Dekabrın 16-da Azərbaycan Bəstəkarlar İttifaqında 12 cilddən ibarət “Azərbaycanın qeyri-maddi mədəniyyət abidələri və Ərtoğrol Cavid” kitabının və “Sözləri Hüseyn Cavidindir” - Azərbaycan bəstəkarlarının əsərlərindən ibarət not məcmuəsinin təqdimatı olub.
Azərbaycan Bəstəkarlar İttifaqının və AMEA Hüseyn Cavidin Ev Muzeyinin birgə təşkilatçılığı ilə reallaşan tədbir Ərtoğrol Cavidin anadan olmasının 100 illiyinə həsr olunub.
Tədbirdə Azərbaycan Bəstəkarlar İttifaqının sədri, Xalq artisti, AMEA-nın müxbir üzvü Firəngiz Əlizadə böyük şair və dramaturq Hüseyn Cavidin oğlu, bəstəkar Ərtoğrol Cavidin çətin və məşəqqətli həyat yolundan danışıb. Bildirib ki, Ərtoğrol Cavid qısa ömür yaşamasına baxmayaraq, çoxşaxəli və zəngin fəaliyyəti ilə tanınıb. O, Cavidlər ailəsinin başına gətirilənlərə, dövrün çətinliklərinə rəğmən təhsil alıb, yazıb-yaradıb. Fiziki həyatı qısa olan Ərtoğrol Cavidin yaradıcılığı və irsi hər zaman sənətsevərlərin, tədqiqatçıların diqqətini cəlb edib.
F.Əlizadə qeyd edib ki, ali təhsilini Azərbaycan Pedaqoji İnstitutunda alan Ərtoğrol Cavid musiqi təhsilini Azərbaycan Dövlət Konservatoriyasında Üzeyir Hacıbəylinin sinfində alıb, eyni zamanda, konservatoriyanın nəzdindəki musiqi məktəbində dərs deyib. 1938-1942-ci illərdə Bülbülün rəhbərliyi ilə xalq musiqisini öyrənən elmi-tədqiqat kabinetində çalışdığı müddətdə o, musiqi folkloru nümunələrini toplanmasında və tədqiqində iştirak edib.
Bildirilib ki, parlaq istedadı ilə seçilməyi bacarmış Ərtoğrol Cavidin 100 illik yubileyi münasibətilə işıq üzü görən “Musiqi əsərləri” adlı bu kitab “Ərtoğrol Cavidin ömür salnaməsi” silsiləsindəndir. Kitaba bəstəkarın 40-a yaxın musiqi əsəri daxil edilib. Nəşr Hüseyn Cavidin Ev Muzeyində qorunub saxlanılan əlyazmalar əsasında tərtib edilib.
Daha sonra Humanitar Elmlər Bölməsinin akademik-katibi, Əlyazmalar İnstitutunun direktoru, akademik Teymur Kərimli, Hüseyn Cavidin Ev Muzeyinin direktoru, filologiya üzrə elmlər doktoru Gülbəniz Babaxanlı, Xalq artisti Tofiq Bakıxanov, Bəstəkarlar İttifaqının məsul katibi, professor Cəmilə Həsənova və başqaları çıxış edərək Ərtoğrol Cavidin Azərbaycanın mədəniyyət tarixindəki rolundan danışıblar. Diqqətə çatdırılıb ki, Ərtoğrol Cavidin professional musiqinin və bədii sənətkarlığın inkişafında özünəməxsus xidmətləri olub. O, əsl sənət nümunələri yaradaraq ədəbiyyat və incəsənət tariximizdə silinməz izlər qoyub.

Состоялась презентация 12-томника «Нематериальные культурные памятники Азербайджана и Эртогрол Джавид»
16 декабря в Союзе композиторов Азербайджана состоялась презентация 12-томника «Нематериальные культурные памятники Азербайджана и Эртогрол Джавид» и Нотного журнала «Слова Гусейна Джавида», состоящего из произведений азербайджанских композиторов.
Организованное Союзом композиторов Азербайджана и Домом-музеем Гусейна Джавида НАНА мероприятие посвящено 100-летию Эртогрола Джавида.
На мероприятии председатель Союза композиторов Азербайджана, Народная артистка, член-корреспондент НАНА Фирангиз Ализаде рассказала о нелегкой и трудной жизни композитора Эртогрола Джавида, сына великого поэта и драматурга Гусейна Джавида. Она сказала, что, несмотря на свою короткую жизнь, Эртогрол Джавид известен своей разносторонней и богатой деятельностью. Творчество и наследие Эртогрола Джавида всегда привлекали внимание любителей искусства и исследователей.
Ф.Ализаде отметил, что Эртогрол Джавид, получивший высшее образование в Азербайджанском педагогическом институте, получил музыкальное образование в классе Узеира Гаджибейли в Азербайджанской государственной консерватории, а также преподавал в музыкальной школе при консерватории. В течение 1938–1942 годов он занимался сбором и исследованием образцов фольклора, работая в научно-исследовательском кабинете по изучению народной музыки под руководством Бюльбюля.
Сообщалось, что книга «Музыкальные произведения», изданная к 100-летию Эртогрола Джавида, которому удалось отличиться своим блестящим талантом, является из серии «Летопись жизни Эртогрола Джавида». В книгу вошло около 40 произведений композитора. Издание составлено на основе рукописей, хранящихся в Доме-музее Гусейна Джавида.
Далее выступили академик-секретарь Отделения гуманитарных наук, директор Института рукописей академик Теймур Керимли, директор Дома-музея Гусейна Джавида доктор филологических наук Гулбениз Бабаханлы, Народный артист Тофик Бакиханов, ответственный секретарь Союза композиторов профессор Джамиля Гасанова и другие, которые рассказали о роли Эртогрола Джавида в истории культуры.
Было отмечено, что Эртогролу Джавиду принадлежат своеобразные заслуги в развитии профессиональной музыки и искусства. Он создал подлинные образцы искусства и оставил неизгладимый след в истории литературы и искусства.