Naxçıvanda “Görkəmli Azərbaycan mütəfəkkiri: Nemətullah Naxçıvani” mövzusunda beynəlxalq konfrans keçirilib.
Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisinin Sədri yanında Bilik Fondunun Tədbirlər Planına uyğun olaraq AMEA-nın Naxçıvan Bölməsinin təşkilatçılığı ilə keçirilən konfransda Naxçıvan Dövlət Universiteti, Naxçıvan Universiteti və Naxçıvanşünaslıq Mərkəzinin əməkdaşları, ölkənin tanınmış alimləri, o cümlədən Türkiyənin Naxçıvan şəhərindəki baş konsulu və türkiyəli elm adamları iştirak ediblər.
Əvvəlcə tədbir iştirakçıları ümummilli liderin Naxçıvan şəhərindəki abidəsini ziyarət edib, Heydər Əliyev Muzeyi ilə tanış olublar.
Naxçıvan Universitetində keçirilən konfransı Naxçıvan Muxtar Respublikasının Ali Məclisi Aparatının Humanitar siyasət məsələləri və ictimai təşkilatlarla iş şöbəsinin müdiri Surə Seyid açaraq orta əsrlərdə yaşamış, türk-islam dünyasının elmi və ictimai fikrinin inkişafına böyük töhfələr vermiş, təsəvvüf və təfsir alimi Nemətullah Naxçıvaninin Naxçıvanda doğulduğunu, burada görkəmli alimlərdən təhsil aldığını deyib. O, N.Naxçıvani irsinin öyrənilməsi və tədqiqi ilə əlaqədar Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisinin Sədri Vasif Talıbovun “Görkəmli alim Nemətullah Naxçıvani irsinin öyrənilməsi və tədqiqi haqqında” 29 oktyabr 2018-ci il tarixli Sərəncamını xatırladıb, bu istiqamətdə həyata keçirilən tədbirləri diqqətə çatdırıb. Qeyd olunub ki, sərəncam ilə təsdiq olunan Tədbirlər Planına uyğun olaraq Naxçıvan Bölməsində Nemətullah Naxçıvaninin yaradıcılığının öyrənilməsi üçün tədqiqat qurupu yaradılıb, “Naxçıvandan Konyaya bir körpü: Nemətullah Naxçıvani” layihəsi çərçivəsində Türkiyənin Konya vilayətinin Ağşəhər bölgəsinə səfər təşkil edilib. Səfər çərçivəsində beynəlxalq konfrans keçirilib, Nemətullah Naxçıvaninin məzarüstü abidəsinin bərpası üçün layihə hazırlanıb. Ağşəhərdə alimin adını daşıyan dini məktəb və məscidin fəaliyyət göstərdiyi söylənilib.
Vurğulanıb ki, Tədbirlər Planına əsasən, alimin “Əl-Fəvatih-Ül-İlahiyyə-Vəl-Məfatih-Ül-Qeybiyyə” (Quranın kəlmə və hikmətlərini açıqlayan Qeybin açarı və ilahi fəthi) üçcildlik əsərinin birinci və ikinci cildi Azərbaycan dilinə tərcümə olunaraq çap edilib. Bundan əlavə, “Nemətullah Naxçıvani XV əsrin görkəmli təsəvvüf və təfsir alimi” adlı monoqrafiya, “Nemətullah Naxçıvani: Taleyi və sənəti” adlı məqalələr toplusu nəşr olunub. Eyni zamanda, bölmədə Nemətullah Naxçıvaninin bir sıra əsərlərinin toplanıldığı “Hidayətül-ixvan” (Qardaşların hidayəti) kitabı tərcümə olunub. Vurğulanıb ki, türk, ərəb və fars dillərində əsərlər yazan görkəmli alimin Türkiyə kitabxanalarında saxlanılan 12 əlyazmasının nüsxəsinin elektron variantı Türkiyənin Naxçıvan şəhərindəki baş konsulu tərəfindən bölməyə təqdim edilib.
Tədbirdə Naxçıvan Bölməsinin sədri, akademik İsmayıl Hacıyev “Nemətullah Naxçıvani və Naxçıvan” mövzusunda çıxışında isə Nemətullah Naxçıvaninin həyat və fəaliyyətindən, onun İslam aləminin görkəmli alim kimi formalaşmasında Naxçıvanın ictimai-mədəni mühitinin böyük rolundan danışıb. Qeyd edib ki, Naxçıvan diyarı öz görkəmli yetirmələri-ziyalıları, alimləri, siyasətçiləri, mütəfəkkirləri ilə həmişə diqqəti cəlb edib. Orta əsrlər dövründə bu diyarın onlarla yetirməsi dünyanın müxtəlif ölkələrində təhsil alıb, orada yaşayıb fəaliyyət göstərib, yaradıcılıqları ilə tanınıb və şöhrət qazanıblar.
N.Naxçıvaninin elmi yaradıcılığında qədim türk sivilizasiyası ilə İslam dini dünyagörüşünün vəhdət təşkil etdiyini deyən İsmayıl Hacıyev bildirib ki, əsərləri onu böyük türk-İslam alimi kimi tanıdıb, hətta öz dövründə alimlərin ən fəzilətlilərindən biri olduğunu göstərib.
Qeyd olunub ki, dərin biliyi, yüksək mənəvi keyfiyyətləri ilə məşhurlaşan Nemətullah Naxçıvani ciddi yaradıcılıqla məşğul olub və nəticə olaraq “Quran”ın kəlmə və hikmətlərini açıqlayan “Qeybin açarı və İlahi fəthi” əsərini yazıb. Bildirilib ki, Nemətullah Naxçıvaninin ərəbcə yazdığı “Hidayətül-İxvan”, “Şərhi-əsrarin nöqtə” əsərləri, Şeyx Mahmud Şəbüstərinin “Gülşəni-raz” əsərinə yazdığı şərh, İbn-Ərəbinin məşhur “Füsus əl-hikam” əsərinə yazdığı “Hasiyə” və risalələri onun yaradıcılığının mühüm nümunələridir.
Konfransda, həmçinin AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli “Nemətullah Naxçıvaninin elmi irsi və müasirlik”, Nəsimi adına Dilçilik İnstitutunun direktoru, akademik Möhsün Nağısoylu “Nemətullah Naxçıvaninin “Gülşəni-raz” əsəri klassik şərhçiliyinin dəyərli nümunəsi kimi” və Türkiyənin Samsun 19 Mayıs Universitetinin professoru Yaşar Kurt “Tarixi və təsəvvüfi bir şəxsiyyət kimi Nemətullah Naxçıvani” mövzusunda çıxış ediblər.
Sonra tədbir iştirakçıları “Təfsir alimi” sənədli filmini izləyib.
Daha sonra tədbir bölmə iclasları ilə öz işini davam etdirib.
Sonda konfrans iştirakçılarının Qarabağlar Türbə Kompleksinə, Duzdağ Fizioterapiya Mərkəzinə, Naxçıvan Duz Muzeyinə, “Naxçıvanqala” Tarix-Memarlıq Muzey Kompleksinə, “Xan Sarayı” Tarix-Memarlıq, Möminə xatın və Açıq Səma Altında Muzey Kompleksinə və Yusif Küseyir oğlu Türbəsinə gəzintisi təşkil edilib.

Прошла международная конференция «Великий азербайджанский мыслитель Нематуллах Нахичевани»
В Нахичевани прошла международная конференция «Великий азербайджанский мыслитель Нематуллах Нахичевани».
На конференции, которая проходила в соответствии с Планом мероприятий Фонда знаний при Председателе Верховного меджлиса Нахичеванской Автономной Республики и при организационной поддержке Нахичеванского отделения НАНА, приняли участие сотрудники Нахичеванского государственного университета, университета «Нахичевань» и Центра нахичевановедения, видные ученые республики, генеральный консул Турции в городе Нахичевани и турецкие ученые.
Первым делом участники мероприятия посетили памятник общенационального лидера в Нахичевани, ознакомились с Музеем Гейдара Алиева.
Конференцию, которая проходила в университете «Нахичевань», открыла руководитель Отдела по вопросам гуманитарной политики и работе с общественными организациями аппарата Верховного меджлиса Нахичеванской Автономной Республики Сура Сейид, которая сообщила, что ученый-мистик и толкователь Нематуллах Нахичевани, живший в средние века и внесший значительный вклад в развитие научной и общественной мысли тюрко-мусульманского мира, родился в Нахичевани, ему преподавали известные ученые своего времени. Напомнив о Распоряжении Председателя Верховного меджлиса Нахичеванской Автономной Республики Васифа Талыбова от 29 октября 2018 года «Об изучении и исследовании наследия великого ученого Нематуллаха Нахичевани», она рассказала о мероприятиях, осуществленных в данной сфере. Отмечалось, что, в соответствии с Планом мероприятий, в Нахичеванском отделении была создана исследовательская группа для изучения творчества Нематуллаха Нахичевани, в рамках проекта «Мост из Нахичевани в Конью: Нематуллах Нахичевани» была организована поездка в регион Акшехир провинции Конья в Турции, в рамках которой была проведена международная конференция, подготовлен проект для реконструкции надгробного памятника Нематуллаха Нахичевани. Также сообщалось, что в Акшехире функционируют религиозная школа и мечеть, носящие имя ученого.
Подчеркивалось, что, согласно Плану мероприятий, первый и второй тома трехтомного труда ученого «Аль-Фаватих-Уль-Илахийя-Валь-Мафатих-Уль Гейбийя» («Ключ провидца, раскрывающий мудрые изречения Корана, и божественное покорение») были переведены на азербайджанский язык и изданы. Помимо этого, свет увидели монография «Нематуллах Нахичевани – известный ученый-мистик и толкователь XV века», сборник статей под названием «Нематуллах Нахичевани: Судьба и профессия». В то же время, в отделении была переведена книга «Хидаятуль-ихван» («Постижение истины братьями»), в которой собраны некоторые труды Нематуллаха Нахичевани. Подчеркивалось, что электронный вариант хранящихся в библиотеках Турции 12-ти рукописей видного ученого, который создавал свои произведения на тюркском, арабском и персидском языках, был передан отделению генеральным консулом Турции в городе Нахичевани.
В своем выступлении на мероприятии на тему «Нематуллах Нахичевани и Нахичевань» председатель Нахичеванского отделения, академик Исмаил Гаджиев рассказал о жизни и деятельности Нематуллаха Нахичевани и большой роли общественно-культурной среды Нахичевани в его становлении видным ученым мусульманского мира. Он отметил, что Нахичеванский край всегда славился своими известными учеными, политиками, мыслителями и т.д. В средние века десятки взращенных на этой земле представителей интеллигенции жили, учились и трудились в различных странах мира и прославились своим творчеством.
Сказав, что в научном творчестве Н.Нахичевани древняя тюркская цивилизация и религиозное мировоззрение (Ислам) составляли единое целое, Исмаил Гаджиев сообщил, что Нахичевани был известен как великий тюрко-мусульманский ученый, прославившийся своими глубокими знаниями и высокими духовными качествами.
На конференции вице-президент НАНА, академик Иса Габиббейли выступил на тему «Научное наследие Нематуллаха Нахичевани и современность», директор Института языкознания имени Насими, академик Мохсун Нагисойлу – на тему «Произведение Нематуллаха Нахичевани «Гюльшани-раз» как ценный образец классического толкования», профессор Самсунского университета 19 мая (Турция) Яшар Курт – на тему «Нематуллах Нахичевани как историческая и мистическая личность».
Затем был показан документальный фильм «Ученый-толкователь».
В заключение участники мероприятия посетили Мавзолейный комплекс Карабаглар, Центр физиотерапии «Дуздаг», Музей соли, Историко-архитектурный музейный комплекс «Нахичевань-гала», Историко-архитектурный музейный комплекс «Ханский дворец», мавзолей Момине хатун и Музейный комплекс под открытым небом, Мавзолей Юсифа ибн Кусейра.