Dekabrın 16-da Azərbaycan Bəstəkarlar İttifaqında 12 cilddən ibarət “Azərbaycanın qeyri-maddi mədəniyyət abidələri və Ərtoğrol Cavid” kitabının və “Sözləri Hüseyn Cavidindir” - Azərbaycan bəstəkarlarının əsərlərindən ibarət not məcmuəsinin təqdimatı olub.
Azərbaycan Bəstəkarlar İttifaqının və AMEA Hüseyn Cavidin Ev Muzeyinin birgə təşkilatçılığı ilə reallaşan tədbir Ərtoğrol Cavidin anadan olmasının 100 illiyinə həsr olunub.
Tədbirdə Azərbaycan Bəstəkarlar İttifaqının sədri, Xalq artisti, AMEA-nın müxbir üzvü Firəngiz Əlizadə böyük şair və dramaturq Hüseyn Cavidin oğlu, bəstəkar Ərtoğrol Cavidin çətin və məşəqqətli həyat yolundan danışıb. Bildirib ki, Ərtoğrol Cavid qısa ömür yaşamasına baxmayaraq, çoxşaxəli və zəngin fəaliyyəti ilə tanınıb. O, Cavidlər ailəsinin başına gətirilənlərə, dövrün çətinliklərinə rəğmən təhsil alıb, yazıb-yaradıb. Fiziki həyatı qısa olan Ərtoğrol Cavidin yaradıcılığı və irsi hər zaman sənətsevərlərin, tədqiqatçıların diqqətini cəlb edib.
F.Əlizadə qeyd edib ki, ali təhsilini Azərbaycan Pedaqoji İnstitutunda alan Ərtoğrol Cavid musiqi təhsilini Azərbaycan Dövlət Konservatoriyasında Üzeyir Hacıbəylinin sinfində alıb, eyni zamanda, konservatoriyanın nəzdindəki musiqi məktəbində dərs deyib. 1938-1942-ci illərdə Bülbülün rəhbərliyi ilə xalq musiqisini öyrənən elmi-tədqiqat kabinetində çalışdığı müddətdə o, musiqi folkloru nümunələrini toplanmasında və tədqiqində iştirak edib.
Bildirilib ki, parlaq istedadı ilə seçilməyi bacarmış Ərtoğrol Cavidin 100 illik yubileyi münasibətilə işıq üzü görən “Musiqi əsərləri” adlı bu kitab “Ərtoğrol Cavidin ömür salnaməsi” silsiləsindəndir. Kitaba bəstəkarın 40-a yaxın musiqi əsəri daxil edilib. Nəşr Hüseyn Cavidin Ev Muzeyində qorunub saxlanılan əlyazmalar əsasında tərtib edilib.
Daha sonra Humanitar Elmlər Bölməsinin akademik-katibi, Əlyazmalar İnstitutunun direktoru, akademik Teymur Kərimli, Hüseyn Cavidin Ev Muzeyinin direktoru, filologiya üzrə elmlər doktoru Gülbəniz Babaxanlı, Xalq artisti Tofiq Bakıxanov, Bəstəkarlar İttifaqının məsul katibi, professor Cəmilə Həsənova və başqaları çıxış edərək Ərtoğrol Cavidin Azərbaycanın mədəniyyət tarixindəki rolundan danışıblar. Diqqətə çatdırılıb ki, Ərtoğrol Cavidin professional musiqinin və bədii sənətkarlığın inkişafında özünəməxsus xidmətləri olub. O, əsl sənət nümunələri yaradaraq ədəbiyyat və incəsənət tariximizdə silinməz izlər qoyub.

Presentation of 12 volumes of “Azerbaijan's Intangible Cultural Monuments and Ertugrol Javid”
On December 16, the Azerbaijan Composers' Union presented a 12-volume book "Azerbaijan's Intangible Cultural Monuments and Ertugrol Javid" and a compilation of notes by Azerbaijani composers.
The event, co-organized by the Union of Azerbaijani Composers and the House Museum of Huseyn Javid of ANAS, was dedicated to the 100th anniversary of Ertugrol Javid.
At the event, Chairman of the Union of Composers of Azerbaijan, People's Artist, corresponding Member of ANAS Firangiz Alizadeh spoke about the difficult and arduous life way of composer Ertugrol Javid, son of the great poet and playwright Huseyn Javid. He said that despite his short life, Ertugrol Javid is known for his versatile and rich activities.
Alizadeh noted that Ertugrol Javid, who received his higher education at the Azerbaijan Pedagogical Institute, received his musical education in the class of Uzeyir Hajibeyli at the Azerbaijan State Conservatory and also taught at the music school at the conservatory. During 1938-1942, he was involved in collecting and researching examples of folklore samples during his time working in the scientific study of folk music under the direction of Bulbul.
It was reported that the book "Musical Works", published on the 100th anniversary of Ertugrol Javid, who managed to be selected for his brilliant talent, is from chain of "Chronicle of Ertugrol Javid's Life." The book contains about 40 composers' works. The publication is based on manuscripts preserved in the House Museum of Huseyn Javid of ANAS.
Then academician-secretary of the Division of Humanitarian Sciences, director of the Institute of Manuscripts, academician Teymur Kerimli, director of Huseyn Javid's House Museum, Doctor of Philological Sciences Gulbaniz Babakhanli, People's Artist Tofig Bakikhanov highlighted the role of Ertogrol Javid in history of Azerbaijan culture.