AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunda Dünya Gənc Türk Yazarlar Birliyinin (DGYTB) təşkilatçılğı ilə qırğızıstanlı yazıçılarla görüş keçirilib.
Görüşdə AMEA-nın vitse-prezidenti, institutun direktoru, akademik İsa Həbibbəyli çıxış edərək iki ölkə arasındakı əlaqələrdən danışıb. Qeyd edib ki, müəssisənin elmi katibi, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Mehman Həsənli tərəfindən dünyaca məşhur qırğız yazıçısı Çingiz Aytmatovun əsərləri Azərbaycan türkcəsinə uyğunlaşdırılıb. O, həmçinin qədim qırğız dastanı “Manas” eposunun ölkəmizdə də məşhur olduğunu və öyrənildiyini söyləyib.
Sonra Qırğızıstan Yazıçılar Birliyinin sədri Nurlan Kalıbekov çıxış edərək belə bir görüşdən məmnun qaldığını bildirib.
DGTYB-nın Məsləhət Şurasının başqanı Əkbər Qoşalı isə keçirilmiş layihələr haqqında məlumat verib. O, ötən il qazaxların gənc yazarlarının əsərlərinin dilimizə tərcümə edilərək çap olunduğunu, bu il isə “Gənc qırğız şeiri antologiyası”nın işıq üzü gördüyünü vurğulayıb.
Tədbirdə Qırğızıstanın gənc yazarları Altınbek İsmail, Nuriza Ömürbayeva, Narsulu Qurqubay, Bekbolat Sarıbay öz şeirlərini səsləndiriblər.

В Институте литературы прошла встреча с писателями Кыргызстана
В Институте литературы имени Низами Гянджеви НАНА при организационной поддержке Всемирного объединения молодых тюркских писателей (ВОМТП) прошла встреча с писателями Кыргызстана.
В своем выступлении на встрече вице-президент НАНА, директор института, академик Иса Габиббейли рассказал о тесных связях между двумя странами. Он сообщил, что ученый секретарь учреждения, доктор философии по филологии Мехман Гасанли привел произведения всемирно известного киргизского писателя Чингиза Айтматова в соответствие с азербайджанским языком. Также академик отметил, что в нашей стране популярен древний киргизский эпос «Манас».
Затем выступил председатель Союза писателей Кыргызстана Нурлан Калыбеков, который выразил свою признательность организаторам встречи.
Далее председатель совета правления ВОМТП Акпер Гошалы рассказал о реализованных проектах. Он подчеркнул, что в прошлом году на азербайджанский язык были переведены и изданы произведения молодых казахских писателей, а в этом году вышла в свет «Антология молодой кыргызской поэзии».
На мероприятии свои стихи озвучили молодые поэты Кыргызстана Алтынбек Исмаил, Нуриза Омурбаева, Нарсулу Гургубай, Бекболат Сарыбай.