AMEA Kataliz və Qeyri-üzvi Kimya İnstitutunda Azərbaycan Respublikasının Elmi Tədqiqatların Əlaqələndirilməsi Şurasının Kataliz üzrə elmi şurasının iclası keçirilib.
İclasda institutun elmi işlər üzrə direktor müavini, AMEA-nın müxbir üzvü Məhəmməd Babanlı elmi şuraların yaradılmasının respublikada aparılan elmi-tədqiqat işlərinin koordinasiya edilməsi, sahələrarası kompleks elmi-texniki proqramların işlənməsi, fundamental və innovativ tədqiqatların müəyyən edilməsi, elmi, texnoloji və sosial-iqtisadi tərəqqinin mühüm problemləri üzrə tədqiqatların aparılmasının təşkili baxımından böyük əhəmiyyət kəsb etdiyini bildirib.
Sonra çıxış edən Kataliz üzrə elmi şuranın sədri, AMEA-nın müxbir üzvü Eldar Zeynalov Azərbaycan Respublikasının Elmi Tədqiqatların Əlaqələndirilməsi Şurasının məqsədi və əsas vəzifələri barədə danışıb.
Daha sonra Kataliz üzrə elmi şuranın katibi, k.ü.f.d. Pəri Muradova və digər çıxış edənlər bildiriblər ki, koordinasiya şurasının fəaliyyəti məqsədyönlü olmalı, kataliz istiqaməti üzrə fundamental və tətbiqi xarakterli elmi-tədqiqat işlərinin yerinə yetirilməsinə öz töhfəsini verməlidir.

В Институте катализа и неорганической химии НАНА состоялось заседание Научного совета по катализу Совета по координации научных исследований Азербайджанской Республики.
На заседании заместитель директора института по научной работе, член-корреспондент НАНА Мухаммед Бабанлы отметил важность создания ученых советов с точки зрения координации научно-исследовательских работ в республике, разработки комплексных межотраслевых научно-технических программ, определения фундаментальных и инновационных исследований, организации исследований по важным проблемам научно-технического и социально-экономического развития.
Затем председатель Научного совета по катализу, член-корреспондент НАНА Эльдар Зейналов рассказал о целях и основных задачах Совета по координации научных исследований Азербайджанской Республики.
Далее секретарь Научного совета по катализу, доктор философии по химии Пари Мурадова и другие выступавшие отметили, что деятельность Координационного совета должна быть целенаправленной и способствовать реализации фундаментальных и прикладных исследований по катализу.