AMEA Tarix İnstitutunun direktoru, akademik Yaqub Mahmudovun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ölkəmizin Küveytdəki səfiri Elxan Qəhrəmanovla görüşüb.
Nümayəndə heyətinə institutun elmi katibi, t.ü.f.d., dosent İradə Əliyeva, Qarabağ tarixi şöbəsinin müdiri, “İrəvan xanlığı: Rusiya işğalı və ermənilərin Şimali Azərbaycan torpaqlarına köçürülməsi” kitabının məsul redaktoru, dosent Güntəkin Nəcəfli və eyni adlı kitabın ərəbcə nəşrinin məsul redaktoru, şərqşünas, dosent Gülnur Mahmudova daxildir.
Görüşdə Yaqub Mahmudov ölkəmizin Küveytdəki səfirliyinin təşkil etdiyi səfər proqramına görə E.Qəhrəmanova təşəkkürünü bildirib. O, səfərin əsas məqsədinin Azərbaycan həqiqətlərini - müasir Ermənistan Respublikasının ərazisinin tarixi Azərbaycan torpaqları olduğunu, ermənilərin Cənubi Qafqaza çar Rusiyası tərəfindən Türkmənçay (1828) və Ədirnə (1829) müqavilələrinə əsasən köçürüldüyünü, vaxtilə Azərbaycan dövləti olan İrəvan xanlığında 300-dən çox məscidin olduğunu, 1918-ci ildə Azərbaycan torpaqlarında erməni dövləti yaradıldıqdan sonra bu məscidlərin erməni vandalları tərəfindən tamamilə məhv edildiyini və hazırda işğal olunmuş Qarabağ torpaqlarında da tarixi abidələrimizə qarşı erməni vandalizminin davam etdiyini Küveyt ictimaiyyətinə çatdırmaq olduğunu vurğulayıb.
Səfir Elxan Qəhrəmanov bu kimi tədbirlərin keçirilməsinin hər bir Azərbaycan vətəndaşı üçün bir şərəf, ləyaqət işi olduğunu bildirib. Diplomat tarixi həqiqətlərin islam dünyasına çatdırılmasının zəruriliyini qeyd edib.
Görüşün sonunda Yaqub Mahmudov Azərbaycanın Küveytdəki səfirliyinə Tarix İnstitutunun ərəb dilindəki nəşrlərini - “İrəvan xanlığı: Rusiya işğalı və ermənilərin Şimali Azərbaycan torpaqlarına köçürülməsi”, “İrəvan xanlığı: İrəvan qalası - qəhrəmanlıq qalası”, “İrəvan xanlığı: Erməni vandallarının yox etdiyi İrəvan məscidləri”, “Çuxursəd hakimləri və İrəvan xanları” və “İrəvan xanlığı: Erməni vandallarının yox etdiyi Xan sarayı” kitablarını təqdim edib.

Делегация во главе с директором Института истории НАНА академиком Ягубом Махмудовым встретилась с послом нашей страны в Кувейте Эльханом Гахрамановым.
В состав делегации входили ученый секретарь института доктор философии по истории, доцент Ирада Алиева, заведующая отделом истории Карабаха, ответственный редактор книги «Иреванское ханство: российское завоевание и переселение армян на земли Северного Азербайджана», доцент Гюнтекин Неджефи и ответственный редактор одноименной книги на арабском языке, ученый-востоковед, доцент Гульнур Махмудова.
На встрече Ягуб Махмудов выразил благодарность Э.Гахраманову за программу визита, организованную посольством нашей страны в Кувейте. Он сказал, что основной целью его визита является доведение до кувейтской общественности исторических реалий об Азербайджане то, что территория современной Армении является исторической азербайджанской землей, армяне со стороны царской России были переселены на Южный Кавказ согласно Туркменчайскому (1828) и Эдирнинскому договорам (1829), после создания армянского государства в 1918 году на азербайджанских землях армянские вандалы полностью разрушили более 300 мечетей Иреванского ханства. Было также отмечено, что в настоящее время армянский вандализм продолжается в отношении наших исторических памятников на оккупированных карабахских землях.
Посол Эльхан Гахраманов сказал, что подобные мероприятия являются делом чести и достоинства для каждого гражданина Азербайджана. Дипломат подчеркнул важность донесения правды до исламского мира.
В конце встречи Ягуб Махмудов представил посольству Азербайджана в Кувейте издания Института истории на арабском языке - «Иреванское ханство: российское завоевание и переселение армян на земли Северного Азербайджана», «Иреванское ханство: Ханский дворец, разрушенный армянскими вандалами», «Иреванское ханство: Мечети Иревана, разрушенные армянскими вандалами», «Иреванское ханство: Иреванская крепость – символ героизма» и «Чухурсадские правители и иреванские ханы» и передал экземпляры этих книг в дар учреждению.