Oktyabrın 23-də AMEA-nın Riyaziyyat və Mexanika İnstitutunun (RMİ) 60 illik yubileyinə həsr olunan "Riyaziyyat və Mexanikanın müasir problemləri" mövzusunda beynəlxalq konfrans öz işinə başlayıb.
İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun akt zalında keçirilən tədbirdə ABŞ, Türkiyə, Rusiya, İran, Meksika və İsraildən alimlər iştirak ediblər.
Konfransı AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik Dilqəm Tağıyev açaraq institut əməkdaşlarını yubiley münasibətilə təbrik edib, tədbirin işinə uğurlar arzulayıb.
Sonra RMİ-nin direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Misir Mərdanov çıxış edərək institutun tarixi, fəaliyyət istiqamətləri və əldə etdiyi nailiyyətlər haqqında məlumat verib. Bildirib ki, Riyaziyyat və Mexanika İnstitutu 1959-cu ildə Azərbaycan SSR Elmlər Akademiyasının Fizika və Riyaziyyat İnstitutunun Riyaziyyat şöbəsinin əsasında yaradılıb. M.Mərdanov ilk vaxtlar institutda Funksional analiz, Funksiyalar nəzəriyyəsi, Diferensial tənliklər, İnteqral tənliklər, Təqribi analiz, Elastikiyyət nəzəriyyəsi şöbələrinin və hesablama mərkəzinin fəaliyyət göstərdiyini deyib. O, bu istiqamətlərin yaranması və inkişafında məşhur alimlər M.V.Keldış, M.A.Lavrentyev, İ.N.Musxelişvili, İ.Q.Petrovski, S.L.Sobolev, S.N.Bernşteyn və A.İ.Maltsevin böyük rol oynadığını vurğulayıb.
Alim institutun ilk direktoru olmuş akademik Zahid Xəlilovun Azərbaycanda funksional analiz məktəbinin yaranmasında və sonrakı inkişafında əvəzsiz xidmətləri olduğunu söyləyib. M.Mərdanov 50 illik fəaliyyəti dövründə RMİ-yə akademiklər - Zahid Xəlilov, İbrahim İbrahimov, Fərəməz Maqsudov, Akif Hacıyev, AMEA-nın müxbir üzvü İlham Məmmədov və professor Həşim Ağayevin rəhbərlik etdiyini diqqətə çatdırıb. Alim ötən dövr ərzində institutda "Harmonik və qeyri-harmonik analiz", "Ridge funksiyalar və neyron şəbəkələrlə yaxınlaşmalar", "Diferensial tənliklərin spektral və keyfiyyət nəzəriyyəsi" və "Optimal idarəetmə nəzəriyyəsi və variasiya hesabı" üzrə mühüm elmi nəticələrin əldə olunduğunu deyib.
M.Mərdanov 2013-2019-cu illər ərzində institut alimlərinin ümumilikdə 440 məqaləsinin "Web of Science" bazasına daxil olan jurnallarda çap olunduğunu bildirib, müəssisənin 60 illik yubileyinə həsr edilən kitabı qonaqlara təqdim edib.
Konfransda, həmçinin akademiklər - Nazim Məmmədov, Telman Əliyev, Vaqif Abbasov, Fikrət Əliyev, Xəzər Universitetinin rektoru, professor Hamlet İsaxanlı, Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universitetinin prorektoru, professor Asəf Zamanov, Rusiya Elmlər Akademiyasının akademiki Yuriy Erşov, Türkiyənin Koç Universitetinin professoru Varqa Kələntərov və digərləri çıxış edərək təbriklərini səsləndirib, hədiyyələrini təqdim ediblər.

Conference dedicated to the 60th anniversary of the Institute of Mathematics and Mechanics kicks off
An international conference on "Modern problems of mathematics and mechanics" dedicated to the 60th anniversary of the Institute of Mathematics and Mechanics of ANAS (IMM) has kicked off on October 23.
Scientists from the USA, Turkey, Russia, Iran, Mexico and Israel participated in the event in the assembly hall of the Institute of Information Technology.
Opening the conference, the vice-president of ANAS academician Dilgam Tagiyev congratulated the institute staff on the anniversary and wished them success.
Then the director of IMM, correspondent member of ANAS Misir Mardanov spoke about the history, directions of activity and achievements of the institute. He said that the Institute of Mathematics and Mechanics was established in 1959 on the basis of the mathematics department of the Institute of Physics and Mathematics of the Academy of Sciences of the Azerbaijan SSR. M. Mardanov said that for the first time the institute had functional departments, function theory, differential equations, integral equations, approximate analysis, elasticity theory and computing center. He stressed out the great role played by famous scientists M.V. Keldys, M.A. Lavrentyev, I.N. Muskhelishvili, I.G. Petrovski, S.L. Sobolev, S.N. Bernstein and A.I. Maltsev in the creation and development of these directions.
During his 50-year activity, Mardanov noted that the IMM was led by academicians - Zahid Khalilov, Ibrahim Ibrahimov, Faramaz Magsudov, Akif Hajiyev, corresponding member of ANAS Ilham Mammadov and Professor Hashim Agayev. The scientist said that the Institute has achieved significant scientific results on "Harmonic and Non-Harmonic Analysis", "Ridge Functions and Approaches with Neural Networks", "Spectral and Quality Theory of Differential Equations".
M. Mardanov said that in 2013-2019, 440 articles of scientists of the Institute were published in journals included in the Web of Science database and presented the book on the 60th anniversary of the enterprise.
The conference was also attended by academics - Nazim Mammadov, Telman Aliyev, Vagif Abbasov, Fikret Aliyev, Rector of Khazar University Professor Hamlet Isakhanli, Vice-rector of Azerbaijan State Pedagogical University, Professor Asaf Zamanov, Academician of Russian Academy of Sciences Yuriy Ershov, Professor of Koch University of Turkey expressed their congratulations and presented gifts.