AMEA akademik Həsən Əliyev adına Coğrafiya İnstitutu və Azərbaycan Coğrafiya Cəmiyyətinin təşkilatçılığı ilə Mingəçevirdə “Azərbaycanın arid regionlarında təbii-təsərrüfat sistemlərinin təşkili və idarə olunması” mövzusunda elmi-praktik konfrans keçirilib.
Əvvəlcə Mingəçevir şəhər İcra Hakimiyyətinin nümayəndəsi Sahil Babayev çıxış edərək regionun iqtisadi inkişafı, sənaye obyektləri, əhalisi və s. barədə məlumat verib, konfransın işinə uğurlar arzulayıb.
Daha sonra çıxış edən Coğrafiya İnstitutunun direktoru və Coğrafiya Cəmiyyətinin prezidenti, akademik Ramiz Məmmədov bildirib ki, Dövlət Proqramları çərçivəsində həyata keçirilən tədbirlərin elmi əsaslarının hazırlanması, elmi yeniliklərin innovasiyasının gücləndirilməsi, təbii-coğrafi şəraitin potensialından daha səmərəli istifadə edilməsi, gələcəkdə yerinə yetiriləcək tədbirlərin təsərrüfatın və əhalinin səmərəli ərazi təşkilində rolunun öyrənilməsi alimlər qarşısında duran əsas vəzifələrdəndir. Alim regionların torpaq-bitki örtüyünün ekoloji tarazlığının qorunmasının, təbii-landşaft potensialının mühafizəsi, biomüxtəlifliyin saxlanılması və s. amillərin qeyri-neft sektorunun, o cümlədən turizmin inkişafına müsbət təsir göstərdiyini qeyd edib.
Sonra Ramiz Məmmədov plenar iclasda “İqlim dəyişmələrinin arid ərazilərin təbii-təsərrüfat sistemlərinə təsiri” mövzusunda geniş təqdimatla çıxış edib. Alim məruzəsində iqlim dəyişmələrinin nəzəri əsaslarını verərək ölkədə aparılan iqlim tədqiqatları, müşahidə olunan iqlim parametrləri, iqlim dəyişmələrinin kənd təsərrüfatına, su ehtiyatlarına, Xəzər dənizi səviyyəsinə, insan sağlamlığına təsirləri və s. danışıb.
Tədbirdə “Azərbaycanda əhalinin həyat keyfiyyəti və onun demoqrafiq inkişafa təsiri” mövzusunda məruzə edən coğrafiya üzrə elmlər doktoru Zakir Eminov Azərbaycanda ümumi, şəhər və kənd əhalisinin min nəfərə görə və onun iqtisadi rayonlar üzrə say artımını göstərib. Tədqiqatçı bu rayonların urbanizasiya səviyyəsini, hər 1000 nəfərə görə əhalinin doğum, ölüm və təbii artım, nəsilvermə, uşaq və ana ölümü əmsallarını diqqətə çatdırıb.
Coğrafiya üzrə fəlsəfə doktoru Mirnuh İsmayılov isə “Arid və semiarid ərazilərin landşaft-ekoloji vəziyyəti və optimallaşdırılmasının əsas prinsipləri” adlı məruzəsində kosmik şəkillər, topoqrafiq xəritə və çöl tədqiqat materialları əsasında coğrafi informasiya bazasını yaratdıqlarını və geniş təhlillər apardıqlarını bildirib.
Plenar iclasda, həmçinin coğrafiya üzrə fəlsəfə doktorları Habil Haqverdiyevin “Azərbaycanın arid-landşaft ehtiyatları və istifadə problemləri”, Zaur İmraninin “Davamlı turizm təsərrüfatı”, Zərnurə Həmidovanın “Məsafədən zondlama materialları əsasında sel təhlükəli sahələrin aşkarlanma metodikası”, Gəncə Universitetinin müəllimi, coğrafıya üzrə fəlsəfə doktoru Nəsibə Hacıyevanın “Abşeron yarımadasında yerləşən şəhərlərin iqlim xüsusiyyətləri” mövzusunda məruzələri dinlənilib.
Konfrans çərçivəsində “Fiziki coğrafiyanın müasir problemləri, təbii ehtiyatlardan istifadə və ekoloji tarazlığın qorunması” və “İqtisadi coğrafiyanın müasir problemləri, təsərrüfatın və əhalinin ərazi təşkili” bölmələri üzrə iclaslar keçirilib.

Scientific-practical conference on "Organization and management of natural farming systems in arid regions of Azerbaijan" was organized by the Institute of Geography named after academician Hasan Aliyev of ANAS and Azerbaijan Geographical Society.
In advance, a representative of Mingachevir city Executive Power Sahil Babayev informed about economic development of the region, industrial facilities, population etc., and wished success to the conference.
Speaking later, director of the Institute of Geography and President of the Geographical Society, acad. Ramiz Mammadov said that the measures taken within the framework of the State Programs should be based on scientific knowledge, enhancing scientific innovations, making more effective use of the natural-geohgraphical condition, studying its role in effective territorial organization are main tasks facing scientists.
Then, Ramiz Mammadov delivered a wide lecture on "Impact of climate change on natural farming systems of arid lands", which provides a theoretical basis for climate change, studies of climate in the country, observed climate parameters, impact of climate change on agriculture, water resources, the Caspian Sea, human health, and so on.
At the event, Dr. Geography Zakir Eminov, who delivered a lecture on "Life quality of the population in Azerbaijan and its impact on demographic development", brought to mind an increase in the total population of urban and rural areas in Azerbaijan and its economic regions on account the level of urbanization of these areas, the birth rates, deaths and natural growth rates per 1,000 people, reproduction, child and maternal mortality rates.
Delivering a lecture on "Basic Principles of Landscape - Ecological Situation and Optimization of Arid and Semiarid areas," PhD in Geography Mirnuh Ismayilov stated that, they had created a geographical database based on space images, topographic maps and field research materials and carried out a wide range of analyses.
The plenary session was also attended by PhDs in Geography Habil Hagverdiyev with a lecture on "Arid - Landscape Resources and Problems of Use in Azerbaijan", Zaur Imrani's "Sustainable Tourism Economy", Zernura Hamidova "Method for Detection of Flood Dangerous Areas on Remote Sensing Materials".
During the conference there were held sections on “Modern problems of physical geography, use of natural resources and protection of ecological balance” and “Modern problems of economic geography, territorial organization of economy and population”.