AMEA-nın Elm Tarixi İnstitutunda Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin qurucularından biri olan, görkəmli publisist və tənqidçi, tanınmış hüquqşünas və şərqşünas alim Əhməd bəy Ağaoğlunun anadan olmasının 150 illik yubileyinə həsr olunan "Azərbaycanın və türk dünyasının ictimai-siyasi xadimi" mövzusunda elmi seminar keçirilib.
Tədbirdə institutun direktoru, tarix üzrə elmlər doktoru Məryəm Seyidbəyli böyük mütəfəkkir Əhməd bəy Ağaoğlunun həyat və fəaliyyətindən, apardığı milli mücadilənin müxtəlif istiqamətlərindən, onun bir alim, hüquqşünas, millət fədaisi olmasından, türk birliyi və müstəqilliyini müdafiə etməsindən danışıb. Qeyd edib ki, Əhməd bəy Ağaoğlu milli oyanış hərəkatının daim ön sıralarında dayanan vətənpərvər şəxsiyyət, eyni zamanda, müsəlman Şərqində müasirləşmə siyasətinin ardıcıl tərəfdarı kimi tanınıb.
Sonra AMEA-nın İctimai Elmlər Bölməsinin akademik-katibi, akademik Nərgiz Axundova çıxış edərək dövlət başçısının müvafiq Sərəncamına əsasən Əhməd bəy Ağaoğlunun 150 illik yubileyinin geniş miqyasda qeyd olunduğunu vurğulayıb. Alim bildirib ki, görkəmli şəxsiyyətlərimizə həsr olunan bu cür kütləvi tədbirlər onların həyat və fəaliyyətlərinin daha dərindən öyrənilməsi və təbliğ edilməsi baxımından faydalıdır.
Daha sonra institutun əməkdaşları - elmi katib, siyasi elmlər üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Zaur Əliyev “Əhməd bəy Ağaoğlu – Difai fədaisi”, Tarixşünaslıq və mənbəşünaslıq şöbəsinin müdiri, tarix üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Ziyad Əmrahov “Əhməd bəy Ağaoğlu və Atatürk münasibətləri”, Elmşünaslıq və elmin sosial problemləri şöbəsinin müdir əvəzedicisi, fəlsəfə üzrə elmlər doktoru Ələddin Məlikov “Əhməd bəy Ağaoğluna görə islahat zərurəti”, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Bayram Quliyev “Əhməd bəy Ağaoğlunun əsərlərində İran məsələsi” mövzusunda məruzələrlə çıxış ediblər.
Məruzələrdə böyük mütəfəkkirin Atatürklə yaxın münasibəti, Türkiyə Cümhuriyyətinin qurulmasında onun ideoloji-siyasi rolu, maarif naziri olması, Türkiyə Böyük Millət Məclisində ardıcıl olaraq 2 dəfə millət vəkili seçilməsi kimi məsələlərdən bəhs olunub. Həmçinin Əhməd bəy Ağaoğlunun əsrin əvvəlində Azərbaycan türklərini soyqırıma məruz qoyan erməni daşnaklarına qarşı yaratdığı “Difai” hərəkatındakı misilsiz xidmətləri və həmişə sadiq qaldığı türkçü-turançı fikirləri, islahatçı mövqeyi tarixi faktların, sənədlərin dili ilə ifadə olunub. Bildirilib ki, ümumxalq mənafeyinin qorunması naminə çoxşaxəli, gərgin və məhsuldar fəaliyyəti ərzində o, parlaq bədii-publisistik və dolğun elmi-nəzəri irs yaradıb, Azərbaycanın ədəbi-mədəni və sosial-fəlsəfi fikir xəzinəsinin yeni ideya və konsepsiyalarla daha da zənginləşməsində diqqətəlayiq xidmətlər göstərib.

Состоялся научный семинар на тему «Общественно-политический деятель Азербайджана и тюркского мира»
В Институте истории науки НАНА состоялся научный семинар на тему «Общественно-политический деятель Азербайджана и тюркского мира», посвященный 150-летию одного из основателей Азербайджанской Демократической Республики, видного публициста и критика, известного юриста и ученого-востоковеда Ахмед бека Агаоглу.
На мероприятии директор института доктор исторических наук Марьям Сеидбейли рассказала о жизни и деятельности великого мыслителя Ахмед бека Агаоглу, о различных аспектах его национальной борьбы, о том, что он был ученым, юристом, националистом, защищающим тюркское единство и независимость. Ахмед бек Агаоглу - патриотическая фигура, которая всегда была в авангарде национального пробуждающего движения, но также является последовательным сторонником политики модернизации на мусульманском Востоке.
Затем академик-секретарь Отделения общественных наук НАНА академик Наргиз Ахундова отметила, что 150-летний юбилей Ахмед бека Агаоглу широко отмечался согласно соответствующему распоряжению главы государства. Ученый сказала, что такие масштабные мероприятия, посвященные нашим выдающимся личностям, полезны с точки зрения более глубокого изучения и пропаганды их жизни и деятельности.
Далее были заслушаны доклады «Ахмед бек Агаоглу и Ататюрк», «Важность реформ с точки зрения Ахмед бека Агаоглу», «Проблема Ирана в работах Ахмед бека Агаоглу» и др.
В докладах подчеркивалась тесная связь великого мыслителя с Ататюрком, его идеологическая и политическая роль в формировании Турецкой Республики, его двукратное избрание депутатом в Великом Национальном Собрании Турции. Было отмечено, что в ходе своей междисциплинарной, интенсивной и продуктивной работы по защите национальных интересов он создал блестящее художественно-публицистическое и полное научно-теоретическое наследие, уделяя особое внимание обогащению азербайджанской сокровищницы литературно-культурными и социально-философскими идеями.