“Əbədiyyət üfüqündə doğan günəş” adlı ədəbi-bədii tədbir keçirilib
Dekabrın 25-də Beynəlxalq Muğam Mərkəzində Azərbaycanın dahi mütəfəkkir şairi İmadəddin Nəsiminin 650 illik yubileyinə həsr edilmiş “Əbədiyyət üfüqündə doğan günəş” adlı ədəbi-bədii tədbir keçirilib.
Azərbaycan əsilli musiqiçi Sami Yusufun Nəsiminin “Sığmazam” qəzəli əsasında hazırladığı musiqi kompozisiyanın nümayişi ilə başlayan tədbiri “Azərbaycan Qadınları Respublika Cəmiyyəti” İctimai Birliyinin Səbail rayon təşkilatının sədri, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Yeganə Mahmudova və Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin şöbə müdiri Sayman Aruz giriş sözü ilə açaraq Nəsimi poeziyasının bənzərsizliyindən və “Nəsimi ili” çərçivəsində keçirilən tədbirlərin əhəmiyyətindən danışıblar.
Sonra Milli Məclisin deputatı, YAP Səbail rayon təşkilatının sədri, professor Şəmsəddin Hacıyev çıxış edərək Prezident İlham Əliyevin müvafiq Sərəncamı ilə 2019-cu ilin ölkəmizdə “Nəsimi ili” elan edilməsini Nəsimi yaradıcılığına, ümumilikdə Azərbaycan mədəniyyətinə, şeirinə, sənətinə göstərilən yüksək dövlət qayğısının bariz nümunəsi kimi dəyərləndirib. Respublikamızın Birinci vitse-prezidenti Mehriban xanım Əliyevanın Azərbaycan xalqının milli-mənəvi dəyərlərinin qorunması istiqamətindəki fəaliyyətini xüsusi vurğulayan Ş.Hacıyev bildirib ki, 2017-ci ilin mayında Parisdə UNESCO-nun qərargahında şairin vəfatının 600 illiyinin, 2018-ci ildə Heydər Əliyev Fondunun təşkilatçılığı ilə Bakıda və Şamaxı şəhərlərində, habelə Moskvada Nəsimi, şeir, incəsənət, mənəviyyat Festivalının keçirilməsi şairin yaradıcılığına göstərilən ehtiramın nəticəsidir.
Tədbirdə Humanitar Elmlər Bölməsinin akademik-katibi, akademik Teymur Kərimli, Ədəbiyyat İnstitutunun əməkdaşı, professor Qəzənfər Paşayev, Yunis Əmrə İnstitutunun Bakı filialının direktoru Cihan Özdəmir, Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin katibi İlqar Fəhmi və Xalq artisti Əbdül Mahmudov çıxış edərək Nəsimini Azərbaycan xalqının ümumbəşər mədəniyyətinə bəxş etdiyi qüdrətli söz ustalarından biri kimi xarakterizə ediblər.

Состоялось литературно-художественное мероприятие «Солнце, восходящее на горизонте вечности»
25 декабря в Международном центре мугама состоялось литературно-художественное мероприятие под названием «Солнце, восходящее на горизонте вечности», посвященное 650-летию великого мыслителя и поэта Азербайджана Имадеддина Насими.
Мероприятие, которое началось с музыкальной композиции, подготовленной на основе газеля «Не вмещюсь» Насими в исполнении музыканта азербайджанского происхождения Сами Юсуфа, вступительным словом открыли председатель Сабаильской районной организации Общества женщин Азербайджана джоктор философии по биологии Егана Махмудова и завотделом Союза писателей Азербайджана Сайман Аруз. Выступившие рассказали об уникальности поэзии Насими и важности мероприятий, проводимых в рамках "Года Насими".
Затем депутат Милли Меджлиса председатель Сабаильской районной организации ПЕА профессор Шамсаддин Гаджиев в своем выступлении оценил обявление 2019 года «Годом Насими» в нашей стране распоряжением Президента Ильхама Алиева ярким примером государственной заботы о творчестве Насими, а также об азербайджанской культуре, поэзии и искусстве.
В мероприятии также приняли участие академик-секретарь Отделения гуманитарных наук академик Теймур Керимли, сотрудник Института литературы профессор Газанфар Пашаев, директор Бакинского филиала Института Юнуса Эмре Джихан Оздемир, секретарь Союза писателей Азербайджана Ильгар Фехми и Народный артист Абдул Махмудов. В своих выступлениях они охарактеризовали Насими как одного из великих мастеров слова, который азербайджанских народ подарил общечеловеческой культуре.