AMEA Riyaziyyat və Mexanika İnstitutunun (RMİ) Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının 15 illik fəaliyyəti ilə bağlı tədbir keçirilib.
Tədbirdə bu elm müəssisəsinin direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Misir Mərdanov son illər akademiyada çalışan gənclərin elmi-ictimai fəallığının yüksəldiyini söyləyib. Bildirib ki, elmin inkişafında gənclərin rolu çox önəmlidir. Bu baxımdan onlar daim öz bilik və bacarıqlarını inkişaf etdirməli, dünya elminə inteqrasiyada maraqlı olmalıdırlar. Alim gənclərə öz tövsiyələrini verib.
Sonra AMEA-nın Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri, fiz.ü.f.d., dosent Famin Salmanov çıxış edərək bildirib ki, Riyaziyyat və Mexanika İnstitutunun Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının fəaliyyəti həmişə qənaətbəxş olub. AMEA-da gənc alim və mütəxəssisləri daha yüksək səviyyəli elmi tədqiqatlara həvəsləndirmək üçün keçirilən elmi müsabiqələrin qalibləri arasında həmişə Riyaziyyat və Mexanika İnstitutunun əməkdaşlarının olması bu müəssisənin alimlərinin fəaliyyətinin nəticəsidir.
Tədbirdə AMEA-nın müxbir üzvləri Vaqif Quliyev, Bilal Bilalov, Qeylani Pənahov, AMEA-nın professoru Rövşən Bəndəliyev, Məhəmməd Füzuli adına Əlyazmalar İnstitutunun böyük elmi işçisi, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Tünzalə Seyfullayeva, RMİ-nin Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının ilk sədri, riyaziyyat üzrə elmlər doktoru Mübariz Hacıbəyov çıxış edərək alimlərə uğurlar arzulayıblar.
RMİ-nin Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri, riy.ü.f.d., dosent Famil Seyfullayev şuranın fəaliyyətinin institut rəhbərliyinin daim diqqətində olduğunu qeyd edib. O, gənclərə elmi fəaliyyətlərində uğurlar arzulayıb.
Sonda elmi fəaliyyətinə görə fərqlənən alimlərə diplomlar, fəal gənc alimlərə sertifikatlar təqdim olunub.

The 15th anniversary event of the Council of Young Scientists and Specialists of the Institute of Mathematics and Mechanics of ANAS was held.
Director of the Institute, correspondent member of ANAS Misir Mardanov said that scientific and social activity of young people working in the academy has increased in recent years. The role of young people in the development of science is very important. From this point of view, they must constantly develop their knowledge and skills and be interested in integration into world science. The scientist gave his advice to the youth.
Then the chairman of the Council of Young Scientists and Specialists of ANAS, Ph.D. in physics, Associate Professor Famin Salmanov said that the activity of the Young Scientists and Specialists Council of the Institute of Mathematics and Mechanics was always satisfactory.
Corresponding members of ANAS Vagif Guliyev, Bilal Bilalov, Geylani Panahov, professor of ANAS Rovshan Bandaliyev, senior researcher of the Institute of Manuscripts named after Mohammed Fuzuli, PhD in Philology Tunzala Seyfullayeva, first chair of the Young Scientists and Experts Council of the institute, Doctor of Sciences Mubariz Hajibeyov delivered speeches and wished success to the scientists.
Chairman of the Council of Young Scientists and Professionals of RMI, docent Famil Seyfullayev noted that the activity of the council is in constant focus of the institute's leadership. He wished young people success in their scientific activities.