AMEA-nın Elm Tarixi İnstitutunun (ETİ) əməkdaşları, tarix üzrə fəlsəfə doktorları Ziyad Əmrahov və Samir İsmayılovun həmmüəllifi olduğu "Bakı Dövlət Universitetinin tarixi" kitabının təqdimatı keçirilib.
Kitabın redaktoru və "Ön söz"ün müəllifi ETİ-nin direktoru, tarix elmləri doktoru, dosent Məryəm Seyidbəylidir.
Tədbiri M.Seyidbəyli açaraq Azərbaycanda Avropa tipli ilk ali təhsil ocağının – Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) şərəfli tarixinə nəzər salıb. Universitetin yaranmasını Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin şanlı nailiyyətlərindən biri kimi səciyyələndirən M.Seyidbəyli kitabın AXC-nin və BDU-nun 100-cü ildönümünə layiqli töhfə olduğunu vurğulayıb. M.Seyidbəyli nəşrdə yeni faktların əksini tapdığını və arxiv materiallarına geniş yer verildiyini deyib, vəsaiti Elm Tarixi İnstitutunun fəaliyyətində təqdirəlayiq işlərdən biri kimi qiymətləndirib.
Sonra müəlliflərdən Ziyad Əmrahov çıxış edərək kitabın yazılma zərurəti və tədqiqat prosesi haqqında məlumat verib. Müəllif kitabda universitetin yaradılması ilə bağlı AXC hökumətinin atdığı addımlar, müəssisənin Cümhuriyyətin süqutundan sonrakı fəaliyyəti, pedaqoji kadr hazırlığı, 1989-cu ildə Azərbaycan ziyalılarının tələbi əsasında qurumun tarixi adının bərpa olunması və digər məsələlərin araşdırıldığını bildirib.
Tədbirdə, həmçinin ETİ-nin elmi katibi, siyasi elmlər üzrə fəlsəfə doktoru Zaur Əliyev, müəssisənin elmi işçi Hikmət Dayıyev, Tarix İnstitutunun aparıcı elmi işçisi, tarix üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Dilavər Əzimli, BDU-nun Tarix fakültəsinin elmi işlər üzrə dekan müavini, professor Sevda Süleymanova, ABŞ-ın Binqhamton Universitetinin professoru, Cümhuriyyət dövrünün araşdırıcısı De Haan və digərləri çıxış edərək nəşri BDU-nun, o cümlədən AXC-nin 100 illiyinə layiqli töhfə kimi qiymətləndirib, çoxsaylı arxiv materiallarının yer aldığı tədqiqat işini yüksək qiymətləndiriblər.

Presentation of the book "History of Baku State University", co-authored by the staff of ANAS Institute of Science History (ISH), PhDs Ziyad Amrahov and Samir Ismayilov, was held.
The editor of the book and the author of "Preface" is Meryem Seyidbayli, the director of ISH, Dr. History associate professor.
Opening the event, M. Seyidbayli glanced at the honorable history of the first European high school in Azerbaijan - Baku State University. Describing the establishment of the university as one of the great achievements of the Azerbaijan People Republic, M.Seyidbeyli said that the book is a worthy contribution to the 100th anniversary of APR and BSU.
Then Ziyad Amrahov spoke about the need to write the book and the research process. The author says that the APR government's efforts to establish the university, its activities during the post-Republic, the training of pedagogical staff, the restoration of the organization's historical name following the request of Azerbaijani intellectuals and other issues were investigated.
The event was also attended by the scientific secretary of the Institute, PhD in Politics Zaur Aliyev, a leading researcher of the institute Hikmat Dayiev, a leading researcher of the Institute of History PhD in History associate professor Dilavar Azimli and others highly praised the publication as a worthy contribution to the 100th anniversary of BSU, including the APR, and the research work involved.