AMEA-nın Gəncə Bölməsində 12 noyabr - Konstitusiya Günü münasibətilə “Ziyalı sözünün qüdrəti” mövzusunda dəyirmi masa keçirilib.
Öncə tədbir iştirakçıları ümummilli lider Heydər Əliyevin Gəncənin baş meydanındakı abidəsini ziyarət edib, önünə gül dəstələri qoyublar.
Dövlət himninin səslənməsi ilə başlayan tədbirdə Gəncə Bölməsinin sədri, akademik Fuad Əliyev demokratik dövlət və cəmiyyət quruculuğu baxımından böyük əhəmiyyət daşıyan, ulu öndər Heydər Əliyevin müəllifi olduğu ilk milli Konstitusiyamızın qəbul olunması tarixindən danışıb. Bildirib ki, 1995-ci ildə ümumxalq səsverməsi yolu ilə qəbul edilən ilk milli Konstitusiyamız dövlətçilik tariximizdə yeni bir mərhələ açıb və ümummilli lider Heydər Əliyevin Azərbaycan dövlətçiliyi qarşısındakı böyük xidmətlərindən biridir.
Akademik F.Əliyev qeyd edib ki, əsas prinsipləri azad və müstəqil Azərbaycanın uzunmüddətli gələcəyinə hesablanmış bu ali sənəd ölkədə həyata keçirilən hüquqi demokratik islahatlar üçün möhkəm bir təməl olub. Konstitusiya ölkədə demokratik, hüquqi, dünyəvi dövlət quruculuğu prosesinə hüquqi baza yaradıb və onun inkişafına güclü təkan verib.
Daha sonra İctimai-Siyasi Proseslər və Beynəlxalq Araşdırmalar Mərkəzinin sədri Samir Adıgözəlli, Gəncə Bölməsinin Diyarşünaslıq İnstitutunun Tarix şöbəsinin müdiri, professor Həsənbala Sadıqov, “Dövlət və qanun” qəzetinin baş redaktoru Yasəmən Əsgərova və başqaları çıxış edərək Konstitusiyanın cəmiyyətin təhlükəsizliyinin qorunmasında, inkişafa, rifaha nail olunmasında, qarşılıqlı münasibətlərin qurulmasında əsas vasitə olduğunu bildirib, bu ali qanunvericilik aktının qəbulunu çağdaş tariximizin ən mühüm hadisələrindən biri kimi qiymətləndiriblər.
Vurğulanıb ki, Konstitusiyamızın qəbul olunmasından ötən 24 ildə Azərbaycanın qazandığı nailiyyətlər, sosial-iqtisadi yüksəliş, ölkənin beynəlxalq imicinin artması, regionun lider dövlətinə çevrilməsi kimi amillər respublikamızın sürətli inkişafının göstəricisidir. Bu uğurların kökündə ulu öndər Heydər Əliyev siyasi kursunun layiqli davamçısı olan Prezident İlham Əliyevin müvəffəqiyyətlə gerçəkləşdirdiyi uzaqgörən siyasət dayanır.
Tədbirin sonunda akademik Fuad Əliyevə İctimai-Siyasi Proseslər və Beynəlxalq Araşdırmalar Mərkəzinin təşəkkürnaməsi təqdim olunub.

Круглый стол по случаю 12 ноября - Дня Конституции прошел в Гянджинском отделении НАНА. Вначале участники мероприятия посетили памятник общенациональному лидеру Гейдару Алиеву на главной площади Гянджи и возложили к нему цветы.
Председатель Гянджинского отделения, академик Фуад Алиев рассказал об истории принятия нашей первой национальной конституции, имеющей огромное значение с точки зрения построения демократического государства и общества, автором которой является общенациональный лидер Гейдар Алиев. Он сказал, что наша первая национальная конституция, принятая всенародным голосованием в 1995 году, открыла новый этап в нашей истории государственности и является одной из значимых заслуг общенационального лидера Гейдара Алиева.
Академик Ф.Алиев отметил, что документ, основные принципы которого направлены на долгосрочное будущее свободного и независимого Азербайджана, является прочной основой для демократических реформ в стране.
Выступившие в ходе мероприятия председатель Центра международных исследований общественно-политических процессов Самир Адыгозалли, заведующий отделом Института краеведения Гянджинского отделения, профессор Гасанбала Садыгов, главный редактор газеты «Государство и право» Ясамян Аскерова отметили, что Конституция является ключевым инструментом защиты общества, развития, процветания и построения взаимоотношений, и расценили принятие этого высокого законодательного акта как одно из самых важных событий в нашей современной истории. Также было подчеркнуто, что в основе этих успехов лежит дальновидная политика, проводимая президентом Ильхамом Алиевым, преемником политического курса великого лидера Гейдара Алиева.
В конце мероприятия председателю Гянджинского отделения НАНА, академику Фуаду Алиеву была представлена благодарность от Международного исследовательского центра общественно-политических процессов.