AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyev “İnformasiya təhlükəsizliyinin aktual multidissiplinar elmi-praktiki problemləri” V respublika konfransı çərçivəsində İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun maddi-texniki bazası və burada yaradılan innovativ şəraitlə yaxından tanış olub.
AMEA-nın vitse-prezidenti, institutun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev geniş məlumat verərək bildirib ki, rəhbərlik etdiyi qurum Elmi tədqiqatlar, Tədris-İnnovasiya, E-kitabxana, Multimedia, AzScienceNet elm kompüter şəbəkəsinin Data Mərkəzi, eləcə də İnternet Xidmətləri Mərkəzi, Şəbəkə təhlükəsizliyi və AzScienceCERT kimi şəbəkə əməliyyat mərkəzlərindən ibarətdir.
Alim institutda Big Data analitika, kibertəhlükəsizlik, proqram mühəndisliyi, elektron elm, informasiya iqtisadiyyatı, sosial şəbəkələrin analizi və digər istiqamətlərdə elmi tədqiqatların innovativ tələblərə uyğun aparıldığını bildirib. Qeyd edib ki, institut müvafiq dövlət proqramlarının icrasında yaxından iştirak edir və elektron elmin formalaşdırılmasına mütəmadi olaraq dəstək göstərir.
AzScienceNet şəbəkəsinin fəaliyyəti haqqında məlumat verən institutun texnologiyalar üzrə direktor müavini, texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Rəşid Ələkbərov şəbəkənin ölkədə elm və təhsil sahələrinin inteqrasiyasında böyük imkanlara malik olduğunu söyləyib. Bildirib ki, AMEA-nın elmi tədqiqat müəssisələri ilə yanaşı, ölkənin təhsil müəssisələri də institutun AzScienceNet şəbəkəsi və Data Mərkəzin xidmətlərindən yararlanırlar.
İnstitutun Tədris-İnnovasiya Mərkəzi barədə məlumat verən mərkəzin rəhbəri, texnika üzrə fəlsəfə doktoru Rəsmiyyə Mahmudova burada AMEA-nın magistrlərinə ümumi fənlərin tədrisi və imtahanların qəbulu, müəssisə və təşkilatların əməkdaşları və digər şəxslər üçün informasiya texnologiyalarının müxtəlif istiqamətləri üzrə kursların, o cümlədən distant kursların, seminar və konfransların təşkili işlərinin həyata keçirildiyini deyib. O, rəhbərlik etdiyi mərkəzin nəzdində fəaliyyət göstərən Distant Tədris Mərkəzi və Viki-Mərkəzin fəaliyyəti barədə də danışıb.
AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyev həmçinin institutun ən müasir texnologiyalarla təchiz edilmiş Multimedia Mərkəzi və “İnternet Kafe”nin fəaliyyəti ilə də tanış olub.

President of ANAS academician Ramiz Mehdiyev introduced with the material-technical base of the Institute of Information Technology and innovative conditions created within the 5th republican conference "Actual multidisciplinary scientific-practical problems of information security".
Vice-president of ANAS director of the institute academician Rasim Alguliyev informed in detail that the organization headed by contains of Scientific Research, Teaching Innovation, E-Library, Multimedia, AzScienceNet Computer Network, as well as Internet Service Center, Network Security and AzScienceCERT network operations centers.
The scientist said that Big Data analytics, cyber security, software engineering, electronic science, information economy, social network analysis and other research were conducted in accordance with innovative requirements.
Rashid Alakbarov, deputy director of technology at the institute, who provides information about AzScienceNet computer network activities, said the network has great capacity for integration of science and education in the country. He said that in addition to the research institutions of ANAS, educational institutions of the country also use the services of the Institute's AzScienceNet network and Data Center.
Head of Training-Innovation Center of the Institute PhD in technical sciences Rasmiya Mahmudova informed about courses for graduates of ANAS in general subjects and taking exams, courses in various areas of information technology for employees of enterprises and organizations, including distant courses, workshops, and organization of conferences is avaiable here. She also spoke about the activities of the Distant Training Center and the Wiki Center, which operates under the center led by her.
President of ANAS academician Ramiz Mehdiyev also was acquainted with the activity of the Institute's Multimedia Center and Internet Cafe, equipped with the most modern technologies.