AMEA-da hərbi vəzifəlilərin hərbi uçot və bron edilməsi işlərinə dair maarifləndirici seminar-məşğələ keçirilib
AMEA Rəyasət Heyəti aparatının İkinci xüsusi şöbəsinin təşkilatçılığı ilə akademiyanın elmi müəssisə və təşkilatlarında hərbi vəzifəlilərin hərbi uçot və bron edilməsi işlərinə dair seminar-məşğələ keçirilib.
Tədbirdə Azərbaycan Respublikası İqtisadiyyat Nazirliyinin, Səfərbərlik və Hərbi Xidmətə Çağırış üzrə Dövlət Xidmətinin (SHXÇDX) nümayəndələri, həmçinin AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarında hərbi vəzifəlilərin hərbi uçot və bron edilməsi işlərini aparan əməkdaşlar iştirak ediblər.
İclası şöbənin rəisi Eldar Quliyev açaraq tədbirin akademiya prezidentinin 9 oktyabr 2019-cu il tarixli 672 nömrəli sərəncamının icrasına həsr olunduğunu bildirib. O, bu istiqamətdə görülən işlərin İkinci xüsusi şöbənin ildə bir dəfədən az olmayaraq keçirdiyi toplantılarda müzakirə edildiyini diqqətə çatdırıb. Qeyd edib ki, hərbi vəzifəlilərin hərbi uçot və bron edilməsi işləri “Azərbaycan Respublikasında səfərbərlik hazırlığı və səfərbərlik haqqında”, o cümlədən “Hərbi vəzifə və hərbi xidmət haqqında” Azərbaycan Respublikası qanunlarının, eləcə də Nazirlər Kabinetinin 8 may 2013-cü il tarixli “Çağırışçıların və hərbi vəzifəlilərin hərbi uçotunun aparılması Qaydası”na uyğun olaraq aparıldığını söyləyib.
Azərbaycanın müharibə şəraitində yaşadığını xatırladan E.Quliyev akademiyada çağırışçıların hərbi xidmətə hazırlığına müntəzəm nəzarət olunduğunu bildirib, İkinci xüsusi şöbə tərəfindən hərbi uçotun düzgün və keyfiyyətli aparılmasına dair elmi müəssisə və təşkilatlarda bu işlə məşğul olan şəxslərə mütəmadi köməklik göstərildiyini deyib. Şöbə rəisi hərbi vəzifəlilərin və  çağırışçıların  hərbi  uçot  vərəqələrində  olan məlumatların hər il sentyabr ayı ərzində SHXÇDX-nin yerli şöbə və bölmələrində olan məlumatlarla tutuşdurulmalı olduğunu diqqətə çatdırıb. E.Quliyev, həmçinin illik hesabatların (Forma 6) 1 yanvar 2020-ci il tarixinədək hazırlanıb Dövlət Xidmətinin yerli rayon şöbələrində razılaşdırılaraq İkinci xüsusi şöbəyə təqdim edilməli olduğunu vurğulayıb.
Sonra İqtisadiyyat Nazirliyinin Səfərbərlik şöbəsinin müdiri - təxsislə (bronla) işçi qüvvəsi saxlayan Respublika Komissiyasının məsul katibi Bəhruz Məmmədov çıxış edərək hərbi uçot və bronetmə işlərinin AMEA-da yüksək səviyyədə aparıldığını və respublika üzrə nümunəvi olduğunu deyib, bununla əlaqədar İkinci xüsusi şöbənin əməkdaşlarına öz minnətdarlığını bildirib. B.Məmmədov respublikanın müdafiə qabiliyyətinin artırılması məsələsinin daim nəzarətdə saxlanıldığını, səfərbərlik hazırlığının real təhlükələr nəzərə alınmaqla dünyada baş verən proseslərə uyğunlaşdırıldığını söyləyib. O, cari ildə hərbi vəzifəlilərin hərbi uçot və bron edilməsi işləri ilə məşğul olan təşkilatların siyahısının təsdiq olunduğunu, həmçinin iş planı və təlimatların, o cümlədən Forma 6-nın yeniləndiyini deyib. Bundan əlavə, növbəti illərdə hərbi vəzifəlilərin hərbi uçot və bron edilməsi işlərinin elektronlaşdırılmasının nəzərdə tutulduğunu vurğulayıb.
Sonra Səfərbərlik və Hərbi Xidmətə Çağırış üzrə Dövlət Xidmətinin Səfərbərlik hazırlığı və Səfərbərlik Baş İdarəsinin rəis müavini, polkovnik Şaiq Məmmədov ölkənin müstəqilliyinin qorunması və qüdrətli dövlətə çevrilməsi üçün səfərbərlik hazırlığının zəruri olduğunu deyib, həmçinin üzləşdirmələrin aparılmasının qrafiki ilə bağlı müvafiq tövsiyələrini verib.
Daha sonra iştirakçıları maraqlandıran suallar cavablandırılıb.
Seminarda, həmçinin AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarında hərbi vəzifəlilərin hərbi uçot və bron edilməsi işləri və illik hesabatların (Forma 6) hazırlanmasının vəziyyəti haqqında cari ildə görülən işlər barədə çıxışlar dinlənilib.

Workshop on military registration and reservation of military posts at ANAS
A workshop was held in ANAS in connection with issues of military registration and reservation of military posts.
With the organizational support of the Second special department of the Presidium of ANAS, a workshop was held in connection with issues of military registration and reservation of military posts in academic institutions and organizations of the Academy.
The event was attended by representatives of the Ministry of Economy of the Republic of Azerbaijan, the State Service for Mobilization and Drafting for Military Service, as well as employees in charge of military registration and reservation of military posts in scientific institutions and organizations of ANAS.
Speaking at the workshop, head department Eldar Guliyev, said that the event was dedicated to fulfilling the order of the President of the Academy “On the status of work on military registration and reservation of military posts in scientific institutions and organizations of ANAS and preparing the annual report in this area” dated October 9, 2019, number 672. E. Guliyev noted that work in this direction is being carried out in accordance with the Law “On Military Position and Military Service”.
Recalling that Azerbaijan lives in conditions of war, E. Guliyev said that the Academy regularly monitors the training of draftees. Second Special Department provides regular assistance to scientific institutions and organizations in conducting accurate and high-quality military registration. E. Guliyev brought to attention that the annual report (form 6) on the number of military posts reserved for mobilization and wartime would be prepared before January 1, 2019, agreed by the local district department of the Civil Service and presented in the Second Special Department.
Further, head of the Mobilization Department of the Ministry of Economy Bahruz Mammadov noted that this issue is constantly in the spotlight of ANAS and that military registration and reservation of works were carried out at the highest level and were exemplary throughout the territory of the Republic of Azerbaijan. In this regard, he thanked the staff of the Second Special Division. A ministry spokesman said the version of “Form 6” and the rules for recruiting military personnel would be submitted to government bodies and organizations.
Further, deputy head of the Main Directorate for Mobilization Preparation and Mobilization of the State Service for Mobilization and Conscription, Colonel-Lieutenant Shaig Mammadov delivered a lecture on the nuances of recruitment in departments and organizations.
At the workshop, speeches were also listened regarding the work performed this year on military registration and reservation of military posts in scientific institutions and organizations of ANAS.