Oktyabrın 3-də AMEA-nın Əsas binasında Yer Elmləri Bölməsi və akademik Həsən Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun Elmi şurasının birgə iclası keçirilib.
Tədbirdə bölmənin akademik-katibi, akademik Fəxrəddin Qədirov, müvafiq elmi müəssisələrin direktorları, direktor müavinləri və elmi katibləri, Azərbaycan Coğrafiya Cəmiyyətinin üzvləri və digər qonaqlar iştirak ediblər.
Əvvəlcə F.Qədirov tərəfindən Yer elmləri üzrə elmlər doktoru Qulam Babayevə AMEA-nın professoru diplomu təqdim olunub.
Tədbir öz işini tanınmış coğrafiyaçı alim, AMEA-nın müxbir üzvü Şahvələd Xəlilovun anadan olmasının 80 illiyinə həsr edilən elmi sessiya ilə davam etdirib.
Görkəmli alim Şahvələd Xəlilovun həyat və elmi fəaliyyətindən danışan akademik Fəxrəddin Qədirov onun ölkəmizdə göllərin və su anbarlarının tədqiqində əvəzsiz xidmətləri olduğunu vurğulayıb. Qeyd edib ki, 2001-ci ildə AMEA-nın müxbir üzvü seçilmiş Ş.Xəlilov Coğrafiya İnstitutunda laboratoriya müdiri, Ekocoğrafiya şöbəsinin rəhbəri, elmi işlər üzrə direktor müavini və digər vəzifələrdə çalışıb. Nəzərə çatdırıb ki, Ş.Xəlilov 1978-1984-cü illərdə Azərbaycan Elmlər Akademiyasının partiya komitəsinin katibi olub, Bakı Şəhər Sovetinin deputatı seçilib. Azərbaycan müstəqillik əldə etdikdən sonra alimin Yeni Azərbaycan Partiyası Yasamal rayon təşkilatının əsas təşkilatçılarından biri olduğunu, rayon təşkilatı sədrinin birinci müavini seçildiyini, eləcə də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyasının ekspert şurasının üzvü kimi fəaliyyət göstərdiyini bildirib.
Bölmənin akademik-katibi vurğulayıb ki, böyük coğrafiyaşünas Ş.Xəlilov elmi biliklərini, əldə etdiyi nəticələri Azərbaycan Televiziyasında aparıcısı olduğu verilişlər vasitəsilə geniş ictimaiyyətə çatdırıb: “Alim 20 il ərzində çox sevilən “Səyahət” və “Sovet Azərbaycanına səyahət” elmi-kütləvi verilişlərinin daimi aparıcısı olub. O, bu proqramlarda ölkəmizdəki göllər, su anbarları haqqında kifayət qədər dolğun məlumatlar verib”.
Görkəmli alimin tədqiqatlarından, əldə etdiyi elmi nəticələrdən hər zaman geniş istifadə olunduğunu deyən F.Qədirov onun xatirəsinin daim yaddaşlarda yaşayacağını bildirib.
Coğrafiya İnstitutunun direktoru, akademik Ramiz Məmmədov isə Ş.Xəlilovun elmi tədqiqatları haqqında məlumat verib. Bildirib ki, görkəmli alimin elmi fəaliyyətinin əsas istiqamətləri Azərbaycanın su anbarları və göllərinin hidroloji xüsusiyyətləri, su anbarlarının lillənməsi və sahillərinin dinamikası, su təsərrüfatı tədbirlərinin tədqiqidir. Qeyd edib ki, onun su anbarlarının ətraf mühitə təsiri, mühafizəsi, səmərəli istifadəsi problemləri sahəsində də mühüm işləri olub.
Ş.Xəlilovun öz işinə hər zaman məsuliyyətlə yanaşdığını deyən akademik onun bir sıra mühüm elmi nəticələr əldə etdiyini diqqətə çatdırıb: “O, Azərbaycan coğrafiyaçıları içərisində ilk dəfə yeni su anbarlarının səmərəli yerləşdirilməsinin əsas ekoloji-coğrafi prinsiplərini işləyib hazırlayıb. Mövcud su anbarlarının ətraf mühitə neqativ təsirlərinin, o cümlədən onların lillənməsi və sahillərinin dinamikasının intensivliyi proqnozunu verib. Onun 1995, 1997 və 2000-ci illərdə əldə etdiyi elmi nəticələr Azərbaycan Elmlər Akademiyasının Rəyasət Heyətində coğrafiya elminin əhəmiyyətli nəticələri kimi qəbul edilib”.
R.Məmmədov vurğulayıb ki, görkəmli alimin ölkəmizin gölləri və su anbarlarının mühafizəsi və səmərəli istifadəsi üzrə elmi nəticələri Dövlət Ekologiya və Təbiətdən İstifadəyə Nəzarət Komitəsi tərəfindən Azərbaycan Respublikasının su ehtiyatlarının kompleks istifadəsi və mühafizəsi üzrə baş sxeminin tərtibində istifadə olunub.
Şahvələd Xəlilovun 100-dən çox elmi əsərin, o cümlədən 5 monoqrafiyanın müəllifi olduğunu deyən akademik onu da əlavə edib ki, alimin Azərbaycan Sovet Ensiklopediyasının VI-X cildlərində çaylar, göllər və su anbarlarına aid 50-dən artıq məqaləsi çap edilib. Ramiz Məmmədov görkəmli alimlə bağlı xatirələrini bölüşüb, onun xatirəsinin daim yad ediləcəyini bildirib.
Elmi sessiyada AMEA-nın aqrar məsələlər üzrə müşaviri, akademik Qərib Məmmədov, Bakı Dövlət Universitetinin kafedra müdiri, akademik Vasif Babazadə, həmin universitetin Coğrafiya fakültəsinin dekanı, dosent Şəkər Məmmədova, Coğrafiya İnstitutunun şöbə müdiri, coğrafiya üzrə fəlsəfə doktoru Habil Haqverdiyev, Bakı Dövlət Universitetinin professorları – Tapdıq Həsənov, Şövqi Göyçaylı və digərləri çıxış edərək görkəmli alimin ölkəmizdə göllərin və su anbarlarının tədqiqindəki xidmətlərinin əvəzsiz olduğunu söyləyib, onunla bağlı xoş xatirələrini paylaşıblar.
Çıxış edən mərhum alimin oğlu Eldar Xəlilov atası ilə bağlı xatirələrini bölüşüb, tədbirin təşkilinə görə ailə üzvləri adından AMEA rəhbərliyinə, həmçinin qonaqlara təşəkkürünü bildirib.

3 октября в Главном здании НАНА состоялось совместное заседание Отделения наук о Земле и Ученого совета Института географии им. Гасана Алиева. В мероприятии приняли участие академик-секретарь отделения, академик Фахраддин Гадиров, директора соответствующих научных учреждений, заместители директоров и ученые секретари, члены Азербайджанского географического общества и другие гости.
Вначале Ф.Гадиров вручил диплом профессора НАНА доктору наук о Земле Гуламу Бабаеву. Мероприятие продолжилось научной сессией, посвященной 80-летию известного ученого-географа, члена-корреспондента НАНА Шахваледа Халилова.
Говоря о жизни и научной деятельности выдающегося ученого, академик Фахраддин Гадиров отметил, что он внес неоценимый вклад в изучение озер и водохранилищ в нашей стране. Он был избран членом-корреспондентом НАНА в 2001 году и работал в Институте географии в качестве заведующего лабораторией, заведующего Отделом экогеографии, заместителя директора по научной работе и другим должностям. Ш. Халилов был избран секретарем парткома Академии наук Азербайджанской Республики в 1978-1984 годах и избран первым заместителем председателя Ясамальской районной организации партии "Ени Азербайджан" после обретения Азербайджаном независимости.
Академик-секретарь отделения подчеркнул, что ученый-географ Ш.Халилов передал свои научные знания и результаты широкой публике с помощью программ, которые он вел по телевидению: «Более 20 лет он является постоянным ведущим популярных телевизионных программ в Азербайджане «Путешествия» и «Путешествие в Советский Азербайджан».
Директор Института географии, академик Рамиз Мамедов рассказал о научных исследованиях Ш. Халилова. По его словам, основными направлениями научной деятельности выдающегося ученого являются гидрологические особенности азербайджанских водохранилищ и озер, изучение водного хозяйства. Он также отметил, что его работа по вопросам воздействия на окружающую среду, защиты и эффективного использования водохранилищ имеет большую значимость.
Академик добавил, что его научные результаты в 1995, 1997 и 2000 годах были расценены Президиумом Академии наук Азербайджана как важнейший результат географической науки. Он разработал основные экологические и географические принципы эффективного размещения новых водохранилищ в географических регионах Азербайджана, а также предсказал негативное воздействие существующих водохранилищ на окружающую среду, включая динамику их береговой линии.
Научные результаты по охране и эффективному использованию озер и водохранилищ в республике были использованы Государственным комитетом по контролю за экологией и природными ресурсами при разработке Генеральной схемы комплексного использования и охраны водных ресурсов Азербайджанской Республики.
Он является автором более 100 научных работ, в том числе 5 монографий, и опубликовал более 50 статей о реках, озерах и водохранилищах в томах VI-X Азербайджанской советской энциклопедии.
Выступившие в ходе мероприятия рассказали о неоценимом вкладе ученого, поделились своими воспоминаниями о нем.
Сын покойного ученого Эльдар Халилов поблагодарил руководство НАНА, а также гостей от имени семьи за организацию мероприятия.