Şamaxı Rayon İcra Hakimiyyətində AMEA-nın Respublika Seysmoloji Xidmət Mərkəzinin (RSXM) Şamaxı seysmik stansiyasının müdiri İsmət Qasımovun 80 illik yubileyi qeyd edilib.
Tədbirdə AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İbrahim Quliyev, Yer Elmləri Bölməsinin akademik-katibi, akademik Fəxrəddin Qədirov, RSXM-nin baş direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Qurban Yetirmişli, Şamaxı Rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı Tahir Məmmədov və digər şəxslər iştirak ediblər.
Yubiley mərasimində Q.Yetirmişli və T.Məmmədov çıxış edərək İ.Qasımovun Azərbaycanda seysmologiya sahəsinin inkişafındakı rolundan və xidmətlərindən danışıblar.
Daha sonra İ.Qasımova fəaliyyətinə görə, Yer Elmləri Bölməsi tərəfindən Fəxri fərman və hədiyyə təqdim edilib.

Отмечен 80-летний юбилей ученого-сейсмолога Исмета Гасымова
В Исполнительной власти Шамахинского района отмечен 80-летний юбилей руководителя Шамахинской сейсмической станции Республиканского центра сейсмологической службы НАНА Исмета Гасымова.
В мероприятии приняли участие вице-президент НАНА, академик Ибрагим Гулиев, академик-секретарь Отделения наук о Земле, академик Фахраддин Гадиров, генеральный директор РЦСС, член-корреспондент НАНА Гурбан Етирмишли, глава исполнительной власти Шамахинского района Тахир Мамедов и другие официальные лица.
Выступая на юбилейном мероприятии, Г.Етирмишли и Т.Мамедов рассказали о роли и заслугах ученого в развитии сейсмологии в Азербайджане.