İyulun 11-də AMEA-nın Rəyasət Heyətində Azərbaycan xalqının ümummilli lideri, görkəmli dövlət xadimi Heydər Əliyevin siyasi hakimiyyətə başlamasının 50 illiyinə həsr olunmuş “Heydər Əliyev epoxası: tarix və müasirlik” mövzusunda elmi konfrans keçirilib.
Tədbiri AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə giriş sözü ilə açaraq ümummilli lider Heydər Əliyevin hakimiyyətə gəlməsi ilə 14 iyul 1969-cu ilin Azərbaycanın tarixinə əlamətdar hadisə kimi yazıldığını diqqətə çatdırıb. Dahi şəxsiyyətin yalnız Azərbaycanın deyil, türk aləminin böyük siyasətçisi olduğunu deyən akademik Akif Əlizadə onun əsasını qoyduğu ideologiyanın ölkə hüdudlarından kənarda da yayıldığını qeyd edib. Azərbaycanın firavanlıq, əmin-amanlıq şəraitində yaşamasına, eləcə də siyasi, iqtisadi, elmi və mədəni sahələrin elmi əsaslarla inkişafına bütün həyatını həsr edən tarixi şəxsiyyətin, Ulu öndərin uzaqgörən siyasəti və cəsarəti ilə nail olunduğunu nəzərə çatdırıb.
Sonra AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli “Azərbaycanın müstəqillik dərsləri: Heydər Əliyevdən İlham Əliyevə” adlı məruzə ilə çıxış edib.
“Hansı xalq millətlərin, bəşəriyyətin həyatında mühüm rol oynayan dahi şəxsiyyətləri rəhbər vəzifəyə gətirib taleyini ona etibar edirsə o tarixin bütün sınaqlarından uğurla çıxır, gələcəyə doğru inamla addımlayır” deyən akademik İsa Həbibbəyli Azərbaycana Heydər Əliyev kimi dahi şəxsiyyətin uzun illər rəhbərlik etməsinin Azərbaycan xalqının həyatında da dönüş yaratdığını vurğulayıb.
Sovetlər dövründə Heydər Əliyevin hakimiyyətə gəlişi ilə keçmiş sovetlərin ən qabaqcıl inkişaf etmiş ölkələrindən birinə çevrildiyini deyən vitse-prezident 14 iyulun Azərbaycanda böyük dönüşün möhtəşəm başlanğıcı olduğunu vurğulayıb. Ölkənin strategiyasının müəyyən olunması ilə tarixə yazılan 14 iyulun ölkəmizi parçalanmaqdan, vətəndaş müharibəsindən qurtardığını deyən akademik 15 iyuna qədər Azərbaycanın keçdiyi şərəfli tarixi yolun müəllifinin görkəmli dövlət xadimi Heydər Əliyev olduğunu qeyd edib. 1969-cu ildə keçirilən məşhur avqust plenumuna da toxunan akademik İsa Həbibbəyli “14 iyul Azərbaycanda böyük dönüşün möhtəşəm başlanğıcıdırsa, avqust plenumu Heydər Əliyevin dövlətçilik modeli və dövlətçilik təliminin uzunmüddətli strategiyasıdır. Heydər Əliyevin avqust plenumunda qaldırdığı məsələlər sovet Azərbaycanının proqramına çevrildi. Bu məsələlər müstəqil Azərbaycanda da dövlət müstəqilliyinin möhkəmləndirilməsi və inkişaf etdirilməsinə işıq salan qərarlardır”.
Sonra millət vəkili, Xalq yazıçısı Elmira Axundova “1969-cu ilin 6 avqust plenumu: Böyük dönüşün möhtəşəm başlanğıcı” mövzusunda məruzə edib. Heydər Əliyevin ilk hakimiyyətə gəlişindən söz açıb, şahidlərin bu dönəmlə bağlı söylədikləri xatirələri bölüşüb. Ümummilli liderin avqust plenumundakı çıxışı zamanı korrupsiya, rüşvətxorluq və s. kimi problemlər barədə səsləndirdiyi fikirlərdən söz açıb.
Tədbirdə A.Bakıxanov adına Tarix İnstitutunun direktoru, akademik Yaqub Mahmudovun “Heydər Əliyev – Dünya şöhrətli, görkəmli dövlət xadimi” adlı məruzəsi dinlənilib. Akademik Yaqub Mahmudov avqust plenumunda Ulu öndərin sovetlər sistemində heç kəsin cəsarət etmədiyi fikirləri gündəmə gətirməsi ilə onun siyasi xəttinin müəyyənləşdiyini, ağır sovet rejimindəki fəaliyyəti ilə gələcək Azərbaycan modelinin hazırlandığını bildirib. Vurğulayıb ki, Heydər Əliyev hər zaman axına qarşı gedərək tarixin gedişini dəyişən şəxsiyyətlər sırasında yer alıb və bütün çətinliklərə rəğmən hazırkı Azərbaycanı yaradıb.
AMEA-nın Ə.M.Quliyev adına Aşqarlar Kimyası İnstitutunun direktoru, akademik Vaqif Fərzəliyev “Azərbaycan elmi Heydər Əliyev epoxasında” mövzusu ilə məruzə edib. Çıxışında Heydər Əliyevin hakimiyyətə başlaması və 1993-cü ildə yenidən qayıdışından sonra respublikada elmi sahələrin inkişafı istiqamətində görülən işlərdən danışıb. Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının ikinci, 1970-1980-ci illərdəki çiçəklənmə dövrünün Ulu öndərin adı ilə bağlı olduğunu deyən akademik Vaqif Fərzəliyev həmin dövrdə alimlərin əməyinin qiymətləndirilməsində də Heydər Əliyevin böyük rolu olduğunu söyləyib.

Состоялась научная конференция «Эпоха Гейдара Алиева: история и современность»
11 июля в Президиуме Национальной академии наук Азербайджана состоялась научная конференция «Эпоха Гейдара Алиева: история и современность», посвященная 50-летию прихода общенационального лидера азербайджанского народа, выдающегося государственного деятеля Гейдара Алиева к политической власти.
Открыв мероприятие вступительным словом, президент НАНА, академик Акиф Ализаде сообщил, что с приходом общенационального лидера Гейдара Алиева к власти 14 июля 1969 года вошел в историю Азербайджана как знаменательный день. Сказав, что гениальный государственный деятель является великим политиком не только Азербайджана, но и всего тюркского мира, академик Акиф Ализаде добавил, что заложенная им идеология распространилась и за пределами республики. Он отметил, что в настоящее время Азербайджан развивается в условиях благополучия, спокойствия и мира, наблюдается развитие в области политики, экономики, сельского хозяйства, культуры и науки, и это все является результатом дальновидной политики и отваги Великого лидера, посвятившего всю свою жизнь развитию своего народа.
Затем с докладом «Уроки независимости Азербайджана: от Гейдара Алиева к Ильхаму Алиеву» выступил вице-президент НАНА, академик Иса Габиббейли.
«Тот народ, который приводит к руководству страной и вверяет свою судьбу гениальным личностям, играющим важную роль в жизни наций и всего человечества, успешно проходит через все испытания истории и уверенно шагает навстречу будущему», – сказал Иса Габиббейли и подчеркнул, что руководство Азербайджаном такой гениальной личностью, как Гейдар Алиев, основательно изменило жизнь азербайджанского народа к лучшему.
Сказав, что в Советский период Азербайджан по своему развитию занимал последние ряды среди союзных республик, а с приходом Гейдара Алиева к власти он превратился в одну из передовых, развитых республик бывшего Советского Союза, вице-президент подчеркнул, что 14 июля является началом великого поворота в жизни азербайджанского народа. Говоря об известном августовском пленуме 1969 года, академик Иса Габиббейли отметил: «Если 14 июля является началом великого поворота в Азербайджане, то августовский пленум является моделью государственности и долгосрочной стратегией развития республики. Вопросы, поднятые Гейдаром Алиевым на августовском пленуме, превратились в программу развития Азербайджана. После обретения независимости эти вопросы пролили свет на укрепление государственной независимости и развитие республики».
Затем с докладом «Пленум 6 августа 1969 года: грандиозное начало великого поворота» выступила депутат Милли Меджлиса, народный писатель Эльмира Ахундова. Она рассказала о первом приходе Гейдара Алиева к власти, привела высказывания свидетелей о том времени, напомнила о речи общенационального лидера на августовском пленуме, в которой он озвучил проблемы, связанные с коррупцией, взяточничеством и т.д.
На мероприятии был прослушан доклад директора Института истории имени А.Бакиханова НАНА, академика Ягуба Махмудова «Гейдар Алиев – всемирно известный, выдающийся государственный деятель». Академик Ягуб Махмудов отметил, что речь Великого лидера на августовском пленуме, во время которой он высказал мысли, которые в то время никто не отваживался озвучивать, определила его политическую линию и подготовила модель будущего развития Азербайджана. Ученый подчеркнул, что Гейдар Алиев всегда шел против течения, и тем самым занял достойное место среди личностей, изменивших ход истории, и, несмотря на все препятствия, создал сегодняшний Азербайджан.
Затем с докладом «Наука в Азербайджане в эпоху Гейдара Алиева» выступил директор Института химии присадок имени академика А.М.Гулиева НАНА, академик Вагиф Фарзалиев. В своем выступлении академик рассказал о работах, проделанных в республике в научной сфере во время первого руководства Гейдаром Алиевым страной и после его возвращения к власти в 1993 году. Сказав, что второй этап расцвета Национальной академии наук, который наблюдался в 1970-1980-гг., связан с именем Великого лидера, академик Вагиф Фарзалиев отметил, что в тот период Гейдар Алиев сыграл большую роль также в поощрении труда ученых.