III “Beynəlxalq dərgi Qara dəniz sosial elmlər simpoziumu” işə başlayıb
Noyabrın 19-da AMEA Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun və Folklor İnstitutunun birgə təşkilatçılığı ilə III “Beynəlxalq dərgi Qara dəniz sosial elmlər simpoziumu” işə başlayıb.
Simpoziumda Türkiyə, Qazaxıstan, Gürcüstan və digər ölkələrdən yüzə yaxın alim və mütəxəssis iştirak edir.
Tədbirdə çıxış edən AMEA-nın vitse-prezidenti, Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru, akademik İsa Həbibbəyli Azərbaycan ilə Türkiyə arasında dostluq və qardaşlıq münasibətlərindən söz açıb, bu əlaqələrin qədim tarixi köklərə bağlı olduğunu söyləyib. O, hazırda iki ölkə arasında bütün sahələrdə əməkdaşlığın uğurla davam etdirildiyini bildirib.
"Türkiyə-Azərbaycan birliyinin fəlsəfəsini ən mükəmməl şəkildə ümummilli lider Heydər Əliyev “Bir millət, iki dövlət” kəlamı ilə ifadə edib" - deyən İ.Həbibbəyli bütün beynəlxalq təşkilatlarda Türkiyənin hər zaman Azərbaycanla bağlı məsələlərdə ölkəmizə böyük dəstək verdiyini vurğulayıb. Qeyd edib ki, ulu öndər Heydər Əliyev və Prezident İlham Əliyev Azərbaycan-Türkiyə birliyinə xüsusi əhəmiyyət veriblər və bu siyasət hazırda uğurla davam etdirilir. Bütün bunlar iki ölkə arasında böyük tarixi ənənələrə malik dostluq və qardaşlıq əlaqələrinin XXI əsrdə yeni bir müstəviyə gəlib çıxması ilə nəticələnib. Bu birlik digər türk dövlətləri üçün də böyük örnək, mükəmməl bir nümunədir.
Azərbaycan-Türkiyə elmi əlaqələrinin sürətlə inkişaf etdiyini deyən AMEA-nın vitse-prezidenti hər il akademiyada Türkiyə elmi, ədəbiyyatı ilə bağlı müxtəlif simpozim və konfransların keçirildiyini qeyd edib. Alim vurğulayıb ki, aparılan birgə elm siyasəti həm Türkiyədə, həm də ölkəmizdə elmi mühitin inkişafına öz töhfələrini verir.
"Simpoziumda Qara dəniz beynəlxalq sosial elmlər dərgisinin redaksiya heyətinin üzvləri ilə birgə hər iki ölkə arasında elmi əlaqələr müzakirə olunacaq. Türkiyənin bütün institutlarının, akademik qurumlarının jurnallarında Azərbaycan alimlərinin müxtəlif sahələrdə məqalələri çap olunur. Həmin dərgilərin redaksiya heyətində azərbaycanlı alimlər təmsil olunurlar. Eyni zamanda, akademiyanın müxtəlif institutlarının nəşrlərinin redaksiya heyətinin üzvləri qardaş ölkənin alimləridir " - deyə İ.Həbibbəyli bildirib.
Tədbirdə Folklor İnstitutunun direktoru, akademik Muxtar İmanov, Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universitetinin prorektoru, professor Asəf Zamanov, Türkiyənin ölkəmizdəki səfirliyinin mədəniyyət və təbliğat müşaviri İrfan Çiftçi, professorlar Ərdoğan Altınkaynak, Roin Kavrelişvili və digər çıxış edənlər beynəlxalq dərginin elmi, fəlsəfi mahiyyətindən söz açıb, beynəlxalq simpoziumun işinə uğurlar arzulayıblar.
Simpozium işini bölmə iclaslarında davam etdirib. Üçgünlük beynəlxalq tədbirdə ümumilikdə 96 məruzə dinləniləcək.

19 ноября начал свою работу III Международный симпозиум «Черноморский журнал по общественным наукам», организованный Институтом литературы им. Низами Гянджеви и Институтом фольклора НАНА.
В симпозиуме принимают участие около ста ученых и специалистов из Турции, Казахстана, Грузии и других стран.
Выступая на мероприятии, вице-президент НАНА, директор Института литературы академик Иса Габиббейли рассказал о дружеских и братских отношениях между Азербайджаном и Турцией и отметил, что эти отношения связаны древними историческими корнями. По его словам, сотрудничество между двумя странами успешно продолжается во всех сферах.
«Философия турецко-азербайджанского союза прекрасно выражена словами общенационального лидера Гейдара Алиева «Одна нация, два государства», - сказал он и отметил, что великим лидером Гейдаром Алиевым и Президентом страны Ильхамом Алиевым всегда придавалось большое значение азербайджано-турецкому союзу, и эта политика успешно продолжается. Все это привело к возникновению новой эры дружбы и братства между двумя странами с великими историческими традициями. Это единство является отличным примером и для других тюркских государств.
Отметив, что научные связи между Азербайджаном и Турцией стремительно развиваются, ученый подчеркнул, что совместная научная политика способствует развитию научной среды, как в Турции, так и в нашей стране.
«На симпозиуме будут обсуждаться научные связи между двумя странами наряду с членами редколлегии Международного черноморского журнала по общественным наукам. Статьи азербайджанских ученых публикуются в журналах всех учреждений и академических структур Турции. Членами редколлегии изданий различных институтов академии являются ученые братской страны », - сказал И. Габиббейли.
В мероприятии приняли участие директор Института фольклора академик Мухтар Иманов, проректор Азербайджанского государственного педагогического университета профессор Асаф Заманов, советник по культуре и продвижению посольства Турции в Азербайджане Ирфан Чифчи, профессора Эрдоган Алтинкайнак, Роин Каврелишвили и другие. Докладчики коснулись научной и философской культуре международного журнала, пожелал успехов работе международного симпозиума.
Симпозиум продолжил свою работу в секционных заседаниях. Всего на трехдневном международном мероприятии будет заслушано 96 докладов.