Noyabrın 12-dən etibarən Beynəlxalq Astronomiya İttifaqının 100 illik yubileyi çərçivəsində “Məktəblərdə astronomiya günləri” qlobal layihəsinə başlanılıb.
Layihəyə əsasən, AMEA-nın N.Tusi adına Şamaxı Astrofizika Rəsədxanasının (ŞAR) alim və mütəxəssisləri tərəfindən Şamaxı və Bakı şəhər ümumtəhsil məktəblərində astroseminarlar təşkil ediləcək.
Təhsil Nazirliyi Respublika Uşaq-Gənclər İnkişaf Mərkəzi, ŞAR, Şamaxı Rayon Təhsil şöbəsi və Tusi-Bohm Planetariumun birgə təşkilatçılığı ilə həyata keçiriləcək təşəbbüsün əsas məqsədi məktəbliləri ən qədim elm sahələrindən biri olan astronomiya haqqında məlumatlandırmaq, bu elmin əhəmiyyətini onlara aşılamaqdır.

“Astronomy Days at Schools" global project, as part of the 100th anniversary of the International Astronomical Union was launched on November 12. According to the project, scientists and specialists of ANAS Shamakhi Astrophysical Observatory after N.Tusi will organize events at schools of Shamakhi and Baku.
The event, jointly organized by the Youth and Children Development Center of the Ministry of Education, ShAO, the Education Department of the Shamakhi region and the Tusi-Bohm planetarium, aims to inform students about astronomy- one of the oldest fields of science and to provide its significance.