Oktyabrın 23-də AMEA-nın Riyaziyyat və Mexanika İnstitutunun (RMİ) 60 illik yubileyinə həsr olunan "Riyaziyyat və Mexanikanın müasir problemləri" mövzusunda beynəlxalq konfrans öz işinə başlayıb.
İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun akt zalında keçirilən tədbirdə ABŞ, Türkiyə, Rusiya, İran, Meksika və İsraildən alimlər iştirak ediblər.
Konfransı AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik Dilqəm Tağıyev açaraq institut əməkdaşlarını yubiley münasibətilə təbrik edib, tədbirin işinə uğurlar arzulayıb.
Sonra RMİ-nin direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Misir Mərdanov çıxış edərək institutun tarixi, fəaliyyət istiqamətləri və əldə etdiyi nailiyyətlər haqqında məlumat verib. Bildirib ki, Riyaziyyat və Mexanika İnstitutu 1959-cu ildə Azərbaycan SSR Elmlər Akademiyasının Fizika və Riyaziyyat İnstitutunun Riyaziyyat şöbəsinin əsasında yaradılıb. M.Mərdanov ilk vaxtlar institutda Funksional analiz, Funksiyalar nəzəriyyəsi, Diferensial tənliklər, İnteqral tənliklər, Təqribi analiz, Elastikiyyət nəzəriyyəsi şöbələrinin və hesablama mərkəzinin fəaliyyət göstərdiyini deyib. O, bu istiqamətlərin yaranması və inkişafında məşhur alimlər M.V.Keldış, M.A.Lavrentyev, İ.N.Musxelişvili, İ.Q.Petrovski, S.L.Sobolev, S.N.Bernşteyn və A.İ.Maltsevin böyük rol oynadığını vurğulayıb.
Alim institutun ilk direktoru olmuş akademik Zahid Xəlilovun Azərbaycanda funksional analiz məktəbinin yaranmasında və sonrakı inkişafında əvəzsiz xidmətləri olduğunu söyləyib. M.Mərdanov 50 illik fəaliyyəti dövründə RMİ-yə akademiklər - Zahid Xəlilov, İbrahim İbrahimov, Fərəməz Maqsudov, Akif Hacıyev, AMEA-nın müxbir üzvü İlham Məmmədov və professor Həşim Ağayevin rəhbərlik etdiyini diqqətə çatdırıb. Alim ötən dövr ərzində institutda "Harmonik və qeyri-harmonik analiz", "Ridge funksiyalar və neyron şəbəkələrlə yaxınlaşmalar", "Diferensial tənliklərin spektral və keyfiyyət nəzəriyyəsi" və "Optimal idarəetmə nəzəriyyəsi və variasiya hesabı" üzrə mühüm elmi nəticələrin əldə olunduğunu deyib.
M.Mərdanov 2013-2019-cu illər ərzində institut alimlərinin ümumilikdə 440 məqaləsinin "Web of Science" bazasına daxil olan jurnallarda çap olunduğunu bildirib, müəssisənin 60 illik yubileyinə həsr edilən kitabı qonaqlara təqdim edib.
Konfransda, həmçinin akademiklər - Nazim Məmmədov, Telman Əliyev, Vaqif Abbasov, Fikrət Əliyev, Xəzər Universitetinin rektoru, professor Hamlet İsaxanlı, Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universitetinin prorektoru, professor Asəf Zamanov, Rusiya Elmlər Akademiyasının akademiki Yuriy Erşov, Türkiyənin Koç Universitetinin professoru Varqa Kələntərov və digərləri çıxış edərək təbriklərini səsləndirib, hədiyyələrini təqdim ediblər.

Начала свою работу конференция, посвященная 60-летию Института математики и механики
23 октября начала свою работу международная конференция «Современные проблемы математики и механики», посвященная 60-летию Института математики и механики НАНА.
В прошедшем в актовом зале Института информационных технологий мероприятии приняли участие ученые из США, Турции, России, Ирана, Мексики и Израиля.
Открывая конференцию, вице-президент НАНА академик Дилгам Тагиев поздравил сотрудников института с юбилеем и пожелал им успехов.
Затем директор ИММ член-корреспондент НАНА Мисир Марданов рассказал об истории, направлениях деятельности и достижениях института. Отметил, что Институт математики и механики был создан в 1959 году на базе отделения физико-математического института АН Азербайджанской ССР. М.Марданов довел до внимания, что в институте функционировало 5 отделов со специализацией: функциональный анализ, теория функций, дифференциальные и интегральные уравнения, математический анализ, отдел теории пластичности и вычислительный центр. Большую роль в создании и развитии этих направлений сыграли такие знаменитые учёные как: М. В. Келдыш, М. А. Лаврентьев, Н. И. Мусхелишвили, И. Г. Петровский, С. Л. Соболев, С. Н. Бернштейн и А. И. Мальцев.
Было отмечено, что академик Захид Халилов, который был первым директором института, сыграл большую роль в создании и дальнейшем развитии школы функционального анализа в Азербайджане. М.Марданов сказал, что за свою 50-летнюю деятельность ИММ возглавляли академики - Захид Халилов, Ибрагим Ибрагимов, Фарамаз Максудов, Акиф Гаджиев, член-корреспондент НАНА Ильхам Мамедов и профессор Гашим Агаев. Ученый сказал, что Институт достиг значительных научных результатов по «Гармоническому и негармоническому анализу», «Спектральной и качественной теории дифференциальных уравнений» и «Теории оптимального управления и учету вариаций».
М.Марданов сообщил, что в 2013-2019 годах в журналах, включенных в базу данных Web of Science, было опубликовано 440 статей ученых института, а также была представлена книга, посвященная 60-летию учреждения.
В конференции также приняли участие академики - Назим Мамедов, Тельман Алиев, Вагиф Аббасов, Фикрет Алиев, ректор Университета Хазар профессор Гамлет Исаханлы, проректор Азербайджанского государственного педагогического университета профессор Асаф Заманов, академик Российской академии наук Юрий Ершов, профессор Университета Коч Турции Варга Келентеров и другие.