AMEA-nın Geologiya və Geofizika İnstitutunda növbəti ümumrespublika elmi seminarı keçirilib.
Tədbiri institutun direktoru, akademik Akif Əlizadə açaraq seminarın gündəliyi barədə iştirakçılara məlumat verib.
Sonra akademik Hətəm Quliyev və geologiya-mineralogiya üzrə fəlsəfə doktoru Xanlar Ağayev cari ildə əldə etdikləri mühüm elmi nəticələri təqdim ediblər. Hesabatda seysmik kəşfiyyat və quyu geofiziki məlumatlar kompleksinin qeyri-xətti elastodinamikasının qeyri-klassik xəttiləşdirilmiş yaxınlaşmasına, qeyri-xətti deformasiya proseslərinin xüsusiyyətlərini nəzərə alan Berç diaqramına və deformasiyaya uğrayan bərk cism mexanikasının fundamental prinsiplərinə əsaslanan yeni geomexanik təhlil üsulu təklif edildiyi bildirilib.
İclasda, həmçinin Yer Elmləri Bölməsinin akademik-katibi, akademik Fəxrəddin Qədirov, AMEA-nın professoru Qulam Babayev, Respublika Seysmoloji Xidmət Mərkəzinin direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Qurban Yetirmişli, yer elmləri üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Səbinə Kazımova və italiyalı professor Luçiano Teleskanın hesabatı təqdim olunub. Bildirilib ki, Şərqi Qafqazın Azərbaycan hissəsinin litosferində regional tektonik gərginlik sahəsinin inteqrə modelinin qurulmasına imkan yaradan, zəlzələlərin ocaq mexanizmlərinin kataklastik təhlilinə və CASMO (“Dünya Gərginlik Xəritəsi”) proqramına əsaslanan kombinasiya edilmiş üsul təklif olunub.
AMEA-nın müxbir üzvü Tələt Kəngərli isə "Azərbaycan Respublikasında nadir geoloji obyektlərin qorunması və davamlı istifadəsinə dair Tədbirlər Planı"na uyğun olaraq Qafqazda ilk dəfə geoparkların yaradılması konsepsiyasının işlənildiyini və elmi əsaslandırıldığını diqqətə çatdırıb.
Sonra çıxış edən geologiya-minerologiya elmləri doktoru Muxtar Rüstəmov bildirib ki, Aralıq dənizi qırışıqlıq qurşağının Xəzər-Qafqaz seqmentinin fanerozoy geoloji tarixində baykal, hersin, kimmeri və alp tektonik dövrlərində geodinamik şəraitlərin ciddi nizamlılığı müəyyən edilib.
Daha sonra professor Musa Məmmədov, AMEA-nın müxbir üzvü T.Kəngərli və geologiya-mineralogiya üzrə fəlsəfə doktoru Gültəkin Babayevanın birgə apardıqları elmi işin nəticələri təqdim olunub. Vurğulanıb ki, petrogeokimyəvi və geoloji-geodinamik tədqiqatlar nəticəsində Lök-Qarabağ (Kiçik Qafqaz) və Talış struktur-formasion zonalarında aşkar olunmuş normal qələvili və subqələvili pikritlərin yetgin adalar qövsü və riftogen şəraitlərdə mantiya plümunun təsiri ilə formalaşdığı və metallogenik cəhətdən nəcib metallar kimi xüsusiləşdiyi müəyyən edilib.
Sonda akademik A.Əlizadə 2019-cu il ərzində əldə edilmiş mühüm elmi nəticələr üzrə tövsiyələrini səsləndirib.

The next republican workshop has been held at the Institute of Geology and Geophysics of ANAS.
Opening the workshop, director of the institute, academician Akif Alizadeh informed the atendees on the issues of agenda.
Then, academician Hatam Guliyev and PhD in Geology-mineralogy Khanlar Aghayev submitted the vulnerable results obtained in a whole year. The report proposes a new geomechanical approach based on a non-classical linear approximation of the nonlinear elastodynamics of a complex of seismic and borehole geophysical data, including the Birch diagram taking into account the features of nonlinear deformation processes and the fundamental principles of mechanics of a deformable solid.
Reports by academic-secretary of ANAS Division of Earth Sciences academic Fakhraddin Gadirov, Professor of ANAS Gulam Babayev, director of the Republican Center for Seismological Survey, corresponding member of ANAS Gurban Yetirmishli, PhD in Earth sciences Assoc. Prof. Sabina Kazimova and Italian professor Luciano Telesca have been submitted in the meeting as well. It was stated that, a combined method, creating an integrated model of regional tectonic stress in the lithosphere of the Azerbaijani part of the East Caucasus, based on a cataclastic analysis of the focal mechanisms of earthquakes and the CASMO (World Stability Map) program, has been proposed.
Corresponding member of ANAS Talat Kangarli brought to mind that, concept of creating geoparks in the Caucasus for the first time due to "Protection of Rare Geological Objects in Azerbaijan and Action Plan on their susitanble usage” is being elaborated.
Afterwards, Dr. Geology-Mineralogy Mukhtar Rustamov stated that, during the geological history of the Phanerozoic of the Caspian-Caucasian segment of the Mediterranean folding zone, serious geodynamic conditions were determined during the Baikal, Khersinsky, Kimer and Alpine tectonic periods.
Later on, outcomes of joint research work by Prof. Musa Mammadov, corresponding member of ANAS T. Kangarli and PhD in Geology-mineralogy Gultekin Babayeva, was presented.