AMEA-nın Şəki Regional Elmi Mərkəzi (ŞREM) və Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universitetinin Şəki filialının birgə təşkilatçılığı ilə keçirilən “Mən İmadəddin Nəsimi haqqında nə bilirəm?” adlı esse müsabiqəsinin mükafatlandırma mərasimi olub.
İmadəddin Nəsiminin 650 illik yubileyinə həsr olunan müsabiqədə Şəki rayonunun ümumtəhsil məktəblərinin VIII-XI sinif şagirdləri iştirak ediblər.
Tədbiri ŞREM-in direktoru, fizika-riyaziyyat üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Yusif Şükürlü açaraq müsabiqənin ölkə başçısının 2019-cu ilin “Nəsimi ili” elan edilməsi haqqında Sərəncamına əsasən baş tutduğunu bildirib, rəhbərlik etdiyi qurumun fəaliyyəti, nailiyyətləri barədə iştirakçılara məlumat verib.
Sonra çıxış edən ŞREM-in böyük elmi işçisi, riyaziyyat üzrə elmlər doktoru, professor Firədun İbrahimov müsabiqənin mahiyyəti, gənc nəslin dünyagörüşünün formalaşmasında bu cür tədbirlərin rolu barədə danışıb.

Состоялась церемония награждения победителей конкурса эссе «Что я знаю о Имадеддине Насими?», организованного Шекинским региональным научным центром (ШРНЦ) НАНА и Шекинским филиалом Азербайджанского государственного педагогического университета.
В конкурсе, посвященном 650-летию Имадеддина Насими, приняли участие учащиеся VIII-XI классов общеобразовательных школ Шекинского района.
Мероприятие вступительной речью открыл директор ШРНЦ, доктор философии по физико-математическим наукам Юсиф Шукурлу, который сообщил, что мероприятие проводится в соответствии с Распоряжением Президента об объявление 2019 года в стране «Годом Насими».
Выступивший далее старший научный сотрудник ШРНЦ НАНА доктор математических наук, профессор Фирадун Ибрагимов рассказал о значении данного конкурса и важности подобных мероприятий для формирования мировоззрения молодого поколения.
Затем были объявлены результаты конкурса, победителям и участникам были вручены дипломы и ценные призы.