AMEA-nın Elm Tarixi İnstitutunda Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin qurucularından biri olan, görkəmli publisist və tənqidçi, tanınmış hüquqşünas və şərqşünas alim Əhməd bəy Ağaoğlunun anadan olmasının 150 illik yubileyinə həsr olunan "Azərbaycanın və türk dünyasının ictimai-siyasi xadimi" mövzusunda elmi seminar keçirilib.
Tədbirdə institutun direktoru, tarix üzrə elmlər doktoru Məryəm Seyidbəyli böyük mütəfəkkir Əhməd bəy Ağaoğlunun həyat və fəaliyyətindən, apardığı milli mücadilənin müxtəlif istiqamətlərindən, onun bir alim, hüquqşünas, millət fədaisi olmasından, türk birliyi və müstəqilliyini müdafiə etməsindən danışıb. Qeyd edib ki, Əhməd bəy Ağaoğlu milli oyanış hərəkatının daim ön sıralarında dayanan vətənpərvər şəxsiyyət, eyni zamanda, müsəlman Şərqində müasirləşmə siyasətinin ardıcıl tərəfdarı kimi tanınıb.
Sonra AMEA-nın İctimai Elmlər Bölməsinin akademik-katibi, akademik Nərgiz Axundova çıxış edərək dövlət başçısının müvafiq Sərəncamına əsasən Əhməd bəy Ağaoğlunun 150 illik yubileyinin geniş miqyasda qeyd olunduğunu vurğulayıb. Alim bildirib ki, görkəmli şəxsiyyətlərimizə həsr olunan bu cür kütləvi tədbirlər onların həyat və fəaliyyətlərinin daha dərindən öyrənilməsi və təbliğ edilməsi baxımından faydalıdır.
Daha sonra institutun əməkdaşları - elmi katib, siyasi elmlər üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Zaur Əliyev “Əhməd bəy Ağaoğlu – Difai fədaisi”, Tarixşünaslıq və mənbəşünaslıq şöbəsinin müdiri, tarix üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Ziyad Əmrahov “Əhməd bəy Ağaoğlu və Atatürk münasibətləri”, Elmşünaslıq və elmin sosial problemləri şöbəsinin müdir əvəzedicisi, fəlsəfə üzrə elmlər doktoru Ələddin Məlikov “Əhməd bəy Ağaoğluna görə islahat zərurəti”, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Bayram Quliyev “Əhməd bəy Ağaoğlunun əsərlərində İran məsələsi” mövzusunda məruzələrlə çıxış ediblər.
Məruzələrdə böyük mütəfəkkirin Atatürklə yaxın münasibəti, Türkiyə Cümhuriyyətinin qurulmasında onun ideoloji-siyasi rolu, maarif naziri olması, Türkiyə Böyük Millət Məclisində ardıcıl olaraq 2 dəfə millət vəkili seçilməsi kimi məsələlərdən bəhs olunub. Həmçinin Əhməd bəy Ağaoğlunun əsrin əvvəlində Azərbaycan türklərini soyqırıma məruz qoyan erməni daşnaklarına qarşı yaratdığı “Difai” hərəkatındakı misilsiz xidmətləri və həmişə sadiq qaldığı türkçü-turançı fikirləri, islahatçı mövqeyi tarixi faktların, sənədlərin dili ilə ifadə olunub. Bildirilib ki, ümumxalq mənafeyinin qorunması naminə çoxşaxəli, gərgin və məhsuldar fəaliyyəti ərzində o, parlaq bədii-publisistik və dolğun elmi-nəzəri irs yaradıb, Azərbaycanın ədəbi-mədəni və sosial-fəlsəfi fikir xəzinəsinin yeni ideya və konsepsiyalarla daha da zənginləşməsində diqqətəlayiq xidmətlər göstərib.

“Social-political figure of Azerbaijan and the Turkic world" scientific workshop was held
Today, Institute of Science History of ANAS carried out a scientific workshop on topic “Social-political figure of Azerbaijan and the Turkic world" devoted to a social-political figure, prominent publicist and critic, celebrate lawyer and orientalist Ahmad Bey Agaoglu’s 150th anniversary.
Director of the Institute, Doctor of History Maryam Seyidbayli spoke about the life and activities of the great thinker Ahmad Bey Agaoglu, various aspects of the national conflict, the fact that he was a scientist, a lawyer, a nationalist, defending the Turkic unity and independence.
Then, academician-secretary of the Division of Social Sciences of ANAS academician Nargiz Akhundova noted that according to the relevant order of the head of state, 150th anniversary of Ahmad Bey Agaoglu was widely celebrated.
Later, the staff of the Institute - scientific secretary, PhD in Politics assoc. prof. Zaur Aliyev delivered a lecture on "Ahmad bey Agaoglu – patriot of Difai", head department of Historiography and source study PhD in History assoc. prof. Ziyad Amrahov on “Ahmad bey Agaoglu and relations with Ataturk”, and acting head department of Science Study and Social Problems of Science Doctor of philosophical sciences Aladdin Malikov "The need for reform for Ahmad Bey Agaoglu” etc.
The lectures highlighted the close relationship of the great thinker with Ataturk, his ideological and political role in the formation of the Turkish Republic, his being the Minister of Education, and his election the MP of Turkish Milli Majlis for twice subsequently. Ahmad bey Agaoglu's unique services in the "Difai" movement against the Armenian dashnaks, which committed genocide against the Turks of Azerbaijan at the beginning of the century, Turkish-Turanian ideas and reformist position have been reflected via documents.