AMEA-da hərbi vəzifəlilərin hərbi uçot və bron edilməsi işlərinə dair maarifləndirici seminar-məşğələ keçirilib
AMEA Rəyasət Heyəti aparatının İkinci xüsusi şöbəsinin təşkilatçılığı ilə akademiyanın elmi müəssisə və təşkilatlarında hərbi vəzifəlilərin hərbi uçot və bron edilməsi işlərinə dair seminar-məşğələ keçirilib.
Tədbirdə Azərbaycan Respublikası İqtisadiyyat Nazirliyinin, Səfərbərlik və Hərbi Xidmətə Çağırış üzrə Dövlət Xidmətinin (SHXÇDX) nümayəndələri, həmçinin AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarında hərbi vəzifəlilərin hərbi uçot və bron edilməsi işlərini aparan əməkdaşlar iştirak ediblər.
İclası şöbənin rəisi Eldar Quliyev açaraq tədbirin akademiya prezidentinin 9 oktyabr 2019-cu il tarixli 672 nömrəli sərəncamının icrasına həsr olunduğunu bildirib. O, bu istiqamətdə görülən işlərin İkinci xüsusi şöbənin ildə bir dəfədən az olmayaraq keçirdiyi toplantılarda müzakirə edildiyini diqqətə çatdırıb. Qeyd edib ki, hərbi vəzifəlilərin hərbi uçot və bron edilməsi işləri “Azərbaycan Respublikasında səfərbərlik hazırlığı və səfərbərlik haqqında”, o cümlədən “Hərbi vəzifə və hərbi xidmət haqqında” Azərbaycan Respublikası qanunlarının, eləcə də Nazirlər Kabinetinin 8 may 2013-cü il tarixli “Çağırışçıların və hərbi vəzifəlilərin hərbi uçotunun aparılması Qaydası”na uyğun olaraq aparıldığını söyləyib.
Azərbaycanın müharibə şəraitində yaşadığını xatırladan E.Quliyev akademiyada çağırışçıların hərbi xidmətə hazırlığına müntəzəm nəzarət olunduğunu bildirib, İkinci xüsusi şöbə tərəfindən hərbi uçotun düzgün və keyfiyyətli aparılmasına dair elmi müəssisə və təşkilatlarda bu işlə məşğul olan şəxslərə mütəmadi köməklik göstərildiyini deyib. Şöbə rəisi hərbi vəzifəlilərin və  çağırışçıların  hərbi  uçot  vərəqələrində  olan məlumatların hər il sentyabr ayı ərzində SHXÇDX-nin yerli şöbə və bölmələrində olan məlumatlarla tutuşdurulmalı olduğunu diqqətə çatdırıb. E.Quliyev, həmçinin illik hesabatların (Forma 6) 1 yanvar 2020-ci il tarixinədək hazırlanıb Dövlət Xidmətinin yerli rayon şöbələrində razılaşdırılaraq İkinci xüsusi şöbəyə təqdim edilməli olduğunu vurğulayıb.
Sonra İqtisadiyyat Nazirliyinin Səfərbərlik şöbəsinin müdiri - təxsislə (bronla) işçi qüvvəsi saxlayan Respublika Komissiyasının məsul katibi Bəhruz Məmmədov çıxış edərək hərbi uçot və bronetmə işlərinin AMEA-da yüksək səviyyədə aparıldığını və respublika üzrə nümunəvi olduğunu deyib, bununla əlaqədar İkinci xüsusi şöbənin əməkdaşlarına öz minnətdarlığını bildirib. B.Məmmədov respublikanın müdafiə qabiliyyətinin artırılması məsələsinin daim nəzarətdə saxlanıldığını, səfərbərlik hazırlığının real təhlükələr nəzərə alınmaqla dünyada baş verən proseslərə uyğunlaşdırıldığını söyləyib. O, cari ildə hərbi vəzifəlilərin hərbi uçot və bron edilməsi işləri ilə məşğul olan təşkilatların siyahısının təsdiq olunduğunu, həmçinin iş planı və təlimatların, o cümlədən Forma 6-nın yeniləndiyini deyib. Bundan əlavə, növbəti illərdə hərbi vəzifəlilərin hərbi uçot və bron edilməsi işlərinin elektronlaşdırılmasının nəzərdə tutulduğunu vurğulayıb.
Sonra Səfərbərlik və Hərbi Xidmətə Çağırış üzrə Dövlət Xidmətinin Səfərbərlik hazırlığı və Səfərbərlik Baş İdarəsinin rəis müavini, polkovnik Şaiq Məmmədov ölkənin müstəqilliyinin qorunması və qüdrətli dövlətə çevrilməsi üçün səfərbərlik hazırlığının zəruri olduğunu deyib, həmçinin üzləşdirmələrin aparılmasının qrafiki ilə bağlı müvafiq tövsiyələrini verib.
Daha sonra iştirakçıları maraqlandıran suallar cavablandırılıb.
Seminarda, həmçinin AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarında hərbi vəzifəlilərin hərbi uçot və bron edilməsi işləri və illik hesabatların (Forma 6) hazırlanmasının vəziyyəti haqqında cari ildə görülən işlər barədə çıxışlar dinlənilib.

В НАНА состоялось семинарское занятие в связи с вопросами воинского учета и бронирования воинских должностей
При организационной поддержке Второго особого отдела Президиума НАНА состоялось семинарское занятие в связи с вопросами воинского учета и бронирования воинских должностей в научных учреждениях и организациях Академии.
В мероприятии приняли участие представители Министерства экономики Азербайджанской Республики, Государственной службы по мобилизации и призыву на военную службу, а также работники, ведающие вопросами воинского учета и бронирования воинских должностей в научных учреждениях и организациях НАНА.
Выступая на занятии, руководитель отдела Эльдар Гулиев сказал, что мероприятие посвящено исполнению распоряжения президента Академии «О состоянии работ по воинскому учету и бронированию воинских должностей в научных учреждениях и организациях НАНА и подготовке годового отчета в этой области» от 9 октября 2019 года номер 672. Э. Гулиев отметил, что работы в этом направлении, проводятся в соответствии с Законом «О воинской должности и воинской службе».
Напомнив, что Азербайджан живет в условиях войны, Э.Гулиев сказал, что в Академии проводится регулярный мониторинг подготовки призывников, Второй особый отдел оказывает регулярную помощь научным учреждениям и организациям в проведении точной и качественной военной регистрации. Э.Гулиев довел до внимания, что ежегодный отчет (форма 6) о количестве воинских должностей, забронированных для мобилизации и военного времени, будет подготовлен до 1 января 2019 года, согласован местным районным отделом Государственной службы и представлен во Втором особом отделе.
Далее заведующий Отделом мобилизации Министерства экономики Бахруз Мамедов в своем выступлении сказал, что этот вопрос постоянно находится в центре внимания НАНА. В своем выступлении он отметил, что воинский учет и бронирование работ проводились на высшем уровне и были образцовыми на всей территории Азербайджанской Республики. В связи с этим он поблагодарил сотрудников Второго особого отдела. Представитель министерства сказал, что версия «Формы 6» и правила вербовки военнослужащих будут представлены государственным органам и организациям.
Далее заместитель начальника Главного управления мобилизационной подготовки и мобилизации Государственной службы по мобилизации и воинской повинности, полковник-лейтенант Шаиг Мамедов выступил с презентацией о нюансах вербовки в управлениях и организациях.
На семинаре также были заслушаны выступления касательно выполненных в текущем году работ по воинскому учету и бронированию воинских должностей в научных учреждениях и организациях НАНА.