AMEA Riyaziyyat və Mexanika İnstitutunun (RMİ) Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının 15 illik fəaliyyəti ilə bağlı tədbir keçirilib.
Tədbirdə bu elm müəssisəsinin direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Misir Mərdanov son illər akademiyada çalışan gənclərin elmi-ictimai fəallığının yüksəldiyini söyləyib. Bildirib ki, elmin inkişafında gənclərin rolu çox önəmlidir. Bu baxımdan onlar daim öz bilik və bacarıqlarını inkişaf etdirməli, dünya elminə inteqrasiyada maraqlı olmalıdırlar. Alim gənclərə öz tövsiyələrini verib.
Sonra AMEA-nın Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri, fiz.ü.f.d., dosent Famin Salmanov çıxış edərək bildirib ki, Riyaziyyat və Mexanika İnstitutunun Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının fəaliyyəti həmişə qənaətbəxş olub. AMEA-da gənc alim və mütəxəssisləri daha yüksək səviyyəli elmi tədqiqatlara həvəsləndirmək üçün keçirilən elmi müsabiqələrin qalibləri arasında həmişə Riyaziyyat və Mexanika İnstitutunun əməkdaşlarının olması bu müəssisənin alimlərinin fəaliyyətinin nəticəsidir.
Tədbirdə AMEA-nın müxbir üzvləri Vaqif Quliyev, Bilal Bilalov, Qeylani Pənahov, AMEA-nın professoru Rövşən Bəndəliyev, Məhəmməd Füzuli adına Əlyazmalar İnstitutunun böyük elmi işçisi, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Tünzalə Seyfullayeva, RMİ-nin Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının ilk sədri, riyaziyyat üzrə elmlər doktoru Mübariz Hacıbəyov çıxış edərək alimlərə uğurlar arzulayıblar.
RMİ-nin Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri, riy.ü.f.d., dosent Famil Seyfullayev şuranın fəaliyyətinin institut rəhbərliyinin daim diqqətində olduğunu qeyd edib. O, gənclərə elmi fəaliyyətlərində uğurlar arzulayıb.
Sonda elmi fəaliyyətinə görə fərqlənən alimlərə diplomlar, fəal gənc alimlərə sertifikatlar təqdim olunub.

Состоялось мероприятие, по случаю 15-летия Совета молодых ученых и специалистов Института математики и механики НАНА.
Директор научного учреждения, член-корреспондент НАНА Мисир Марданов отметил, что научная и социальная активность молодежи, работающей в академии, в последние годы возросла. Роль молодежи в развитии науки очень важна. С этой точки зрения они должны постоянно развивать свои знания и навыки и быть заинтересованы в интеграции в мировую науку. Ученый дал свой совет молодежи.
Далее председатель Совета молодых ученых и специалистов НАНА, д.ф.п.ф., доцент Фамин Салманов заявил, что деятельность Совета молодых ученых и специалистов Института математики и механики всегда была удовлетворительной. Тот факт, что ученые Института математики и механики всегда являются одними из победителей научных конкурсов, проводимых для поощрения молодых ученых и специалистов в области научных исследований в НАНА, является результатом деятельности ученых этого института.
Члены-корреспонденты НАНА Вагиф Гулиев, Билал Билалов, Гейлани Панахов, профессор НАНА Ровшан Бандалиев, старший научный сотрудник Института рукописей имени Мухаммеда Физули, д.ф.п.ф. Тунзала Сейфуллаева и другие, выступив, пожелали ученым успехов.
Председатель Совета молодых ученых и специалистов института, доцент Фамил Сейфуллаев отметил, что деятельность совета находится в постоянном внимании руководства института.