İyunun 27-də AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasında görkəmli türkmən şairi Məhtimqulu Fəraqinin həyat və yaradıcılığına həsr olunan “Məhtimqulu Fəraqi – Azərbaycan-Türkmənistan qardaşlığının rəmzi kimi” mövzusunda beynəlxalq elmi konfrans keçirilib.
Tədbir AMEA Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutu və Türkmənistanın ölkəmizdəki səfirliyi tərəfindən təşkil olunub.
Əvvəlcə foyedə M.Fəraqi yaradıcılığına və Türkmənistan mədəniyyətinə dair sərgi nümayiş etdirilib.
Konfransı giriş sözü ilə açan AMEA-nın vitse-prezidenti, Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru, akademik İsa Həbibbəyli böyük mütəfəkkir Məhtimqulu Fəraqinin qiymətli irsinin öyrənilməsinin, tədqiqi və nəşrinin ölkələrimiz arasında ədəbi-mədəni əlaqələrin inkişafında böyük əhəmiyyət daşıdığını vurğulayıb. Ədəbiyyat İnstitutu tərəfindən türkmən şairinin seçilmiş əsərlərindən ibarət “Divan”ının ilk dəfə doğma dilimizdə çap olunduğunu diqqətə çatdıran AMEA-nın vitse-prezidenti bu nəşrin yüksək səviyyədə inkişaf edən Azərbaycan-Türkmənistan ədəbi əlaqələrinə töhfə olduğunu qeyd edib. Bildirib ki, 1914-cü ildə daşbasma üsulu ilə Buxara şəhərində çap edilən “Divan”dakı şeirlərin bir çoxu şairin bu vaxtadək nəşr edilən kitablarında yoxdur.
Akademik İ.Həbibbəyli ortaq köklərə və zəngin ənənələrə malik olan qardaş türkmən xalqının qüdrətli şairi M.Fəraqini türk-müsəlman dünyasının və ümumən bəşəriyyətin yetişdirdiyi görkəmli sənətkar kimi səciyyələndirib. Alim vurğulayıb ki, Məhtimqulunun poeziyası türkmən xalqının şanlı tarixinin epopeyasıdır.
Sonra çıxış edən Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondunun prezidenti Günay Əfəndiyeva böyük türkmən şairi M.Fəraqiyə həsr olunan beynəlxalq konfransın onun zəngin irsinin türkmən ictimai fikrinə və milli şüuruna yeni üfüqlər açdığını qeyd edib.
G.Əfəndiyeva ümumtürk klassik ədəbiyyatının görkəmli nümayəndəsi Məhtimqulu Fəraqinin Azərbaycanla bağlılığı, onun ədəbi irsinin ölkəmizdə nəşri və tədqiqi məsələlərindən bəhs edib. O, M.Fəraqinin yaradıcılığında vətənpərvərlik, birliyə çağırış motivlərinin güclü olduğunu, şairin dünyada xalqların mənəvi-siyasi birliyinin böyük müdafiəçisi və carçısı kimi qəbul edildiyini diqqətə çatdırıb.
Türkmənistanın ölkəmizdəki səfiri Mekan İşankuliyev isə xalqlarımız arasında dostluq və qardaşlıq münasibətlərindən söz açıb, tədbirin iki ölkə arasındakı ədəbi əlaqələrin inkişafına töhfə verəcəyinə əminliyini ifadə edib. Qeyd edib ki, “Fəraqi” təxəllüsü ilə şeirlər yazan Məhtimqulunun yaradıcılığı türkmən ədəbiyyatının mühüm bir dövrünü əhatə edir. Səfir Azərbaycanda M.Fəraqi yaradıcılığına göstərilən diqqətə görə tədbirin təşkilatçılarına minnətdarlığını bildirib.
Daha sonar filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent İsmixan Osmanlının “Məhtimqulunun Azərbaycan sevgisi” mövzusunda məruzəsi dinlənilib.
Tədbir çərçivəsində Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutu tərəfindən nəşr edilən “Məhtimqulu Fəraqi və Azərbaycan” kitabının təqdimatı da olub. Bildirilib ki, 284 səhifəlik kitab “Ön söz”, yeddi bölüm, nəticə və Azərbaycan, türkmən, türk, rus dillərində ədəbiyyat siyahısından ibarətdir.

В рамках празднования Дня поэзии Махтумкули Фраги 27 июня в Центральной научной библиотеке Национальной Академии наук Азербайджана состоялась международная научная конференция «Махтумкули Фраги – как символ братства Туркменистана и Азербайджана», посвящённая 295-летию со дня рождения классика туркменской и мировой литературы XVIII века Махтумкули Фраги. Организаторами выступили Институт литературы им. Низами Гянджеви Национальной Академией наук Азербайджана и посольство Туркменистана в нашей стране. В фойе была продемонстрирована выставка творчества М.Фараги.
Открывший конференцию вице-президент НАНА, директор Института литературы, академик Иса Габиббейли подчеркнул важность изучения и публикации наследия великого мыслителя в развитии литературно-культурных связей между двумя странами. Вице-президент НАНА отметил, что Институт литературы впервые опубликовал «Диван»поэта на нашем родном языке и эта публикация способствует развитию азербайджано-туркменским литературным связей. Он сказал, что многие стихотворения в Диване, напечатанном в Бухаре в 1914 году, не отражены в книгах, изданных поэтом.
Творческое наследие Махтумкули Фраги воплотило в себе менталитет и высокий дух туркменского народа.
Далее президент Международного фонда тюркской культуры и наследия Гюнай Эфендиева отметила, что международная конференция, посвященная великому туркменскому поэту М.Фраги, открыла новые горизонты для туркменского общественного мнения и национального самосознания. Г. Эфендиева рассказала о связях видного представителя обще-классической тюркской классической литературы с Азербайджаном, публикации и исследования его литературного наследия в нашей стране.
Посол Туркменистана в нашей стране Мекан Ишанкулиев рассказал о дружбе и братстве между нашими народами и выразил уверенность, что это мероприятие будет способствовать развитию литературных отношений между двумя странами. Он отметил, что стихи под псевдонимом «Фараки» охватывают важный период туркменской литературы. Посол поблагодарил организаторов мероприятия за внимание, проявленное к творчеству Махтумкули Фраги в Азербайджане.
Далее с докладом на тему «Любовь Махтумкули к Азербайджану» выступил д.ф.п.ф., доцент Исмихан Османлы.
В рамках мероприятия состоялась презентация книги «Махтумкули Фраги и Азербайджан», изданной Институтом литературы имени Низами Гянджеви. Было отмечено, что 284-страничная книга состоит из «Предисловия», семи глав, заключения и списка литературы на азербайджанском, туркменском, турецком и русском языках.
В завершении мероприятия был продемонстрирован полнометражный художественный фильм «Махтумкули», созданный Объединением «Туркменфильм» имени Огузхана и продублированный на русский язык.