Sonra Ədəbiyyat İnstitutunun şöbə müdiri, professor Bədirxan Əhmədov “Azərbaycan poeziyasında milli istiqlal mücadiləsi” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. O, milli istiqlal mübarizəsinin həm Azərbaycan, həm də Türkiyə ədəbiyyatında geniş əks olunduğunu söyləyib. Bildirib ki, həmin dövrdəki gənc şairlərdən Məhməd Əmin Yurdaqul, Əhməd Cavad, Cəfər Cabbarlı, Abdulla Şaiq Qafqaz İslam Ordusuna həsr etdikləri şeirlərlə milli ruhun inkişafına dəstək veriblər.
Daha sonra simpozium bölmə iclasları ilə öz işini davam etdirib. İclaslarda “Azərbaycan ədəbiyyatında və ədəbi tənqidində Atatürk”, “Ömər Faiq Nemanzadənin türkçülük ideologiyası”, “Milli mübarizə yolunda Əlibəy Hüseynzadə”, “Cavid Əfəndinin ortaq türk dili uğrunda mübarizəsi” və digər mövzularda məruzələr dinlənilib.

В Центральной научной библиотеке прошел симпозиум на тему «Национальная борьба и литература в тюркском мире» одним из организаторов, которого выступил Институт литературы имени Низами Гянджеви.
Открывший мероприятие вице-президент НАНА, директор Института литературы, академик Иса Габиббейли сообщил, что симпозиум посвящен 100-летию с начала войны за независимость Турции. Он отметил, что 19 мая 1919 года под руководством Мустафы Кемаля Ататюрка Турция начала борьбу против союзных государств, что привело к освобождению потерянных территорий страны, построению независимого государства республиканского типа.
Академик заявили, что в нашей стране, борющейся за независимость, несмотря на множество препятствий, было создано первое демократическое государство на Востоке, Азербайджанская Демократическая Республика.
Отметив, что обе нации имеют общую историю, большие державы, пытавшиеся помешать национальной борьбе Азербайджана и Турции в начале двадцатого века, использовали армян для реализации своих дел, но ничего не добились, сказал И. Габиббейли.
Касаясь братских и дружеских отношений между Турцией и Азербайджаном, академик сказал, что отношения между двумя странами в экономической, политической, научной, культурной и других сферах развиваются быстрыми темпами, и сегодня они проводят совместные военные учения в Нахчыване.
Затем была вручена премия Института литературы «Ученый года» за вклад в развитие литературных и научных связей между Азербайджаном и Турцией Рамазану Коркмазу.
Затем заведующий отделом Института литературы, профессор Бадирхан Ахмедов выступил с докладом на тему «Национальная борьба за независимость в азербайджанской поэзии». По его словам, борьба за национальную независимость широко отражена как в азербайджанской, так и в турецкой литературе.
Он сказал, что молодые поэты того периода Мухаммед Амин Юрдагул, Ахмед Джавад, Джафар Джаббарлы и Абдулла Шаиг поддержали развитие национального духа в поэзии, посвященной Кавказской исламской армии.