Noyabrın 12-dən etibarən Beynəlxalq Astronomiya İttifaqının 100 illik yubileyi çərçivəsində “Məktəblərdə astronomiya günləri” qlobal layihəsinə başlanılıb.
Layihəyə əsasən, AMEA-nın N.Tusi adına Şamaxı Astrofizika Rəsədxanasının (ŞAR) alim və mütəxəssisləri tərəfindən Şamaxı və Bakı şəhər ümumtəhsil məktəblərində astroseminarlar təşkil ediləcək.
Təhsil Nazirliyi Respublika Uşaq-Gənclər İnkişaf Mərkəzi, ŞAR, Şamaxı Rayon Təhsil şöbəsi və Tusi-Bohm Planetariumun birgə təşkilatçılığı ilə həyata keçiriləcək təşəbbüsün əsas məqsədi məktəbliləri ən qədim elm sahələrindən biri olan astronomiya haqqında məlumatlandırmaq, bu elmin əhəmiyyətini onlara aşılamaqdır.

Запущен проект «Дни астрономии в школах»
Глобальный проект «Дни астрономии в школах» был запущен 12 ноября в рамках 100-летия Международного астрономического союза. Согласно проекту, ученые и специалисты Шамахинской астрофизической обсерватории им. Н. Туси (ШАО) НАНА будут организовывать мероприятия в средних школах Шамахи и Баку.
Проект, организованный совместно Молодежно-детским центром развития Министерства образования, ШАО, Отделом образования Шамахинского района и планетарием Туси-Бохм, направлен на информирование школьников об астрономии - одной из старейших областей науки, и доведения до них ее значимости.