AMEA-nın Naxçıvan Bölməsində Rəyasət Heyətinin cari ilə olan ilk iclası keçirilib.
Tədbiri bölmənin sədri, akademik İsmayıl Hacıyev açaraq iştirakçıları gündəlikdəki məsələlərlə tanış edib.
İclasda ilk olaraq bölmənin doktorant və dissertantlarının attestasiyası keçirilib. Təhsil və kadrlar şöbəsinin baş mütəxəssisi Leyla Səfərova qurumun doktorant və dissertantları ilə bağlı məlumat verib.
Sonra bölmə üzrə 55 doktorant və dissertantın hesabatı dinlənilib. Onlar elmi-tədqiqat mövzularını və nəticələrini Rəyasət Heyəti üzvlərinin diqqətinə çatdırıblar.
Akademik İsmayıl Hacıyev doktorant və dissertantların apardıqları tədqiqatlarla bağlı fikirlərini bildirib, onlara elmi fəaliyyətlərində uğurlar arzulayıb.
Daha sonra bölmənin elmi-tədqiqat institutlarının Elmi şuralarının 2020-ci il üçün iş planı təsdiq olunub.
İclasda, həmçinin bölmə əməkdaşlarının 2020-ci il üçün elmi-tədqiqat planları təsdiqlənib. Bu barədə məlumat verən Elmi-təşkilat şöbəsinin müdiri, aqrar elmləri üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Orxan Bağırov bildirib ki, bu il 6 elmi istiqamət üzrə 6 problemi əhatə edən 38 işin 99 mərhələdə yerinə yetirilməsi nəzərdə tutulub.
İsmayıl Hacıyev əməkdaşlara prioritet elmi istiqamətlərdə tədqiqatlar aparmaq, mövzuların aktuallığına və elmi əhəmiyyətinə diqqət yetirmək, eləcə də tədqiqatların elmi səmərəliyini artırmaqla bağlı tövsiyələrini verib.

Утверждены планы научных исследований Нахчыванского отделения на 2020 год
Мероприятие открыл председатель отделения академик Исмаил Гаджиев, который проинформировал присутствующих о вопросах повестки дня.
Сначала на заседании была проведена аттестация докторантов и диссертантов отделения. Главный специалист отдела образования и кадров Лейла Сафарова предоставила информацию о докторантах и диссертантах отделения.
Затем были заслушаны доклады 55 докторантов и диссертантов. Они проинформировали членов Президиума о темах и результатах исследований.
Академик Исмаил Гаджиев поделился своими взглядами об исследованиях докторантов и диссертантов и пожелал им успехов в научной деятельности.
Далее был утвержден план деятельности Ученых советов НИИ отделения на 2020 год.
На заседании также были утверждены научно-исследовательские планы сотрудников отделения на 2020 год. Заведующий научно-организационным отделом доктор философии по аграрным наукам, доцент Орхан Багиров сообщил, что в этом году планируется завершить в 99 этапов 38 работ, охватывающих 6 проблем по 6 научным направлениям.
Исмаил Гаджиев дал сотрудникам рекомендации в связи с проведением исследований в приоритетных научных областях, акцентированием внимания на актуальность и научную значимость тем, а также повышением научной эффективности исследований.