Bakı Dövlət Universitetinin Tətbiqi-Riyaziyyat Elmi-Tədqiqat İnstitutunun direktoru, akademik Fikrət Əliyev Azərbaycan Texniki Universitetində (AzTU) Azərbaycanda elmi jurnalların beynəlxalq bazalara inteqrasiya vəziyyəti haqqında məruzə ilə çıxış edib.
Tədbirdə AzTU-nun rektoru, professor Vilayət Vəliyev rəhbərlik etdiyi universitetin alimlərinin məqalələrinin yüksək indeksli jurnallarda dərc olunması imkanlarının geniş olduğunu söyləyib, elmi-tədqiqatların inkişafında birgə əməkdaşlığın vacibliyini qeyd edib. Bu sahədə akademik F.Əliyevin böyük təcrübəyə malik olduğunu deyən rektor seminarın AzTU alimlərinin gələcək fəaliyyətlərinə töhfə verəcəyinə əminliyini ifadə edib.
Daha sonra F.Əliyev məruzə ilə çıxış edərək Azərbaycanda elmi jurnalların “Clarivate Analytics”in genişlənmiş siyahısına daxil olması yollarından danışıb. Alim “Applied and Computational Mathematics” jurnalı barədə ətraflı məlumat verib, “Web of Science” kateqoriyalı jurnallarda Azərbaycan alimlərinin də məqalələrinin dərc olunması imkanlarından bəhs edib.
Qeyd edib ki, riyaziyyat, kimya, neft tədqiqatları sahəsində “Clarivate Analytics”in siyahısına daxil olan jurnallar kifayət qədər olsa da, humanitar, sosial və siyasi elmlər sahəsində cəmi bir jurnal bu sistemə daxildir.

Обсуждены вопросы интеграции научных журналов в Азербайджане в международные базы
Директор Научно-исследовательского института прикладной математики Бакинского государственного университета академик Фикрет Алиев выступил с докладом «Состояние интеграции научных журналов в Азербайджане в международные базы» в Азербайджанском техническом университете (АзТУ).
На мероприятии ректор АзТУ профессор Вилаят Велиев отметил, что ученые университета имеют прекрасную возможность публиковать свои статьи в высокоиндексных журналах, и подчеркнул важность совместного сотрудничества в развитии научных исследований. Ссылаясь на большой опыт академика Ф.Алиева в этой области, ректор выразил уверенность, что семинар внесет вклад в дальнейшую деятельность ученых АзТУ.
Затем в своем докладе Ф.Алиев рассказал о включении научных журналов в расширенный список «Clarivate Analytics» в Азербайджане. Ученый дал подробную информацию о журнале «Applied and Computational Mathematics» и рассказал о возможностях публикации статей азербайджанских ученых в журналах «Web of Science».
Он отметил, что, хотя в список «Clarivate Analytics» включены достаточно большое количество журналов в области математических, химических и нефтяных исследований, в области гуманитарных, социальных и политических науках в эту систему включен только один журнал.