Məqsəd institutun Herbari kolleksiyası ilə yaxından tanış olmaq, həmçinin burada saxlanılan Qurşunçiçəyikimilər (Plumbaginacea Juss) fəsiləsinin Limonium Mill və Armeria (DC) Willd cinslərini araşdırmaq olub.
İnstitutun direktoru, akademik Validə Əlizadə ilə görüşdə qonağa müəssisədə həyata keçirilən elmi tədqiqat işləri və müştərək layihələr haqqında məlumat verilib.
Herbari kolleksiyaları ilə tanış olan İ.Moysiyenko herbari nümunələrinin rəqəmsallaşdırılması və virtual məlumat bazasına daxil edilməsi üzrə aparılan işlərlə yaxından maraqlanıb, bu istiqamətdə fəaliyyət göstərən mütəxəssislərlə müzakirələr aparıb.
Ukraynalı alim institutda yaradılan şəraitdən məmnunluğunu bildirib, elmi əməkdaşlıq və təcrübə mübadiləsi üçün geniş imkanların olduğunu vurğulayıb.

Профессор Херсонского государственного университета Украины Иван Мойсиенко посетил Институт ботаники НАНА.
Цель состояла в ознакомлении с Гербарной коллекцией института, а также изучении находящиеся здесь видов Limonium Mill и Armeria (DC) Willd семейства Свинчатковых (Plumbaginacea Juss).
На встрече с директором института академиком Валидой Ализаде гость был проинформирован о проводимых в этом учреждении научно-исследовательских работах и совместных проектах.
Ознакомившись с Гербарными коллекциями, И.Мойсиенко был заинтересован в работе по оцифровке гербарных образцов и их интеграции в виртуальную базу данных, а также провел обсуждения с экспертами, работающими в этой области.
Украинский ученый выразил удовлетворение созданными в институте условиями и высоко оценил широкие возможности для налаживания научного сотрудничества и обмена опытом.