Naxçıvan Bölməsində ulu öndər Heydər Əliyevin xatirəsi anılıb
AMEA-nın Naxçıvan Bölməsində ümummilli lider Heydər Əliyevin xatirəsinə həsr olunan anım tədbiri keçirilib.
Tədbirdə bölmənin sədri, akademik İsmayıl Hacıyev ümummilli lider Heydər Əliyevin xalqımız qarşısındakı misilsiz xidmətlərindən danışıb. Bildirib ki, ulu öndər Heydər Əliyevin vəfatından 16 il keçir. Xalqımız hər il ulu öndərə vəfa borcunu layiqincə yerinə yetirir. Dahi şəxsiyyət Heydər Əliyevin parlaq dühası onu Azərbaycan xalqının ümummilli liderinə, dünya siyasətinin nəhənglərindən birinə çevirib.
İ.Hacıyev vurğulayıb ki, həm Azərbaycanın, həm də onun ayrılmaz tərkib hissəsi Naxçıvan Muxtar Respublikasının günü-gündən inkişafı Heydər Əliyev siyasətinin nəticəsidir. Ulu öndərin əbədiyaşar ideyaları bu gün ölkə Prezidenti İlham Əliyev və Naxçıvan Muxtar Respublika Ali Məclisinin Sədri Vasif Talıbov tərəfindən layiqincə davam etdirilir. Ölkədə uğurla həyata keçirilən bütün tədbirlər müstəqilliyimizi möhkəmləndirir, dövlətçiliyimizi qüdrətləndirir və beynəlxalq aləmdə Azərbaycan Respublikasının nüfuzunu artırır.
Sonra bölmənin Tarix, Etnoqrafiya və Arxeologiya İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Fəxrəddin Səfərlinin “Heydər Əliyev: Əbədiyaşar lider” mövzusunda məruzəsi dinlənilib.
Daha sonra bölmənin İncəsənət, Dil və Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Əbülfəz Quliyev və Əlyazmalar Fondunun direktoru, filologiya üzrə elmlər doktoru Fərman Xəlilov çıxış edərək bütün həyatını xalqına həsr edən ulu öndər Heydər Əliyevin milli mənəvi dəyərlərimizin qorunub saxlanılması istiqamətində imzaladığı tarixi fərman və sərəncamların əhəmiyyətindən, elm və mədəniyyətimizin inkişafına göstərdiyi diqqət və qayğıdan bəhs ediblər.

В Нахчыванском отделении НАНА прошло мероприятие, посвященное памяти общенационального лидера Гейдара Алиева.
Председатель отделения академик Исмаил Гаджиев рассказал о выдающихся заслугах общенационального лидера Гейдара Алиева перед нашим народом. По его словам, прошло 16 лет со дня смерти общенационального лидера Гейдара Алиева. Гений Гейдара Алиева превратило его в общенационального лидера азербайджанского народа, одного из великих мировых политиков.
И.Гаджиев подчеркнул, что развитие, как Азербайджана, так и Нахчыванской Автономной Республики является результатом политики Гейдара Алиева. Вечные идеи великого лидера продолжаются сегодня Президентом Ильхамом Алиевым и Председателем Верховного Меджлиса Нахчыванской Автономной Республики Васифом Талыбовым. Успешная реализация всех мероприятий в стране укрепляет нашу независимость, государственность и повышает авторитет Азербайджанской Республики на международной арене.
Затем был заслушан доклад директора Института истории, этнографии и археологии, члена-корреспондента НАНА Фахраддина Сафарли «Гейдар Алиев: вечный лидер».
На мероприятии также выступили директор Института искусства, языка и литературы, член-корреспондент НАНА Абульфаз Гулиев и директор Фонда рукописей, доктор филологических наук Фарман Халилов.