AMEA Kataliz və Qeyri-üzvi Kimya İnstitutunda Azərbaycan Respublikasının Elmi Tədqiqatların Əlaqələndirilməsi Şurasının Kataliz üzrə elmi şurasının iclası keçirilib.
İclasda institutun elmi işlər üzrə direktor müavini, AMEA-nın müxbir üzvü Məhəmməd Babanlı elmi şuraların yaradılmasının respublikada aparılan elmi-tədqiqat işlərinin koordinasiya edilməsi, sahələrarası kompleks elmi-texniki proqramların işlənməsi, fundamental və innovativ tədqiqatların müəyyən edilməsi, elmi, texnoloji və sosial-iqtisadi tərəqqinin mühüm problemləri üzrə tədqiqatların aparılmasının təşkili baxımından böyük əhəmiyyət kəsb etdiyini bildirib.
Sonra çıxış edən Kataliz üzrə elmi şuranın sədri, AMEA-nın müxbir üzvü Eldar Zeynalov Azərbaycan Respublikasının Elmi Tədqiqatların Əlaqələndirilməsi Şurasının məqsədi və əsas vəzifələri barədə danışıb.
Daha sonra Kataliz üzrə elmi şuranın katibi, k.ü.f.d. Pəri Muradova və digər çıxış edənlər bildiriblər ki, koordinasiya şurasının fəaliyyəti məqsədyönlü olmalı, kataliz istiqaməti üzrə fundamental və tətbiqi xarakterli elmi-tədqiqat işlərinin yerinə yetirilməsinə öz töhfəsini verməlidir.

Institute of Catalysis and Inorganic Chemistry of ANAS held a meeting of the Scientific Council on Catalysis of the Coordination Council of Scientific Research of the Republic of Azerbaijan.
Speaking at the meeting, deputy director of science of the institute, corresponding member of ANAS Muhammad Babanli stated that, establishing scientific councils is of great importance in terms of coordinating scientific-research work in the republic, developing complex inter-sectoral scientific and technical programs, defining fundamental and innovative research.
Then, chairman of the Scientific Council on Catalysis corresponding member Eldar Zeynalov spoke in detail about the purpose and main tasks of the Coordination Council of Scientific Research of the Republic of Azerbaijan.
Later, secretary of the Scientific Council on Catalysis, PhD Pari Muradova and other speakers said that the activities of the Coordination Council should be purposeful and contribute to the implementation of fundamental and applied research on catalysis.