Mərkəzi Elmi Kitabxanada Özbəkistan universitetlərinin sərgisi keçirilib
Mayın 3-də AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasında “İngla School Baku”nun təşkilatçılığı ilə Özbəkistan universitetlərinin sərgisi keçirilib. Tədbirin tərəfdaşları Özbəkistan Ali Təhsil Nazirliyi, Özbəkistanın Azərbaycandakı səfirliyi, AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanası (MEK) və Crossmedi.az Analitik informasiya Portalı olub.
Qardaş Özbəkistanın 15-ə qədər nüfuzlu universitetlərindən – STARS Beynəlxalq Universiteti, Jurnalistika və Kütləvi Kommunikasiya Universiteti, Milli Tədqiqatlar Universiteti Daşkənd İrreqasiya və Aqrotexnika Avtomatlaşdırma İnstitutu, Özbəkistan-Finlandiya Pedaqogika Universiteti, Səmərqənd Dövlət Xarici Dillər Universiteti, Buxara Dövlət Universiteti, Əbu Əli İbni Sina adına Buxara Dövlət Tibb İnstitutu, İslam Kərimov adına Daşkənd Dövlət Texniki Universiteti, Daşkənd Tibb Akademiyası, Vebster Universiteti (Daşkənd), Turin Politexnik Universiteti Daşkənd Filialı, Kokand Pedaqoji Universiteti, Daşkənd Əczaçılıq Universiteti, Daşkənd Dövlət İqtisadiyyat Universiteti olmaqla 40-dan çox nümayəndə sərgiyə qatılıb.
Tədbirin rəsmi açılış mərasimində çıxış edən AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli Azərbaycan-Özbəkistan münasibətlərinin qədim tarixə söykəndiyini vurğulayıb. Akademik İsa Həbibbəyli qeyd edib ki, özbək şairi Əlişir Nəvai türkcə yazdığı “Xəmsə”sində Nizami Gəncəvini ustadı hesab edib, Məhəmməd Füzuli isə Nəvaidən öz müəllimi kimi bəhs edib: “Bu münasibətlər Ulu Öndər Heydər Əliyevin təşəbbüsü ilə həm sovet dövründə, həm də müstəqillik illərində davamlı şəkildə inkişaf etdirilib. Özbəkistan Azərbaycan üçün sadəcə dost deyil, qardaş ölkədir. Elm və təhsil sahəsində əlaqələr də sürətlə genişlənir. Əlişir Nəvainin Özbəkistandan sonra ən çox təbliğ olunduğu və araşdırıldığı ölkə məhz Azərbaycandır”. AMEA prezidenti bildirib ki, Azərbaycanda, Mərkəzi Elmi Kitabxanada İngla School Baku tərəfindən belə bir sərginin keçirilməsi iki ölkənin təhsil, mədəni əlaqələrinin gücləndirilməsinə mühüm töhfədir.
Milli Məclisin deputatı Müşfiq Cəfərov çıxışı zamanı son illərdə Özbəkistanda 100-ə yaxın xarici universitet filialının yaradıldığını bildirib və bu ölkədə təhsilin beynəlxalq səviyyədə inkişaf etdiyini vurğulayıb. O, Özbəkistanın Qarabağın dirçəlişi istiqamətindəki töhfəsini də yüksək qiymətləndirib.
Milli Məclisin deputatı Aydın Hüseynov çıxışında bu cür yüksək səviyyəli tədbirin təşkilatçılarına təşəkkür edərək bildirib: “Hər bir xalqın gələcəyi elm, təhsil və mədəniyyətdir. Ən önəmlisi isə iki qardaş ölkənin bu gün bir yerdə olmasıdır. Hesab edirəm ki, bu tədbirdən sonra əlaqələrimiz bütün sahələrdə daha da güclənəcək”.
Milli Məclisin deputatı Ceyhun Məmmədov da iki qardaş ölkənin əməkdaşlığının strateji əhəmiyyət daşıdığını qeyd edib: “Bu gün türk dövlətləri arasında əlaqələr daha da inkişaf edir. Özbəkistan Qarabağın bərpasında iştirak edir. Gənclərimizi Özbəkistanın, türk ölkələrinin universitetlərində təhsil almağa təşviq etməliyik. Bu cür sərgilər əlaqələrin möhkəmlənməsinə böyük töhfə verir”.
Tədbirdə Özbəkistanın Azərbaycandakı səfirinin mədəni işlər üzrə köməkçisi Atabəy Ramazanov iki ölkə arasındakı siyasi, mədəni, təhsil və digər istiqamətlərdəki əlaqələrdən, onun müsbət dinamikasından danışıb. O, gələcəkdə bu əlaqələrin daha da inkişaf edəcəyinə inandığını dilə gətirib.
Tədbirdə çıxış edən “Ingla School Baku”nun direktoru Lalə Nəsibova isə qeyd edib ki, sərgi azərbaycanlı tələbələrin Özbəkistan universitetlərinə marağını artıracaq: “Ümid edirəm ki, bu tədbir burada olan gənclər üçün gözəl bir dialoqun başlanğıcı olacaq”.
Özbəkistanın STARS Beynəlxalq Universitetinin rektoru Bəhram Qurbanov, Jurnalistika və Kütləvi Kommunikasiya Universitetinin prorektoru Rövşən Rajimjanov, Milli Tədqiqatlar Universiteti Daşkənd İrreqasiya və Aqrotexnika Avtomatlaşdırma İnstitutunun prorektoru Bəxtiyar Khudayarov, Özbəkistan-Finlandiya Pedaqogika Universitetinin birinci prorektoru Zarifa Numinova da çıxış edərək iki ölkənin təhsil, mədəni əlaqələrindən, gələcəkdə bu sahədə görülə biləcək işlərdən danışıblar.
Sərgi çərçivəsində iştirakçılar Özbəkistanın tibb, mühəndislik, informasiya texnologiyaları və digər tələb olunan ixtisaslar üzrə tədris proqramları ilə tanış olub, universitet nümayəndələri ilə birbaşa ünsiyyət qurublar. Təhsil almaq istəyənlər üçün təqaüd və müraciət imkanları haqqında da geniş məlumat təqdim olunub.

В Центральной научной библиотеке НАНА состоялась выставка ВУЗов Узбекистана
3-го мая в Центральной научной библиотеке (ЦНБ) НАНА при организации İngla School Baku состоялась выставка ВУЗов Узбекистана. Партнерами мероприятия были Министерство высшего образования Узбекистана, посольство Узбекистана в Азербайджане, Центральная научная библиотека НАНА и Аналитико-информационный портал Crossmedi.az.
На выставке приняли участие более 40-а представителей из почти 15-ти ведущих ВУЗов братского Узбекистана: STARS International University, Университет журналистики и массовых коммуникаций, Национальный исследовательский университет «Ташкентский институт инженеров ирригации и механизации сельского хозяйства», Узбекско-финский педагогический университет, Самаркандский государственный университет иностранных языков, Бухарский государственный университет, Ташкентская медицинская академия, Кокандский государственный педагогический институт, Ташкентский государственный экономический университет и т.д.
В своем выступлении на официальной церемонии открытия президент НАНА академик Иса Габиббейли подчеркнул, что взаимоотношения между Азербайджаном и Узбекистаном имеют древнюю историю. Академик сообщил, что в своей «Хамсе», написанной на тюркском языке, узбекский поэт Алишер Навои назвал Низами Гянджеви своим учителем, а Мухаммед Физули считал своим учителем Навои: «По инициативе общенационального лидера Гейдара Алиева двусторонние связи последовательно развивались и в советский период, и после обретения независимости. Узбекистан для Азербайджана – не просто друг, это – братская страна. Двусторонние связи ускоренно расширяются и в сфере науки и образования. Вторая после Узбекистана страна, в которой больше всего изучается и пропагандируется творчество Алишера Навои, – это Азербайджан». Руководитель НАНА отметил, что проведение İngla School Baku подобной выставки в Азербайджане, в Центральной научной библиотеке НАНА – весомый вклад в укрепление связей между двумя странами в области образования и культуры.
Затем выступил депутат Милли Меджлиса Мушфиг Джафаров, который подчеркнул, что в последние годы в Узбекистане открылись филиалы почти 100-а зарубежных университетов, образование в братской республике развивается на международном уровне. Он также высоко оценил вклад Узбекистана в процесс возрождения Карабаха.
В своем выступлении депутат Милли Меджлиса Айдын Гусейнов поблагодарил организаторов данного мероприятия: «Будущее каждого народа – это наука, образование и культура. И самое главное – это то, что сегодня две братские страны вместе. Я считаю, что после этого мероприятия наши взаимосвязи еще больше расширятся во всех сферах».
Далее выступил депутат Милли Меджлиса Джейхун Мамедов, который сообщил, что сотрудничество двух братских стран имеет стратегическое значение: «Сегодня связи между тюркскими государствами развиваются ускоренными темпами. Узбекистан принимает участие в восстановлении Карабаха. Мы должны призывать молодежь получать образование в университетах Узбекистана и других тюркских стран. Подобные выставки способствуют укреплению наших взаимосвязей».
На мероприятии представитель посольства Узбекистана в Азербайджане Отабек Рамазонов рассказал о положительной динамике развития политических, культурных, образовательных и прочих связей между двумя республиками. Он выразил уверенность в том, что с каждым годом эти связи будут расширяться еще больше.
В своем выступлении директор Ingla School Baku Лала Насибова отметила, что выставка повысит интерес азербайджанских студентов к ВУЗам Узбекистана: «Надеюсь, это мероприятие станет для присутствующих здесь молодых людей началом нового плодотворного диалога».
Затем выступили ректор STARS International University Бахром Гурбанов, проректор Университета журналистики и массовых коммуникаций Равшан Райимжанов, проректор Национального исследовательского университета «Ташкентский институт инженеров ирригации и механизации сельского хозяйства» Бахтияр Худаяров, первый проректор Узбекско-финского педагогического университета Зарифа Муминова, которые рассказали о двусторонних связях в области образования и культуры, а также о будущих перспективах.
В рамках выставки участники ознакомились с учебными программами Узбекистана по таким специальностям, как медицина, инженерия, информационные технологии и т.д., наладили общение напрямую с представителями ВУЗов. Желающим получить образование в Узбекистане была предоставлена подробная информация о стипендиальных программах и возможностях обратиться для поступления в ВУЗы.