“Əbədiyyət üfüqündə doğan günəş” adlı ədəbi-bədii tədbir keçirilib
Dekabrın 25-də Beynəlxalq Muğam Mərkəzində Azərbaycanın dahi mütəfəkkir şairi İmadəddin Nəsiminin 650 illik yubileyinə həsr edilmiş “Əbədiyyət üfüqündə doğan günəş” adlı ədəbi-bədii tədbir keçirilib.
Azərbaycan əsilli musiqiçi Sami Yusufun Nəsiminin “Sığmazam” qəzəli əsasında hazırladığı musiqi kompozisiyanın nümayişi ilə başlayan tədbiri “Azərbaycan Qadınları Respublika Cəmiyyəti” İctimai Birliyinin Səbail rayon təşkilatının sədri, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Yeganə Mahmudova və Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin şöbə müdiri Sayman Aruz giriş sözü ilə açaraq Nəsimi poeziyasının bənzərsizliyindən və “Nəsimi ili” çərçivəsində keçirilən tədbirlərin əhəmiyyətindən danışıblar.
Sonra Milli Məclisin deputatı, YAP Səbail rayon təşkilatının sədri, professor Şəmsəddin Hacıyev çıxış edərək Prezident İlham Əliyevin müvafiq Sərəncamı ilə 2019-cu ilin ölkəmizdə “Nəsimi ili” elan edilməsini Nəsimi yaradıcılığına, ümumilikdə Azərbaycan mədəniyyətinə, şeirinə, sənətinə göstərilən yüksək dövlət qayğısının bariz nümunəsi kimi dəyərləndirib. Respublikamızın Birinci vitse-prezidenti Mehriban xanım Əliyevanın Azərbaycan xalqının milli-mənəvi dəyərlərinin qorunması istiqamətindəki fəaliyyətini xüsusi vurğulayan Ş.Hacıyev bildirib ki, 2017-ci ilin mayında Parisdə UNESCO-nun qərargahında şairin vəfatının 600 illiyinin, 2018-ci ildə Heydər Əliyev Fondunun təşkilatçılığı ilə Bakıda və Şamaxı şəhərlərində, habelə Moskvada Nəsimi, şeir, incəsənət, mənəviyyat Festivalının keçirilməsi şairin yaradıcılığına göstərilən ehtiramın nəticəsidir.
Tədbirdə Humanitar Elmlər Bölməsinin akademik-katibi, akademik Teymur Kərimli, Ədəbiyyat İnstitutunun əməkdaşı, professor Qəzənfər Paşayev, Yunis Əmrə İnstitutunun Bakı filialının direktoru Cihan Özdəmir, Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin katibi İlqar Fəhmi və Xalq artisti Əbdül Mahmudov çıxış edərək Nəsimini Azərbaycan xalqının ümumbəşər mədəniyyətinə bəxş etdiyi qüdrətli söz ustalarından biri kimi xarakterizə ediblər.

On December 25, literary-artistic event entitled “The Sun Rising on the Horizon of Eternity” was held at the International Center of Mugam, dedicated to the 650th anniversary of the great thinker and poet of Azerbaijan, Imadaddin Nasimi.
The event, which began with a musical composition prepared on the basis of the “Sigmazam” ghazel by Nasimi performed by musician of Azerbaijani origin Sami Yusuf, was opened by the chairman of the Sabail district organization of the Women’s Society of Azerbaijan, PhD in Biology Yegana Mahmudova and chief department of Azerbaijan Writers' Union Sayman Aruz. Speakers spoke about the uniqueness of Nasimi poetry and the importance of events held as part of the "Year of Nasimi."
Then, deputy of the Milli Majlis, chairman of the Sabail district organization of the NAP, Professor Shamsaddin Hajiyev, in his speech, appreciated the announcement of 2019 as the “Year of Nasimi” in our country by order of President Ilham Aliyev as a vivid example of state concern for Nasimi’s work, as well as Azerbaijani culture, poetry and art.
The event was also attended by academician-secretary of the Division of Humanities, academician Teymur Karimli, an employee of the Institute of Literature Professor Gazanfar Pashayev, director of the Baku Branch of the Institute of Yunus Emre Jihan Ozdemir, secretary of the Writers’ Union of Azerbaijan Ilgar Fehmi and People's Artist Abdul Mahmudov. In their speeches, they described Nasimi as one of the great masters of the word that the Azerbaijani people presented to the universal culture.