AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasında (MEK) “Milli Rəqəmsal Yaddaşda Nəsimi İrsi” mövzusunda müsabiqə keçirilib.
Müsabiqə Prezident İlham Əliyevin 2019-cu ilin ölkəmizdə “Nəsimi İli” elan edilməsi haqqında 11 yanvar 2019-cu il tarixli Sərəncamına əsasən baş tutub.
Müsabiqə komissiyasının qərarı ilə, 1-ci yerə “Milli Rəqəmsal Yaddaşda Nəsimi irsi” videofilmi (MEK-in Kitabxana-xidmət şöbəsinin müdiri Aygün Səfərova, İnformasiya resurslarına nəzarət və əlaqələndirmə şöbəsinin müdiri Günel Əhədova və filmin operatoru Mirzə Hüseynov), 2-ci yerə isə “Azərbaycanda sufizmin inkişaf xüsusiyyətləri, sufi təriqətləri və Seyid İmadəddin Nəsimi” adlı məqalə (Kataloqlaşdırma və sistemləşdirmə bölməsinin əməkdaşı Şəhanə Şahbazova) və “Nəsimi irsi Milli Rəqəmsal Yaddaşda” videofilmi (Beynəlxalq əlaqələr bölməsinin baş mütəxəssisi Şəlalə Quliyeva) layiq görülüblər.
Videofilmlərdə MEK-in MRY bazasına daxil olan Nəsimi irsinə aid sənədlər, onların daxil edilməsi prosesi ətraflı izah edilir.
Qeyd edək ki, müsabiqə şərtləri sırasında komanda işi, format seçimi müstəqilliyi, MRY bazası materiallarından istifadə və MEK məlumat sistemində emal olunması tələbləri yer alıb.

Competition on "Nasimi Heritage in National Digital Memory" (CSL) was held at the Central Scientific Library of ANAS.
The competition was held in accordance with the Decree of President Ilham Aliyev on January 11, 2019, proclaiming the Year of Nasimi in our country.
By the decision of the competition commission, the film "Nasimi Heritage in the National Digital Memory" was awarded to the 1st place (Aygun Safarova, director of the Library and Service Department of the CSL, Gunel Ahadova, director of the Information Resources Control and Coordinator and fim operator Mirze Huseynov). 2nd place was taken by paper dubbed “Features of Sufism Development in Azerbaijan, Sufi Methods and Sayid Imadaddin Nasimi” (Shahana Shahbazova, an employee of the Department of Cataloging and Systematization) and video film “Nasimi Heritage in National Digital Memory” (chief specialist of International Relations Department).
Note that, term of the competition includes teamwork, independence of format selection, the use of NDM database materials and the processing of CSL data systems.