Dekabrın 18-də Respublika Seysmoloji Xidmət Mərkəzində AMEA-nın Yer Elmləri Bölməsinin iclası keçirilib.
Bölmənin akademik-katibi, akademik Fəxrəddin Qədirovun sədrliyi ilə keçirilən iclasda Respublika Seysmoloji Xidmət Mərkəzinin 2019-cu ildəki elmi və elmi-təşkilati fəaliyyətinin yekunlarına dair illik hesabatı dinlənilib.
Qurumun cari ildəki hesabatını təqdim edən baş direktor, AMEA-nın müxbir üzvü Qurban Yetirmişli əvvəlcə il ərzində mərkəzə daxil olan rəsmi sənədlərin icra vəziyyətinə dair məlumatları diqqətə çatdırıb.
Hesabat ilində mərkəzdə aparılmış kompleks seysmoloji, geofizki və geokimyəvi tədqiqatlardan və alınmış nəticələrdən danışan Q.Yetirmişli bildirib ki, bu il seysmik stansiyalar tərəfindən 12 914 zəlzələ qeydə alınıb. Litosferdə gedən geodinamik proseslər nəticəsində hiss olunmayan və xırda zəlzələlərin də baş verdiyini deyən direktor qeydə alınmış zəlzələlərdən 5298-nin yerli, 6748-nin isə regional olduğunu bildirib. Onun sözlərinə görə, respublika ərazisində il ərzində 25 hiss olunan zəlzələ baş verib. Ən güclü zəlzələ isə 2019-cu il fevralın 5-də Şamaxı-İsmayıllı-Ağsu ərazisində qeydə alınıb. Həmin zəlzələnin maqnitudası 5.2 olub.
Q.Yetirmişli cari ildə mərkəzin seysmik stansiyaları tərəfindən 3 palçıq vulkanı püskürməsinin də qeydə alındığını söyləyib. Qeyd edib ki, həmin püskürmənin ikisi (Quşçu vulkanı) fevral ayının 13-də baş verib.
Məruzəçi, həmçinin Respublika Seysmoloji Xidmət Mərkəzinin beynəlxalq əlaqələri, kadr potensialının gücləndirilməsi istiqamətində tədris sahəsində həyata keçirilən tədbirlər barədə də məlumat verib.
Hesabat ətrafında geniş müzakirələr aparılıb. Müzakirələrdə akademiklər Fəxrəddin Qədirov, Pərviz Məmmədov, Akif Əlizadə, Ramiz Məmmədov və Hətəm Quliyev çıxış edərək fikir və təkliflərini səsləndiriblər.

Republican Seismological Survey Center has issued an annual report
The meeting of the Division of Earth Sciences of ANAS was held at the Republican Seismological Survey Center on 18 December.
At the meeting chaired by the academic secretary of the division, academician Fakhraddin Gadirov listened to the report of the Republican Seismological Survey Center on the results of scientific and scientific-organizational activity in 2019.
Presenting the report of the organization in the current year, director general, corresponding member of ANAS Gurban Yetirmishli first informed about the state of execution of official documents that came to the center during the year.
Speaking about complex seismological, geophysical and geochemical researches conducted in the center in the reporting year and the results obtained, he said that 12,914 earthquakes were recorded by seismic stations this year. The earthquake was not felt as a result of the geodynamic processes in the lithosphere and minor earthquakes also occurred, of which 5298 recorded earthquakes were local and 6748 were regional. According to him, 25 earthquakes occurred in the country during the year. The strongest earthquake was recorded on February 5, 2019 in Shamakhi-Ismayilli-Agsu area. The magnitude of the earthquake was 5.2.
Yetirmishli said that three mud volcanoes have been recorded by the center's seismic stations this year. He said that two of those eruptions (Gushchu volcano) occurred on February 13.
There was extensive discussion around the report. Academicians Fakhraddin Gadirov, Parviz Mammadov, Akif Alizadeh, Ramiz Mammadov and Hatam Guliyev made speeches at the discussions.