AMEA-nın Naxçıvan Bölməsində Rəyasət Heyətinin cari ilə olan ilk iclası keçirilib.
Tədbiri bölmənin sədri, akademik İsmayıl Hacıyev açaraq iştirakçıları gündəlikdəki məsələlərlə tanış edib.
İclasda ilk olaraq bölmənin doktorant və dissertantlarının attestasiyası keçirilib. Təhsil və kadrlar şöbəsinin baş mütəxəssisi Leyla Səfərova qurumun doktorant və dissertantları ilə bağlı məlumat verib.
Sonra bölmə üzrə 55 doktorant və dissertantın hesabatı dinlənilib. Onlar elmi-tədqiqat mövzularını və nəticələrini Rəyasət Heyəti üzvlərinin diqqətinə çatdırıblar.
Akademik İsmayıl Hacıyev doktorant və dissertantların apardıqları tədqiqatlarla bağlı fikirlərini bildirib, onlara elmi fəaliyyətlərində uğurlar arzulayıb.
Daha sonra bölmənin elmi-tədqiqat institutlarının Elmi şuralarının 2020-ci il üçün iş planı təsdiq olunub.
İclasda, həmçinin bölmə əməkdaşlarının 2020-ci il üçün elmi-tədqiqat planları təsdiqlənib. Bu barədə məlumat verən Elmi-təşkilat şöbəsinin müdiri, aqrar elmləri üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Orxan Bağırov bildirib ki, bu il 6 elmi istiqamət üzrə 6 problemi əhatə edən 38 işin 99 mərhələdə yerinə yetirilməsi nəzərdə tutulub.
İsmayıl Hacıyev əməkdaşlara prioritet elmi istiqamətlərdə tədqiqatlar aparmaq, mövzuların aktuallığına və elmi əhəmiyyətinə diqqət yetirmək, eləcə də tədqiqatların elmi səmərəliyini artırmaqla bağlı tövsiyələrini verib.

Approved the research plans of Nakhchivan Division’s employees for 2020
The event was opened by the chairman of the Division, academician Ismayil Hajiyev, who introduced the participants to the agenda.
For the first time, attestation of the the doctoral students and dissertators of the Division was carried out. Leyla Safarova, a chief specialist of the Division of Education and Human Resources, provided information on doctoral stundet and dissertator staff of the Division.
Then the reports of 55 doctoral students and dissertators were listened. They informed the members of the Presidium on the topics and results of the research.
Academician Ismayil Hajiyev expressed his views on the researches doctoral students and dissertators and wished them success in their scientific activity.
The work plan of the Scientific Councils of the Scientific Research Institutes of the Division for 2020 was approved.
During the meeting, research plans of Division employees for 2020 were approved. Head of the Scientific-Organizational Department, PhD in Agrarian Sciences, Associate Professor Orkhan Bagirov said that this year it is planned to complete 38 works, covering 6 problems in 6 scientific directions.
Ismayil Hajiyev made recommendations to the staff to carry out research in the priority scientific areas, pay attention to the relevance and scientific importance of the topics, as well as increase the scientific efficiency of the research.