Oktyabrın 2-də Mərkəzi Elmi Kitabxanada AMEA Rəyasət Heyəti aparatının İkinci xüsusi şöbəsinin təşkilatçılığı ilə "Yanğından mühafizə üsulları və onların həyata keçirilməsində müəssisə və təşkilatların üzərinə düşən vəzifələr" mövzusunda seminar-məşğələ keçirilib.
Tədbirdə AR Fövqəladə Hallar Nazirliyinin (FHN) Dövlət Yanğın Nəzarəti Xidmətinin Təbliğat şöbəsinin baş mütəxəssisi Nizami Fərəcov, FHN-in 2-ci ərazi Dövlət Yanğın Nəzarəti İdarəsinin rəis müavini, polkovnik leytenant Camal Zamanov, həmin qurumun əməkdaşı, mayor Vurğun Yusifli, AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarının ümumi işlər üzrə direktor müavinləri, MM qərargah rəisləri və yanğınsöndürmə manqaların üzvləri iştirak ediblər.
İclası İkinci xüsusi şöbənin rəisi Eldar Quliyev açaraq mülki müdafiəyə dair seminar, məşğələ və digər tədbirlərin "Mülki Müdafiə haqqında Azərbaycan Respublikası Qanununun tətbiq edilməsi barədə" ölkə başçısının 18 aprel 1998-ci il tarixli Fərmanı, Nazirlər Kabinetinin "Mülki müdafiənin təmin edilməsi barədə" 1998-ci il 25 sentyabr tarixli 193 nömrəli Qərarı, FHN-in tövsiyələri və akademiyanın Tədbirlər Planına əsasən təşkil olunduğunu diqqətə çatdırıb. Qeyd edib ki, cari ildə tanınmış alimlər mütəmadi seminarlara dəvət olunaraq "Nüvə energetikası və təhlükəsizlik problemləri", "Son vaxtlar Azərbaycan ərazisində baş verən endogen və ekzogen proseslər", "Yaralanmalar, növləri, yaralanmalar zamanı ilkin yardım və sarğı qoyma qaydaları" və digər mövzularda akademiya əməkdaşlarını maarifləndiriblər.
Seminarın mövzusuna toxunan şöbə rəisi AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarının təxliyyə planlarının hazırlandığını, ildə bir dəfə olmaqla yanğınsöndürmə balonlarının yeniləndiyini və yanğın şitləri ilə təmin edildiklərini söyləyib. E.Quliyev akademiya əməkdaşlarının fövqəladə hadisələr zamanı davranış qaydaları ilə maarifləndirilməsi işlərinin mütəmadi davam etdiriləcəyini bildirib.
Tədbirdə çıxış edən N.Fərəcov yanğın hadisələrinin cəmi 5 faizinin təbii fəlakətlərdən baş verdiyini, digər hallarda isə insanların ehtiyatsızlığı və təhlükəsizlik qaydalarının pozulmasından yarandığını deyib. O, 2018-ci ildə 2210 yanğın hadisəsinin qeydə alındığını, nəticədə 83 nəfərin öldüyünü, 168 nəfərin isə xəsarət aldığını diqqətə çatdırıb. Qeyd edib ki, yanğınlar başlıca olaraq yaşayış sektorunda, nəqliyyat vasitələrinin istismarı zamanı, eləcə də sosial məişət və mədəniyyət sektorunda meydana gəlib.
FHN rəsmisi elektrik cihazlarının quraşdırılması və istismarı, o cümlədən qaz təsərrüfatından istifadə zamanı təhlükəsizlik qaydalarına ciddi riayət olunmasını tövsiyə edib. Bundan əlavə, elmi tədqiqat müəssisələrində maarifləndirmə işlərinin aparılmasının, yanğın cihazlarının mütəmadi yoxlanılmasının zəruriliyini vurğulayıb.
Məşğələdə C.Zamanov çıxış edərək yanğınla bağlı çağırışların əksəriyyətinin məişət tullantıları və quru otlar olan ərazilərdə qeydə alındığını söyləyib. O, Bakının 12 inzibati ərazisində tullantıların vaxtında yığışdırılması və quru otların təmizlənməsi istiqamətində yerli icra orqanları ilə əməkdaşlıq etdiklərini diqqətə çatdırıb.
Çıxışlardan sonra mövzu ətrafında müzakirələr aparılıb, həmçinin zəlzələ, torpaq sürüşməsi, dəm qazı, məişətdə yanğın hadisələri zamanı davranış qaydalarına həsr olunan videoçarxlar nümayiş etdirilib.
İclasda sentyabr ayında keçirilmiş Rəhbər Heyətin MM məşqləri və Mülki müdafiə qüvvələrinin xəbərdarlıq və toplanış məşqləri haqqında MM qərargah rəislərinin məlumatları da dinlənilib.

ANAS Central Scientific Library held a seminar on "Fire protection methods and responsibilities of enterprises and organizations in their implementation" organized by the II Special Department of the Presidium of ANAS on October 2.
The event was attended by Nizami Farajov, Chief Specialist of the Department of State Fire Control Service of the AR Ministry of Emergency Situations, Colonel Jamal Zamanov, Deputy Chief of the 2nd Territory State Fire Control Office of AR Ministry of Emergency Situations, Major Vurgun Yusifli, Deputy Directors for general affairs of scientific institutions and organizations of ANAS, heads of the headquarters.
Opening the event, Eldar Guliyev brought to the attention the issues on the agenda. He noted that, seminars, trainings and other events dedicated to Civil Defense are organized in accordance with the Law of the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan on Civil Defense, Law of the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan on Ensuring Civil Defense of September 25, 1998 and recommendations of the Ministry of Emergency Situations.
E.Guliyev told about the relevance of the issue of fire safety at present in connection with the onset of the winter season. He noted that each enterprise should ensure the safety of employees during a fire, employees should be educated and prepared from a moral and psychological point of view, an evacuation plan was studied and practical exercises conducted, including fire safety measures developed.
The Department chief noted that, scientific planes of ANAS have been prepared, fire balloons renewed once a year and provided with fire panels.
At the seminar, Nizami Faradjev, chief specialist of the Fire Propaganda Department of the State Fire Supervision Service of the Emergencies Ministry, reported that 5 percent of fire cases registered during the year were related to natural disasters, and 95 percent were due to inattention of people.
The representative of the Ministry of Emergencies recommended that the safety rules be strictly observed during the installation and operation of electrical equipment, including gas. In addition, he emphasized the need for education and regular inspection of fire fighting equipment in research institutions.
Speaking at the seminar, J.Zamanov said that, most fire were registered in localities with household waste and dry grass. He noted that, they cooperate with local executive bodies in the field of timely waste collection and cleaning of dry grass in 12 administrative districts of Baku.
Then, was demonstrated a video on the rules for the use of fire extinguishers, as well as behavior during earthquakes, landslides, household fires and gas poisoning.
The event also informed on the GO leadership, training conducted by the GO chiefs of headquarters in September.