AMEA Tarix İnstitutunun direktoru, akademik Yaqub Mahmudovun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ölkəmizin Küveytdəki səfiri Elxan Qəhrəmanovla görüşüb.
Nümayəndə heyətinə institutun elmi katibi, t.ü.f.d., dosent İradə Əliyeva, Qarabağ tarixi şöbəsinin müdiri, “İrəvan xanlığı: Rusiya işğalı və ermənilərin Şimali Azərbaycan torpaqlarına köçürülməsi” kitabının məsul redaktoru, dosent Güntəkin Nəcəfli və eyni adlı kitabın ərəbcə nəşrinin məsul redaktoru, şərqşünas, dosent Gülnur Mahmudova daxildir.
Görüşdə Yaqub Mahmudov ölkəmizin Küveytdəki səfirliyinin təşkil etdiyi səfər proqramına görə E.Qəhrəmanova təşəkkürünü bildirib. O, səfərin əsas məqsədinin Azərbaycan həqiqətlərini - müasir Ermənistan Respublikasının ərazisinin tarixi Azərbaycan torpaqları olduğunu, ermənilərin Cənubi Qafqaza çar Rusiyası tərəfindən Türkmənçay (1828) və Ədirnə (1829) müqavilələrinə əsasən köçürüldüyünü, vaxtilə Azərbaycan dövləti olan İrəvan xanlığında 300-dən çox məscidin olduğunu, 1918-ci ildə Azərbaycan torpaqlarında erməni dövləti yaradıldıqdan sonra bu məscidlərin erməni vandalları tərəfindən tamamilə məhv edildiyini və hazırda işğal olunmuş Qarabağ torpaqlarında da tarixi abidələrimizə qarşı erməni vandalizminin davam etdiyini Küveyt ictimaiyyətinə çatdırmaq olduğunu vurğulayıb.
Səfir Elxan Qəhrəmanov bu kimi tədbirlərin keçirilməsinin hər bir Azərbaycan vətəndaşı üçün bir şərəf, ləyaqət işi olduğunu bildirib. Diplomat tarixi həqiqətlərin islam dünyasına çatdırılmasının zəruriliyini qeyd edib.
Görüşün sonunda Yaqub Mahmudov Azərbaycanın Küveytdəki səfirliyinə Tarix İnstitutunun ərəb dilindəki nəşrlərini - “İrəvan xanlığı: Rusiya işğalı və ermənilərin Şimali Azərbaycan torpaqlarına köçürülməsi”, “İrəvan xanlığı: İrəvan qalası - qəhrəmanlıq qalası”, “İrəvan xanlığı: Erməni vandallarının yox etdiyi İrəvan məscidləri”, “Çuxursəd hakimləri və İrəvan xanları” və “İrəvan xanlığı: Erməni vandallarının yox etdiyi Xan sarayı” kitablarını təqdim edib.

Academician Yagub Mahmudov: The main purpose of my visit to Kuwait is to convey the truth of Azerbaijan to the public
The delegation led by the director of the Institute of History of ANAS, academician Yagub Mahmudov met with Elkhan Gahramanov, the ambassador of our country to Kuwait.
The delegation consists of scientific secretary of the Institute, PhD, Associate Professor Irada Aliyeva, Head of Karabakh History Department, responsible editor of the book "Iravan khanate: Russian occupation and Armenians displacement in Northern Azerbaijan", editor-in-chief of the book orientalist, associate professor Guntekin Najafli and a responsible editor of the book fo same name in Arabic, Gulnur Mahmudova.
At the meeting, Yagub Mahmudov thanked to Elkhan Gahramanov for the visit program organized by the embassy of our country in Kuwait. He said that the main purpose of his visit was to discover the realities of Azerbaijan - the territory of modern Armenia is historic Azerbaijani land, the Armenians were relocated by the Tshar Russia to the South Caucasus under the treaties of Turkmenchay (1828) and Edirne (1829). He said that after the establishment of the Armenian state on Azerbaijani lands, these mosques were completely destroyed by the Armenian vandals and continued Armenian vandalism against our historical monuments in the occupied Karabakh lands.
At the end of the meeting, Yaqub Mahmudov presented to the Embassy of Azerbaijan in Kuwait the publications of the Institute of History in Arabic language: "Iravan Khanate: Russian Occupation and Displacement of Armenians to Northern Azerbaijan", "Iravan Khanate: Iravan Castle – The castle of heroism", “Judges of Chukhursad and Iravan khanates" and "Iravan Khanate: Khan's palace destroyed by Armenian vandals".